Майстер соломоплетіння розповів про сакральність і секрети виготовлення оберегів (ВІДЕО)

Скрін із відео

Коли ми бачимо вироби з соломи, то спочатку розцінюємо їх не більше, ніж прикраси або предмети інтер’єру. Але всі ці речі створювалися зовсім з інших причин, а їх справжнє призначення до кінця не вивчено.

Микола Огородник, майстер соломоплетіння, зазначає, що у виробах з цього матеріалу можна розглянути спіраль – символ нескінченності людського життя, безперервності, циклічності.

“Для плетіння годиться будь-яка солома. Переважно я використовую жито, бо житня солома краще. Але традиційно використовується солома всіх злакових рослин, у тому числі, і дикорослих”, – розповів він.

За словами майстра, соломоплетіння має на увазі не тільки сам процес плетіння.

“Воно пов’язане з вирощуванням зернових культур, зокрема, жита. А це певний цикл вірувань і обрядів, які пов’язані з виконанням цієї роботи”, – зазначив Микола Огородник.

Він звернув увагу і на те, що більшість речей, сплетених з соломи, раніше вважалися обрядовими, оскільки були елементами певної обрядової дії і народжувалися саме з її початком.
Серед них є один особливий, який сьогодні називають “вертуном” або “бабою”. Обидва вироби нагадують спіраль.

“Такі форми характерні для всіх землеробських народів світу. Можливо, їх не скрізь називають “вертунами” і “бабами”, але за своєю формою і за способом виготовлення вони всі ідентичні, – вважає майстер. – Якщо подивитися з наукової точки зору, там можна побачити спіраль, яка нагадує РНК і ДНК. Там же можна побачити маленькі рисочки, які символізують засіяне поле, дощ та інше”.

Микола Огородник акцентує, що такі вироби, як і ляльки-мотанки, писанки може створити далеко не кожна людина. Цьому унікальному вмінню не повинні навчати масово, наприклад, в школах.

“Є певні періоди в річному календарі, коли це можна робити”, – говорить він.

Крім того, подібні вироби, які люди часто називають оберегами, не володіють самі по собі магічними діями.

Оберіг – це наші переконання”, – підкреслив майстер.

Більше випусків програми “Древо” дивіться за посиланням.

Прямий ефір