Люди ненавидять росіян та хочуть додому: ситуацію на звільненій Харківщині обговорюємо з місцевим депутатом Крохмалем

Вадим Крохмаль. Колаж: uatv.ua

До деокупованих населених пунктів Харківської області поступово повертаються люди. Водночас повертаються виплати пенсій та робота соціальної інфраструктури, хоча говорити про повноцінне мирне життя поки що дуже рано.

Як люди відреагували на звільнення територій та на що сподіваються мешканці звільнених районів Харківщини? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ

розповів депутат Успенської міської ради Харківської області Вадим Крохмаль.

— На звільнених територіях швидко відновлюється робота пошти, комунікацій, а також виплати пенсій. Хоча окупанти заявляли, що Україна покинула своїх громадян.

— Це абсолютно правильно, бо невиплата пенсій — була основним аргументом окупантів, що Україна [кинула своїх громадян]. Я знаю абсолютно точно, що держава не кидала жодного пенсіонера, бо всім справно заходили гроші на карти, у кого вони були оформлені. Звичайно, за логістикою неможливо було завезти гроші фізично, які зазвичай розносили листоноші. На цьому окупанти грали.

Україна нікого не кидає, зараз люди після окупації починають у це вірити та розуміти. І це дуже круто.

— Як виживали люди на окупованих теренах Харківської області? Особливо пенсіонери та непрацездатні люди?

— Десь родичі допомагали, які залишилися, хтось влаштувався разом із колаборантами, що залишилися. Наймерзенніше, що вони намагалися переводити в готівку з карт пенсіонерів нарахування, які платила наша держава для того, щоб вони змогли якось прожити. Там було багато страшних історій. Виживали, хто як міг.

Окупанти обкрадали магазини, крали гуманітарну допомогу та просто запаси людей. Після нашої перемоги буде про що розповісти.

— Які зараз настрої на звільнених територіях?

— Зараз абсолютно змінилися настрої, бо півроку в окупації це дуже важко. Люди надивилися на страхи, що відбувалися. Усі розуміють, що окупація — це погано.

Нині, йдучи, окупанти просто обстрілюють населені пункти. Йде стрілянина по мирній забудові, там, де точно немає жодних військових цілей. Просто таке відчуття, що на зло хочуть зруйнувати хоч що-небудь.

Відповідно люди просто ненавидять росіян і хочуть швидше повернутися додому, щоб почати нормальне мирне життя. Усі дуже втомилися. Дуже багато людей поїхало, і в останній тиждень особливо, думка у всіх змінилася. І всі дуже чекають, коли наш Генеральний штаб повідомить про повну деокупацію. Але настрій бойовий, усі хочуть до України.

— Чи ви вже оцінювали збитки, завдані вашому місту? Скільки чекає роботи з відновлення?

— Роботи буде чимало. А ще маємо важливий чинник для всіх співробітників місцевого самоврядування — опалювальний сезон. Адже 15 жовтня вже розпочнуться холоди. Звичайно, роботи буде досить багато. Збитки порахувати буде можливо після повної деокупації, коли можна буде зайти на лівий берег річки Оскол. Там також досить багато районів, де були руйнування.

Кожна зруйнована будівля — це чиєсь горе. Але все відбудуємо. Головне, щоби закінчилася війна.

— Півроку окупації людей напихали пропагандою. Як тепер повернути їхню довіру?

— Більше для повернення довіри [до України], ніж самі окупанти, ніхто не зробив. Вони розповідали, що ми назавжди прийшли, що ми братній народ. І взагалі ви практично росіяни. І відразу відразу вони починають бомбити місто.

Читайте також: Як Луганщина готується до деокупації — деталі від Гайдая (ВІДЕО)

Прямий ефір