Кібератаки, які РФ здійснює на Україну, уперше розглядаються МКС як імовірні воєнні злочини, — адвокат

Ілюстративне фото: pixabay.com

Прокурори Міжнародного кримінального суду (МКС) розслідують кібератаки Росії на українську цивільну інфраструктуру, скоєні після повномасштабного вторгнення, як імовірні воєнні злочини. Про це сьогодні, 16 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів адвокат, експерт Регіонального центру прав людини, керуючий партнер АО “Амбрела” Андрій Яковлєв.

“Це не зовсім типово, оскільки раніше таких прецедентів не було, проте це вже стало буденністю. Атаки, які здійснюються на Україну, на інфраструктуру, бувають різними. Це можуть бути атаки із застосуванням ракет, а також саме кібератаки. За впливом та наслідками вони можуть бути рівні, кібератаки навіть можуть завдавати значно більшої шкоди. Тому логічно, що Міжнародний кримінальний суд зайнявся й таким видом атак, оскільки це нібито не видно, а наслідки дуже великі, й, відповідно, це потрібно припиняти. І те, що розпочато саме таке розслідування в такому контексті, на мій погляд, це дуже добре, перспективно. Ще в практиці такого не було. Ми фактично починаємо цю практику”, — сказав він.

Адвокат уточнив, що МКС розслідує всі воєнні злочини, скоєні з 2014 року, але в рамках цього великого розслідування є певні напрямки, які суд уже актуалізував та приділяє їм більше уваги. На думку Яковлєва, відсутність чіткого терміна “кіберзлочин” на сьогодні ніяк не перешкоджає розслідуванню цього явища, оскільки його можна характеризувати за наслідками.

“Воєнний злочин — це напад на об’єкт, який не є військовою метою, напад, який не має військової необхідності. Воєнна необхідність визначається як досягнення воєнної переваги. І наступне — це непропорційна атака. Відповідно, якщо ми бачимо, що атака здійснюється на цивільну інфраструктуру, яка жодним чином не є військовим об’єктом, це вже означатиме, що скоєно воєнний злочин. І нам у цьому плані не дуже навіть потрібно визначати, що ж таке кіберзлочин”, — сказав адвокат.

Як приклад такого нападу Яковлєв назвав російську атаку на мобільного оператора “Київстар”, унаслідок чого стався його масштабний збій.

“Тобто відбулося втручання в мережі інтернет-провайдерів та взагалі інтернет-систем, яке мало руйнівний вплив. Відповідно, це був напад. І в розумінні загальних визначень, що таке воєнний злочин, він туди потрапляє. Тому це не перешкоджає Міжнародному суду. І те, що такі були заяви, це говорить про те, що він саме цей напрям актуалізує та буде ним займатися. Взагалі це нове в міжнародному кримінальному праві, і, відповідно, дуже добре, що воно розвивається”, — сказав він. 

Яковлєв також зазначив, що поки зарано говорити, яким буде покарання за кібератаку, оскільки Міжнародний кримінальний суд поки що перебуває на етапі розслідування.

Читайте також: Потрібно розслідувати дії не тільки виконавців, але й командування, — Яковлєв про покарання російських воєнних злочинців

Прямий ефір