Країни ЄС можуть змінити принцип ухвалення рішень — подробиці від Пашкова

Прапор Євросоюзу. Фото: gettyimages.com

Для Європейського Союзу важлива реформа системи голосування: на зміну консенсусу має прийти процедура ухвалення рішень більшістю. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

“Йдеться про те, щоб голосувала кваліфікована більшість, яка становить дві третини голосів та налічує понад 55% населення цих країн. Ну, це умовно дуже. Я маю на увазі те, що кваліфікована більшість знімає проблему блокуючого голосу. Тобто в цьому випадку, якщо йдеться про те, що дві країни виступають проти, це не означає, що вони можуть торпедувати спільне рішення решти країн… Питання, можливо, простіше, полягає в тому, щоб розширювати ось цю сферу застосування кваліфікованої більшості. Ну, я маю на увазі, наприклад, відкриття та закриття переговорних глав із країнами, відкриття самого переговорного процесу, низку якихось інших дуже важливих рішень. Тобто в даній ситуації йдеться про необхідність формування гнучкої системи ухвалення рішень у Європейському Союзі, яка відповідає сьогоднішнім реаліям. Ось на це націлена ця реформа, і дай боже, щоб вона вийшла”, — сказав він.

Пашков зазначив, що й раніше робили подібні спроби, але в цій ситуації все більше країн розуміють, що необхідність реформи назріла.

“Вона потрібна для Європейського Союзу, для його мобільності, його, скажімо так, просування вперед та для його динамізму”, — сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

Він нагадав, що Угорщина не так давно написала листа членам Європейського Союзу про те, що в Україні нібито залишається актуальною проблема щодо недостатнього дотримання прав національних меншин.

“Тобто вона знову повторила ту проблематику, яка останнім часом була забута. Причина цього абсолютно очевидна — попереду голосування про відкриття переговорного процесу, й Угорщина хоче створити такий, знаєте, своєрідний плацдарм для аргументації свого рішення, якщо так можна розуміти. Ось тому в цьому випадку і для нас, і для інших країн теж було б дуже важливо, щоб ось ця внутрішньополітична кон’юнктура не заважала та не блокувала б рішення загалом Європейського Союзу, коли 26 країн “за”, а одна країна “проти”, й рішення залишається підвішеним”, — сказав Пашков.

Читайте також: Розширення Євросоюзу: як агресія РФ підштовхує європарламентарів до важливих рішень, розповів Пашков

Нагадаємо, як заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Україна планує розпочати перемовний процес щодо вступу до Євросоюзу в першій половині 2024 року. За його словами, на позитивне рішення Єврокомісії в цьому питанні Київ розраховує за результатами голосування на найближчому засіданні — 21-22 березня.

Прямий ефір