Конкретні терміни вступу України до НАТО залежать від її перемоги у війні, — політолог 

Прапори України та НАТО. Фото: pixabay.com

Часові межі вступу до Північноатлантичного альянсу залежать тільки від перемоги України у війні або від закінчення бойових дій. А оскільки Росія несе загрозу як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі, Україні необхідні гарантії безпеки до моменту вступу в НАТО. І вони мають бути такими, які б відрізнялися від Будапештського меморандуму. Про це сьогодні, 3 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Ігор Рейтерович.

“Я думаю, що конкретний термін залежатиме винятково від одного фактора. І цей фактор, найімовірніше, фігуруватиме в усіх документах, планах, стратегіях, які будуть ухвалені на саміті у Вільнюсі та які стосуватимуться вступу України до Альянсу. Йдеться про закінчення війни. Це дуже важливий момент, і ми маємо чітко розуміти, що це може відбутися як у найближчому майбутньому, так і затягнутися на певний період часу”, — зазначив Рейтерович.

Усе залежить від Збройних сил України й не менше — від спроможності Росії закінчити війну, вивести свої війська, каже політолог. Але на сьогодні добровільно вони цього робити не мають наміру і намагатимуться якраз війну максимально затягувати. 

“Тому, найімовірніше, фраза про закінчення війни або про завершення бойових дій — це теж дуже важливий момент, тому що диявол зазвичай криється в деталях, буде в цих документах фігурувати. Крім того, з високою ймовірністю будь-якого формалізованого договору з РФ про закінчення війни ми можемо просто не мати, оскільки російська влада за жодних умов нічого підписувати не буде. Адже це означатиме її капітуляцію та визнання поразки у війні, яку вони війною поки що намагаються не називати. Принаймні для російського безпосередньо електорату”, — сказав гість ефіру. 

Якщо буде зазначено в документах цей важливий момент, зв’язок із закінченням війни, це буде вже достатньою підставою для того, щоб усі інші пункти тих чи інших планів, які ухвалюватимуться, були конкретними та прописували, які саме етапи має пройти Україна для інтеграції в НАТО, вважає Рейтерович. 

Очікується, що на саміті НАТО у Вільнюсі окрему увагу буде приділено темі додаткових гарантій безпеки для України. Політолог не виключає, що, найімовірніше, Україна їх отримає за прикладом таких країн, наприклад, як Ізраїль або Японія від інших країн Альянсу. Це можуть бути як двосторонні, так і багатосторонні угоди. 

“Це непоганий варіант, який дасть змогу Україні, з одного боку, продовжити інтеграцію в НАТО, а з іншого — у цьому буде додаткова підстава для продовження модернізації Збройних сил і збільшення наших можливостей для протистояння Росії в найближчому майбутньому. Росія несе загрозу не тільки Україні, вона несе загрозу всьому світу і, найперше, країнам Європейського Союзу, які є членами Альянсу”, — акцентував політолог.

Рейтерович наголосив, що умовний Будапештський меморандум 2.0 — це абсолютно неприйнятна історія для України. 

“У всіх наших партнерів і союзників є чітке розуміння цього. Вони прямо кажуть про те, що ми колись уже зробили кілька помилок: і з цим меморандумом, і в 2008-му році на саміті НАТО. Ці помилки не повинні повторюватися. І, відповідно, для того, щоб Україна могла спокійно закінчити всі необхідні реформи щодо вступу до Альянсу, вона повинна мати додаткові гарантії, які дозволять їй протистояти агресії з боку РФ”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Ми не шукаємо заміни НАТО, — Зеленський про гарантії безпеки для України

Як повідомлялося раніше, на майбутньому саміті НАТО у Вільнюсі члени Північноатлантичного альянсу планують розглянути майбутню архітектуру безпеки Європи та місце України в ній. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Може йтися про прискорену процедуру вступу Грузії та України до НАТО без плану дій щодо членства — за прикладом Швеції та Фінляндії.

Читайте також: Що Україна очікує побачити у фінальному комюніке на саміті НАТО у Вільнюсі, розповів Чернєв

Прямий ефір