“Російський газ за російський рубль”: як країни ЄС відповіли на шантаж Путіна

Фото: livejournal.com

14 найбільших компаній Європи погодилися платити за російський газ у рублях. Таку вимогу для так званих “недружніх країн” озвучив російський президент Путін. Відмовилися переходити на оплату за запропонованою Кремлем схемою дев’ять компаній із Болгарії, Данії, Нідерландів, Польщі, Фінляндії та країн Балтії, інформує UA.

“Російський газ за російський рубль” — із такою заявою наприкінці березня виступив Володимир Путін. І підписав указ “Про спеціальний порядок виконання іноземними покупцями зобов’язань перед російськими постачальниками газу”.

Згідно з документом, європейська філія “Газпромбанку” відкриває для конкретної компанії два рахунки — валютну та рублеву. Покупець вносить оплату в доларах чи євро, а вже “Газпромбанк” сам міняє їх на рублі.

“Це демонстрація дурості. Тому що було зроблено непродуману некомпетентну заяву про те, що потрібно сплатити за замовлення рублями. Йому її негайно поправили: зателефонували федеральний канцлер Німеччини, прем’єр-міністр Італії та пояснили, що це означає одностороннє порушення контрактних умов. Це може призвести до втрати контрактів, до справ в арбітражі і так далі, і так далі. Що так справи не робляться. І довелося рятувати обличчя”, — пояснив аналітик нафтогазового ринку Михайло Крутихін.

Тобто платити за газ безпосередньо рублями неможливо в принципі — валюта оплати прописана у контракті. Але це й не було головною метою Путіна, упевнені експерти.

“Розрахунок переноситься в “Газпромбанк”. І дуже низька ймовірність того, що він потрапить під подальші санкції й відключення від SWIFT. Можна вважати, що це гра на публіку російського споживача, що, мовляв, дивіться: ми зміцнюємо наш рубль, це ми дуже потужні. З іншого боку, це внесення певного розколу в єдність європейських покупців газу”, — вважає Роман Ніцович, директор із досліджень аналітичного центру DiXi Group.

Але розколоти Євросоюз Путіну не вдалося. За газ, як і раніше, платять у євро — контракт є контракт. Та й зв’язуватися з “Газпромбанком”, який у будь-який момент може потрапити під санкції, ризикнули далеко не всі компанії.

Аби помститися, Росія пішла на відчайдушний крок: не чекаючи на ембарго, відключила незгодні країни від свого газу. І цим лише прискорила рішення ЄС відмовитись від російського палива.

“Це газовий шантаж, тому що підстав юридичних для цього немає. Наразі рішення ухвалено — у Європейському Союзі затверджено так званий план REPowerEU. Це план, який передбачає заміну російського газу”, — зазначив Ігор Стукаленко, керівник енергетичних програм центру глобалістики “Стратегія ХХІ”.

У відповідь на дії Москви ЄС радикально знизить постачання “блакитного палива” з Росії — на 66% до кінця року, стверджують у Єврокомісії. Для російської економіки це означатиме втрату приблизно 40 млрд дол.

Нагадаємо, мер Слов’янська Вадим Лях в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA повідомив, що наразі питну воду містяни отримують, зокрема, як гуманітарну допомогу.

Читайте також:

СБУ повідомила про арешт 2 млрд активів компанії, якою володіли соратники Путіна

Гудков: На режим Путіна працюють люди в середньому на 30 років старші, ніж у команді Зеленського

“Соцопитування”, російські SIM-картки — окупанти продовжують готувати ґрунт для проведення псевдореферендуму на Херсонщині

Прямий ефір