Китай має намір зміцнювати відносини зі США — підсумки переговорів Ентоні Блінкена і Сі Цзіньпіна (ВІДЕО)

Ентоні Блінкен і Сі Цзіньпін. Фото: ap.org

Росії буде складно продовжувати атакувати Україну без підтримки Китаю, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. В останній день свого візиту до Китаю, 26 квітня, він зустрівся в Пекіні з головою КНР Сі Цзіньпіном. Одна з головних тем переговорів — питання підтримки Пекіном оборонної промисловості РФ, інформує FREEДОМ.

Головний дипломат США Ентоні Блінкен і голова КНР Сі Цзіньпін позитивно оцінили прогрес у відносинах. За їхніми словами, такі складні питання, як торгівля або розбіжності щодо Тайваню, можуть бути вирішені.

Але водночас, як зазначив Сі Цзіньпін, усе ще залишається багато проблем, які потребують врегулювання. Зокрема, як пише Politico, Китай незадоволений зусиллями США на зміцнення альянсу з Японією і Філіппінами в Південно-Китайському і Східно-Китайському морях, а також обмеженнями на доступ Китаю до передових напівпровідників.

Водночас китайський лідер заявив: попри розбіжності двох країн, сторони повинні прагнути знайти точки дотику.

“Китай і США мають бути партнерами, а не суперниками. Допомагати один одному досягати успіху, а не шкодити. Шукати точки дотику і зберігати відмінності, а не вступати в жорстоку конкуренцію. І підкріплювати слова справами, а не говорити одне, а робити протилежне”, — сказав Сі Цзіньпін.

“Ми хочемо підтримувати та зміцнювати лінії зв’язку між нами, щоб ми могли уникнути будь-яких непорозумінь, будь-яких помилок, будь-яких прорахунків. І ми віддані відповідальному управлінню відносинами”, — запевнив Ентоні Блінкен.

Щодо підтримки Китаєм російської оборонної бази, Блінкен попередив, що Вашингтон вживатиме заходів, якщо Китай не припинить постачати Росії товари для виробництва зброї. Попри партнерство з Москвою “без обмежень”, Китай уникає прямих поставок зброї в Росію.

Перед початком візиту Блінкена до Пекіна представники Держдепартаменту США заявили, що Вашингтон готовий вжити заходів проти китайських компаній, які допомагають постачати продукцію російській оборонній промисловості.

Уже під час візиту до Китаю держсекретар США наголосив, що “поставки товарів подвійного призначення мають істотний вплив на війну в Україні та підвищують загрозу, яку Росія становить для інших країн Європи”.

“Китай є головним постачальником верстатів, мікроелектроніки, нітроцелюлози, яка необхідна для виробництва боєприпасів і ракетного палива, а також інших товарів подвійного призначення, які Москва використовує для нарощування своєї оборонно-промислової бази. Для виробництва ракет, безпілотників, танків та іншої зброї, яку Путін використовує для вторгнення в суверенну країну, руйнування її енергосистеми та іншої цивільної інфраструктури, для вбивства невинних дітей, жінок і чоловіків”, — акцентував Блінкен.

Як пише агентство Reuters, посилаючись на високопоставлених американських чиновників, підтримка Китаєм російського ВПК ризикує зашкодити ширшим двостороннім відносинам між Вашингтоном і Пекіном.

“Оптимальний результат — якщо Китай вживе заходів проти компаній, які постачають оборонне обладнання до Росії. Йдеться про комплектуючі, верстати, паливо для ракет. Я вважаю, що Сполучені Штати й, імовірно, Європа поділилися конкретною інформацією з Пекіном і сподіваються, що ці компанії будуть закриті. Схоже, що США розглядають можливість введення санкцій проти китайських банків, що перекриє їм доступ до американського долара. Звичайно, в Китаї є деякі банки, які не залежать від долара. І 90% операцій між Росією і Китаєм фактично здійснюються зараз у валютах, відмінних від долара. Але введення санкцій проти китайських банків матиме дуже великі наслідки”, — упевнений керуючий директор Індо-Тихоокеанської програми Німецького фонду Маршалла в США Бонні Глейзер.

На думку журналістів The New York Times, зустріч Блінкена і Сі Цзіньпіна в Пекіні — остання спроба двох країн зберегти спілкування відкритим, попри ескалацію суперечок з питань торгівлі, національної безпеки та геополітичних непорозумінь.

Читайте також: “Китай намагатиметься домовлятися”: США застерігають КНР від співучасті в агресії Росії проти України (ВІДЕО)

Нагадаємо, візит держсекретаря США Ентоні Блінкена до Китаю відбувався з 24 по 26 квітня.

Читайте також: Китай “стріляє собі в ногу”, підтримуючи Росію — думка політолога

Прямий ефір