Кримські татари тікають від путінської “мобілізації” до Казахстану — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Із початком масової незаконної “мобілізації” РФ у тимчасово окупованому Криму безліч кримських татар ухвалили рішення покинути півострів. Після того, як майже 80 років тому кримськотатарський народ пережив депортацію, сьогодні люди вимушено тікають із рідних домівок і часто обирають для життя Казахстан. Там вони можуть отримати допомогу в посольстві України і почуватися захищено, повідомляє FREEДОМ.

“Через те, що почалася масова мобілізація, зокрема й у Криму, де я проживав, працював, ми вирішили виїхати до найближчої країни, до якої можна потрапити і без проблем перебувати якийсь час і вже вирішити, що далі робити”, — сказав етичний кримський татарин Аметхан.

“У мене син, якому в січні виповниться 17 років, а через те, що у нас так званий “глава адміністрації” Аксьонов підписав ще влітку указ про те, що за нестачі мобілізованих будуть також брати 17-річних, я насамперед як мати, відповідно, подумала про життя своїх дітей”, — поділилася етнічна кримська татарка Гульзар.

Майже 80 років тому кримських татар депортували до Казахстану та Центральної Азії силою. Тепер вони змушені самі туди тікати, рятуючись від мобілізації.

“Для нас, для нашого народу це дуже велика трагедія — депортація в 1944 році, і коли ми поверталися в 90-му році, моя бабуся щодня плакала. Не було такого дня, щоб вона не згадувала і не говорила: “Все що завгодно, але тільки не війна”. І я ніколи не думала, що це торкнеться нас. І звичайно, коли 2014 року відбулася анексія Криму, і всі прекрасно знають, як відбулася, ці псевдореферендуми, які нібито були, насправді це все — фальш”, — розповіла Гульзар.

В Астані кримські татари-втікачі приходять по допомогу до посольства України. Вони можуть отримати послуги нарівні з усіма іншими громадянами України.

“Для нас усі громадяни, які проживають на території України і на території інших держав, або тимчасово окупованих територіях, якщо вони мають паспортні документи, вони є громадянами України”, — зазначив консул посольства України в Республіці Казахстан Іван Алмаші.

“Коли трапилася мобілізація, то для окупанта загалом з’явилася нова можливість використати цю мобілізацію, щоб прискорити, так скажімо, знищення тих людей, які для них неприйнятні. Люди не повинні стати співучасниками злочинів, скоєних російськими окупантами або тими, хто перейшов на їхній бік”, — прокоментував голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

У Казахстані українці можуть без візи перебувати 90 днів. Однак, багато хто з кримських татар повертається одразу після оголошення кінця мобілізації.

“Я б, можливо, і залишився в Казахстані, мені тут у принципі все подобається, хороша країна, хороші люди, ставлення хороше, жодних конфліктних ситуацій. За статистикою тих людей, яких ми знали, з ким були знайомі, 70% безпосередньо з Криму, вони повернулися назад”, — сказав Аметхан.

“Зараз у цій ситуації чим я можу допомогти? У руки взяти зброю? Ну, хто… я — жінка, я вважаю, що ухвалила правильне рішення, я рятую своїх дітей”, — підсумувала Гульзар.

Читайте також: Жителі Казахстану активно допомагають українцям з перших днів війни — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір