Лише в одній школі вони вилучили майже тисячу українських книг: проблеми деокупованих територій обговорюємо з міністром Ткаченком

Олександр Ткаченко. Фото: mkip.gov.ua

Після окупації українських територій росіяни насамперед відключили усі українські канали інформації. Після цього почали вилучати зі шкіл та бібліотек українські книги. Метою окупантів було знищити українську ідентичність. Про це в ефірі телеканалу FREEDOM розповів Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

— Наразі російські пропагандисти, як під копірку, твердять, що в раніше окуповані ними міста Харківської області зайшли англомовні військові — війська НАТО. При цьому весь світ бачить кадри справжніх визволителів. Тобто пропагандисти не можуть навіть пояснити свої останні поразки. Чого ще чекати від роспропаганди найближчим часом?

— Можливо, вони почнуть виправдовувати ситуацію зі “спецоперацією” тим, що Україна на них напала. Від них можна очікувати всього чого завгодно. Але тут важливими є факти — те, що вони творять на окупованих територіях. І в мене є конкретні факти в цьому випадку щодо Харківської області.

Наприклад, бібліотеки як шкільні, так і публічні. Насамперед окупанти вилучали книги українською мовою. Це десятки, сотні екземплярів книжок — як підручники, так і українська художня література. І це відбувалося майже в другу чергу після того, як від ефіру відключали українські медіа, щоб поширювати свою російську пропаганду.

Ось зачитую [їхній “акт”]: у загальноосвітній школі Балаклійського району Харківської області вилучено (причому вилучала ціла комісія):

  • підручники [молодшої середньої школи] – 307 екземплярів;
  • підручники старшої середньої школи – 536;
  • художня література –  62;
  • українська символіка – 37;
  • плакати — 26;
  • методичні посібники – 183;
  • шкільна документація — 102;

Так це по одній тільки школі!

Тому одним із перших завдань, що перед нами стоїть, є поповнення бібліотек, відновлення доступу до інформації через телебачення радіо, а також у друкованому вигляді.

— А що вони робили із вилученими книгами? За нацистською традицією спалювали?

— Я найближчим часом буду на Харківщині й уточню ці обставини. Нам також важливо зрозуміти, що відбувалося із музеями, з іншими інституціями культури на цих територіях.

Але спрямованість окупантів є очевидною — вони намагалися знищити нашу ідентичність.

Ну, навіщо, якщо ви нібито приходите зі світом, вилучати книги зі шкільних бібліотек? А просто для них загроза – все українське. А книжки насамперед.

— Люди багато місяців були відрізані від новин, інформації. Була лише російська пропаганда. Як, наприклад, у Маріуполі, де телеекрани возять вулицями. Наскільки серйозною може бути ситуація в Харківській області, в Херсонській? Як людям тепер донести правду?

— Ситуація непроста. Тому ми найближчим часом зробимо все для того, щоби налагодити інформування наших громадян на деокупованих територіях.

Насамперед поширимо інформацію у друкованому вигляді — це зробити швидше всього.

Наразі концерн РРТ (Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення — ред.) працює над тим, щоб відновити мовлення українських телеканалів на деокупованих територіях.

Ми найближчим часом будемо спроможні доставити ту інформацію, якої людей було позбавлено протягом пів року.

Як мені розповідали волонтери, не всі наші люди на окупованих територіях навіть знають про ситуацію у Бучі, наприклад. Багато хто не в курсі.

— А як же бути з російськими пропагандистами, які всі ці часи засипають дезінформацією окуповані українські території, закликають і надалі вбивати українців? Як зупинити цих людей?

— Важливо ізолювати їх від цивілізованого світу. Санкції щодо в’їзду в ЄС та інші цивілізовані країни, заборона на просування російської культури в цивілізованому світі.

І санкції проти їхніх культурних інституцій, бо російські культурні інституції – це частина російської військової машини.

— А ми якось документуємо ці заклики російських блогерів, журналістів? Адже, по суті, це воєнний злочин.

— Ми підтримали ініціативу українських медійників визнати воєнними злочинами роботу російських пропагандистів. Думаю, що це дуже важливий крок з погляду наступних судів у європейських інстанціях щодо того, щоб визнати Росію державою-терористом.

Читайте також:

Прямий ефір