Лукашенко бачить у Сі гаранта власної долі, — Мацкевич про візит білоруського диктатора до Пекіна

Олександр Лукашенко і Сі Цзіньпін. Фото: belta.by

Гроші та гарантії особистої безпеки — два питання, які найбільше цікавлять самопроголошеного президента Білорусі у відносинах із Китаєм. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив білоруський політик, представник Координаційної ради демократичних сил Білорусі Валерій Мацкевич, коментуючи візит Олександра Лукашенка до Пекіна.

“Співпраця з Китаєм для Лукашенка відіграє особливе значення. Якщо аналізувати стосунки, то Лукашенко бачить у Сі, звісно ж, гаранта власної долі… По суті, Лукашенко намагається підстелити соломинки: якщо Путін не зможе якимось чином підтримувати Лукашенка, то він розраховує, що він буде потрібен і важливий Китаю. Або якщо Путін буде таки роздратований і незадоволений Лукашенком. Можливо, Лукашенко підозрює: якщо Путін захоче якимось чином на нього натиснути, вплинути чи замінити, то в цьому випадку Китай вступиться і дасть сигнал Путіну, що, мовляв, це наш хлопець, не чіпайте його”, — коментує гість ефіру.

Для Пекіна, на думку Мацкевича, Мінськ насамперед був цікавий як хаб для постачання до Європи, але тепер це вікно закрилося через міграційну кризу та репресії. Таким чином Лукашенко став не частиною розв’язання китайських питань, а проблемою. Можливо, під час зустрічі із Сі білоруський диктатор намагався переконати візаві у протилежному.

“Він [Лукашенко], звичайно ж, говорив про те, що йому потрібно ще трохи закрутити гайки перед так званими виборами, які будуть у лютому — імітація процесу на локальному рівні. І, власне, Лукашенко пояснював, чому йому потрібні ці гроші та чому йому потрібно продовжувати репресії. І, мабуть, обіцяв Пекіну, що одразу після виборів він трішечки відпустить гайки й, можливо, буде якесь потепління. Нібито це позитивно вплине на питання транзиту”, — припускає білоруський опозиціонер.

Водночас Мацкевич вважає, що Пекін навряд чи повірив Лукашенку.

“Безумовно, Пекіну важлива певною мірою стабільність, і вони могли пов’язувати цю умовну стабільність свого часу з Лукашенком. Але певні критичні події відбулися, на які Пекін міг не очікувати до 2020 року. І зараз, звичайно, Лукашенко — це не частина розв’язання китайських питань, це частина проблеми. Звичайно, вони там багато говорили про стабільність, про якісь соціальні виклики, але між рядками можна було прочитати, що Китай дуже непокоїть те, що відбувається в білоруському суспільстві й що Лукашенко не справляється і не може впоратися, він нелегітимний, його не підтримує більшість білоруського суспільства. Лукашенко намагається розповісти, що він є гарантом стабільності, гарантом незалежності. І якби не Путін, він, звичайно ж, дружив би з Європою. Але Пекін дуже добре розуміє реальний стан речей. Пекін дуже, скажімо так, швидко реагує на повістку. І якщо в Білорусі або, точніше, коли в Білорусі відбудуться необхідні зміни, і режим Лукашенка натуральним чином просто зникне з землі, Китай дуже швидко побудує правильні конструктивні відносини з новою демократичною конструктивною владою”, — підсумував Валерій Мацкевич.

Нагадаємо, на думку речниці Світлани Тихановської Ганни Красуліної, Лукашенко поїхав до Пекіна за політичною підтримкою. Офіційна мета візиту — діалог із Сі Цзіньпіном щодо торговельно-економічного співробітництва КНР та Білорусі. До Пекіна Лукашенко прибув у понеділок, 4 грудня.

Прямий ефір