Літають низько та повільно, але дуже галасливо: рівень загрози іранських дронів-камікадзе обговорюємо з експертами

Іранський БпЛА. Ілюстративне фото: t.me/AFUStratCom

Росія продовжує завдавати ударів по українській території іранськими дронами-камікадзе. Вже відомо про вісім атак безпілотниками-смертниками.

На озброєнні російської армії було близько 200 дронів-камікадзе Shahed-136 (“Шахид-136”), які в РФ перейменували на “Герань-2”. На даний момент окупанти використали близько 50 таких безпілотників.

Як працює дрон-камікадзе

Точних технічних характеристик “шахедів” поки що немає, проте українські військові змогли вивчити “начинки” збитих безпілотників.

Shahed-136 може нести 4 або 8 ракет та оснащений пристроєм самоліквідації. Тобто після відстрілу бойового запасу сам вражає ціль.

Завдання дрона-камікадзе — прилетіти в точку, яку вказали військові, і вибухнути. У нього двоциліндровий карбюраторний двигун, тому Shahed-136 працює дуже голосно, а літає досить повільно. У бойовій частині перебуває 30-40 кг вибухівки. Через гучний звук двигуна іранські дрони прозвали “мопедами”.

Можна виділити чотири основні характеристики іранських дронів-камікадзе, якими Росія завдає ударів по українській території:

  • максимальна дальність – до 1600 км;
  • висота польоту — до 5 км;
  • крейсерська швидкість — 180 км/год;
  • літають на поршневому, бензиновому двигуні.
БПЛА Shahed. Фото: iranpress.com

Куди завдавалися удари

Вперше іранські дрони були помічені у зоні проведення воєнних дій. Збройні сили України збили безпілотник 13 вересня у районі міста Куп’янськ Харківської області.

20 вересня кошти ППО України збили ще один безпілотник.

22 вересня українські захисники двома ракетами знищили відразу чотири дрони на Миколаївщині.

23 вересня ЗСУ вперше посадили на Чорне море безпілотник Mohajer-6 та знищили шість “шахідів”. Того ж дня дрони-камікадзе завдали удару по Одесі в районі порту. Внаслідок атаки загинула людина.

Вранці 25 вересня російські війська завдали чергового удару по місту іранськими дронами. Сили протиповітряної оборони збили один безпілотник. На цей раз обійшлося без жертв.

Вночі 5 жовтня дрони-камікадзе атакували Білу Церкву на Київщині. Після шести вибухів сталася пожежа та постраждала одна людина. Удар зазнав об’єктів інфраструктури. До Київської області російська армія направила 12 дронів, половину з них збили Збройні сили України.

Відомо, що безпілотники-камікадзе Shahed-136 випустили з південного напрямку. Це перша спроба застосування іранських дронів на такій далекій відстані від лінії фронту.

У ніч проти 6 жовтня дрони-камікадзе атакували Харків.

Чи здатні дрони-камікадзе вплинути на перебіг війни? У чому їхня небезпека? Як довго Росія зможе тероризувати Україну атаками безпілотників-смертників? Чи може Україна ефективно боротися із дронами-камікадзе? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • генерал армії України та екс-керівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж;
  • начальник об’єднаного прес-центру Сил оборони України “Південь” Наталія Гуменюк;
  • військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак;
  • військовий експерт, учасник миротворчих місій в Іраку та Косово Сергій Грабський;

Микола Маломуж: Ми вже збиваємо ці засоби з різних видів зброї.

— За попередніми оцінками, на озброєні російської армії є близько 200 дронів, справді іранські. Хоча іранці нам постійно говорили, що ми підтримаємо суверенітет України, і зброя з Ірану не надійде. Але особиста домовленість Путіна та Хомейні, верховного лідера Ірану, призвела до того, що вони надійшли у розібраному вигляді.

Їх використали десь півсотні. Десь півтори сотні ще перебувають на озброєнні Російської Федерації. Вони зараз намагаються лякати, що вони недосяжні, що вони завдають ударів. Але насправді вони не надто небезпечні.

Ми вже маємо можливість збивати ці засоби з зенітних комплексів, зі “Стріли”, навіть не кажучи про те, що застосовували стрілецьку зброю та великокаліберні кулемети.

А далі потрібно ефективніше створити у всіх регіонах системи захисту від цих дронів. Тут система повинна спрацювати на тактичному рівні, тому що приховані пересування низької висоти не так фіксуються, наприклад, ударними установками, але фіксуються тактичними засобами рівня нижче. Вони ефективно збиваються ракетними та зенітними комплексами, кулеметами. Тут уже треба перебудуватися і нам, щоби ефективно збивати ці дрони.

Масово застосувати дрони-камікадзе не вдасться, оскільки вони будуть збиті. Дрони використовують для залякування. Це обстріли міст, залякування, удари по наших енергетичних об’єктах та інфраструктурі. Але вони [росіяни], як фашисти, готові знищувати людей, позбавляти їх тепла, води чи інших засобів. Але в цій ситуації досягти свого — знищити український народ, захопити території — так і не виходить.

Ми вже навчилися збивати їхні ракети. Ми можемо проводити контрудар. Також ми збиваємо і дрони-камікадзе. Шансу наступати далі у Росії не буде.

Уламки іранського дрона. Фото: uatv.ua

Наталія Гуменюк: Їх навіть прозвали — “мопед”

— Насправді окупанти використовують дрони лише зі території, яку контролюють вони, звідки можуть диктувати свої стандарти. Це говорить про те, що тактико-технічні характеристики — це приблизно 2,5-1000 км можливості віддалення від бази. Отже, це південні регіони, якими вони можуть прямувати з тимчасово окупованих територій.

Вони специфічні для виявлення засобами протиповітряної оборони, оскільки летять дуже низько і повільно. Це не характерно для тих засобів, якими ми їх виявляємо.

Але вони надто гучні і їх чути навіть неозброєним вухом.

Вони виявляються за допомогою тепловізорів, у тому числі. Ну і просто аналіз ситуації та відстеження обстановки нам допомагає також виявляти їх на стадії вильоту, а збиваються вони не лише засобами протиповітряної оборони, а й стрілецькою зброєю. І це говорить про те, що в принципі їх можуть збивати і звичайні патрулі з землі.

Ми неодноразово попереджали, що якщо чутно характерний звук двигуна, знаєте, їх навіть прозвали — “мопед”, це говорить про те, що, швидше за все, відбувається атака дронами і потрібно знайти укриття для себе.

А якщо немає такої можливості, то постаратися триматися подалі від об’єктів критичної інфраструктури та адміністративних будівель. Це можуть бути і торгові центри, оскільки вони щедро оснащені склом та декоративними елементами. Завдання ворога завдати максимальної шкоди.

Іван Ступак: Вони буквально на колінці зібрані

— Дрони — це зброя XXI століття. Хоч би як вони виглядали, хто б їх не збирав, якої вони якості, вони несуть озброєння і виконують інші функції. Росія мала свої не дуже технологічні дрони, які швидко закінчилися, тому купили в Ірані. Так, наші військові їх збивали, бачили, що вони буквально на коліні зібрані, що це не фабричне збирання.

Але в Білій Церкві вони використовувалися вночі, тому було важко їх збити. Є концепція, як можна ловити безпілотники, як їх можна збивати. І ми бачили, як сідали цілі безпілотники. Я так розумію, що якось віддалено ламали їхні канали зв’язку та садили їх. Тут, можливо, є така технологія, але, на жаль, не завжди вона спрацьовує.

Ворога потрібно знати в обличчя і ми розуміємо, що він може навчитися користуватися безпілотниками ефективно. В Ірані кажуть, що потрібно коректно перевести на російську програму, правильно навчити користуватися цими дронами. І росіяни навчаються.

Я впевнений, що концептуально хід війни ці дрони не змінять. Так, завдадуть шкоди. Так, знищать частину нашої інфраструктури. На жаль, десь будуть бити по військових об’єктах. Але поки що ми бачимо, що вони в основному націлені на громадянську інфраструктуру.

Якби їх було 15-20 тисяч, і всі вони дрони-смертники, то справді це могло б дуже сильно зламати війну. Але якщо навіть їхня тисяча штук, і я впевнений, що наші західні друзі теж оцінюють цю проблему. І найближчим часом до нас приїдуть спеціальні девайси, які можуть укласти ці безпілотники. Якщо є якась військова зброя, то завжди проти неї знайдеться контрзброя. Є артилерія, є контрартилерійська боротьба, різні електронні фішки, є радіоелектронна боротьба.

Іранські дрони Shahed-136. Фото: mil.in.ua

Сергій Грабський: Його треба розглядати як зброю терору

— Ми вже добре знаємо системи озброєння, які використовуються в РФ. І досвід Одеси показав, що ми досить ефективно можемо знищувати велику кількість цілей. На жаль, жодна система протиповітряної оборони не може забезпечити 100% гарантію знищення повітряних цілей, тому окремі перельоти мали місце. Дрони-камікадзе долетіли до Білої церкви.

Це небезпечна зброя мирного населення. Його потрібно розглядати як зброю терору, тому що через його простоту і те, що ця модель досить застаріла, вона може застосовуватися проти стратегічних об’єктів.

Читайте також: Дронами-камікадзе атакована Одеська область — здетонували боєприпаси, організовано евакуацію населення

Прямий ефір