“Екстремізм”, захист персональних даних і “фейки” про війну: чи хочуть у Росії заборонити VPN, обговорюємо з експертами

Ілюстративне фото: gettyimages.com

У Росії не полишають надії заблокувати VPN-сервіси, що дають змогу безперешкодно заходити на заборонені владою сайти. Однак поки що це лише мрії Кремля, адже, як зазначають експерти, це не просто неможливо, а ще й невигідно самій російській владі.

Заборона VPN у РФ

Про блокування VPN-сервісів повідомила на зустрічі з російськими школярами голова так званої “Ліги безпечного інтернету” Катерина Мізуліна. Вона назвала такі ресурси “порталами в пекло”. Водночас, за її словами, повністю заблокувати VPN-сервіси в Росії неможливо.

“Проксі, анонімайзери, VPN-сервіси — їх же неможливо заблокувати повністю. Кожен із нас із вами може свій проксі створити вдома, і це ніхто не побачить”, — зазначила Мізуліна.

Вона додала, що на сьогодні йдеться про блокування виключно великих ресурсів, оскільки повністю обмежити роботу великих VPN-сервісів у Росії не можна ні в технічному, ні у фізичному плані.

Раніше голова комітету Держдуми з інформаційної політики, інформаційних технологій та зв’язку Олександр Хінштейн говорив, що заборона популяризації VPN-сервісів у Росії спрямована на захист персональних даних росіян, однак про повну заборону використання таких ресурсів у РФ поки що не йдеться.

Зі свого боку, в Роскомнагляді заявляли, що в Російській Федерації з 1 березня набуде чинності заборона на популяризацію сервісів з обходу блокувань. Таку саму інформацію надавав і заступник голови Ради з розвитку цифрової економіки при Раді Федерації Артем Шейкін.

Він звернувся до Міністерства цифрового розвитку, зв’язку та масових комунікацій РФ із проханням обмежити в російському маркетплейсі RuStore поширення VPN-сервісів, які не дотримуються вимог законодавства РФ.

“З 1 березня 2024 року набуде чинності наказ, згідно з яким VPN-сервіси, що надають доступ на заборонені в Росії сайти, будуть заблоковані Роскомнаглядом у всіх маркетах”, — заявив Шейкін.

Сенатор зазначив, що заборона стосуватиметься і VPN-сервісів, що надають доступ до соціальної мережі Instagram, яку заборонено в Росії, а її власник — компанія Meta — визнаний у РФ екстремістською організацією.

Варто нагадати, що в травні 2023 року Роскомнагляд уперше притягнув до відповідальності месенджер WhatsApp за відмову видаляти заборонену в Росії інформацію. До суду також надійшов адміністративний протокол проти компанії Wikimedia Foundation Inc через відмову видаляти з “Вікіпедії” так звані “фейки” про повномасштабну війну Росії проти України, яку в РФ називають “спеціальною військовою операцією” або “СВО”.

Читайте також: “Портал у пекло”: Кремль має намір повністю заблокувати роботу VPN у Росії — подробиці (ВІДЕО)

Думки експертів

Чому в Росії намагаються заблокувати VPN-сервіси, і які проблеми це може створити для російської влади, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Руслан Болгов, експерт із кібербезпеки;
  • Дмитро Гудков, російський опозиційний політик і громадський діяч;
  • Михайло Клімарьов, директор російської некомерційної організації “Товариство захисту інтернету”.

РУСЛАН БОЛГОВ: Повністю заблокувати VPN неможливо

— Спроби відключити VPN-сервіси в Росії існують давно, не близько року. РФ намагається це зробити вже “надцять” років. Я пам’ятаю, ще з 2015 року вони намагалися це запровадити.

Суть блокування не в тому, щоб користувачі читали, кудись переходили або використовували заборонені сайти. А в тому, що це не дає можливості відстежити безпосередньо людину, користувача, який щось розповідає, щось постить, десь лазить.

У цьому випадку VPN не дає їм можливості контролювати людей. А коли вони виходять з-під контролю, то, природно, починають більше вільно мислити — не так, як їм необхідно.

Серйозні фахівці можуть прозріти від рівня знань сучасних підлітків. Єдине, що вони можуть — це урізати їм знання. Тобто, фізичний доступ можуть урізати і в школах, і вдома.

Ті ж самі соціальні ролики спрямовані на більш дорослу аудиторію, яка ще ностальгує за СРСР і вірить телевізору. Який прийде і скаже: “Будеш там лазити, перепишу хату на кота!”. Усе дуже просто.

Тобто, заблокувати повністю VPN віддалено неможливо. А от технічно зробити це на рівні “заліза” — так, це можливо. Коли заборонять програмне забезпечення, яке блокує протоколи, IP-сервери.

Це, можливо, шляхом блокування самих серверів VPN тими компаніями, які можуть піти на поступки Роскомнагляду, наприклад. Ми ж самі знаємо, що більшість VPN взагалі не підпорядковується російському законодавству.

Безкоштовний VPN, у принципі, дає можливість вам зайти на сайт, який вам цікавий, але реально щось захистити він не може. Тому, якщо люди хочуть дійсно бути захищеними, беремо платні VPN, їх доволі велика кількість, інформації маса. Вивчити, як воно працює, не є проблемою.

Тому в цьому випадку користуйтеся VPN, тому що це необхідно. Навіть у тих, у кого немає такої жорсткої, як у РФ, дурниці, все одно це забезпечує безпеку ваших девайсів. Особливо, якщо десь на вулиці підключаєтеся до безкоштовного Wi-Fi, що я категорично не рекомендую робити.

ДМИТРО ГУДКОВ: 5-10% просунутих росіян знайдуть способи обійти блокування VPN

— Я не технічний фахівець, але експерти мені пояснювали, що однаково найпросунутіші знайдуть усі можливості обійти будь-які блокування. Так, заблокують, але вони відкриють свої різні програми, які даватимуть змогу все одно отримувати цю інформацію.

Режим спробує заблокувати YouTube, спробує ці всі перешкоди встановити — я в цьому анітрохи не сумніваюся. І він це буде робити. У Росії не можуть просто відрізати кабель, тому що їхній міжнародний бізнес все одно працює на якихось міжнародних протоколах безпеки, і їм свої VPN точно потрібні.

А якщо вони підуть шляхом блокувань і створення перешкод, значить, все одно, умовно кажучи, 5-10% найбільш просунутих знайдуть, як це обійти, а потім сарафанне радіо рознесе. Грубо кажучи, там, де є щит, там з’являється новий меч і навпаки.

Якщо в Росії виникне якась критична або революційна ситуація, то ці блокування їх не врятують. Те, від чого вони захищаються, змете їх із VPN або без VPN як завгодно. Тому що, наприклад, на початку 1990-х була перша демонстрація — мільйони людей — там же теж не було жодних повідомлень, просто пішла хвиля, і всі найактивніші люди вийшли. Вони якось дізналися, де і о котрій годині збиратися.

А для якогось революційного руху не треба, щоб 100% прийшли — достатньо, щоб 1-1,5% вийшли. А 2% вже точно знайдуть, як ці блокування все обійти. Уже в цьому я не сумніваюся.

Тому, безумовно, вони створять величезну кількість проблем. Переважно для бізнесу. Здебільшого, для людей, які в інтернет ідуть не за роликами про війну, а вони йдуть мультики дивитися, кулінарні рецепти, ще щось. І російські можливості не дають змоги створити аналог YouTube або всіх соціальних мереж.

Тому це все буде виглядати, як свій автомобіль на закордонних запчастинах. Нічого свого не виробляють, та і їздить він погано. Я думаю, що з блокуванням інтернету буде все те саме.

МИХАЙЛО КЛИМАРЬОВ: Мізуліна взагалі не розуміє, що таке VPN

— Природно, Мізуліна не є жодним фахівцем [з IT-технологій]. Я, до речі, не дуже розумію, чому це все так сильно розійшлося у ЗМІ, і її почали цитувати.

Насправді вона взагалі не розуміє, що це таке. Вона говорить неправду про заборону. З 1 березня не забороняють VPN, у Росії він узагалі-то і не заборонений, до речі, з 2020 року.

Заборонені сервіси, які не виконують російське законодавство. Тобто ті VPN, які не блокують дані. Ось вони заборонені, але взагалі ними користуватися можна. І їх використовують досить часто, досить багато в “народному господарстві”.

Із серпня 2023 року блокують такі популярні VPN-протоколи, як WireGuard, OpenVPN і IPSec.

З 1 березня буде заборонено публікацію про те, як обходити блокування. Незрозуміло, щоправда, як це будуть виконувати, оскільки тоді доведеться заборонити і заблокувати всі підручники з мережевих технологій.

Тому що віртуальна приватна мережа — це базова технологія, якою користуються всі. Навіть якщо ви не користуєтеся, ви все одно ними користуєтеся. Наприклад, коли телефонуєте звичайним телефоном – дзвінки теж через віртуальні приватні мережі здійснюються.

Як працює взагалі віртуальна приватна мережа? Грубо кажучи, є якийсь комп’ютер у мережі, і з ним встановлюється пряме з’єднання. За IP-адресою ваш пристрій звертається до нього, і між ними виникає своєрідний віртуальний тунель. Тобто йде обмін даними за спеціальним протоколом, вони зашифровані.

А те, що знаходиться на сервері, до якого ви приєдналися, розшифровується, і там уже воно починає підкорятися якимось правилам. Уявіть собі, що в інтернеті всі комп’ютери між собою пов’язані. Там прокладена така трубочка, і крізь цю трубочку тече інформація, яку не видно. І якщо ця трубочка йде за кордон, ніякі органи не можуть подивитися, що там відбувається всередині.

Читайте також: Кремль боїться мітингів: у різних регіонах РФ у росіян пропадає доступ до інтернету (ВІДЕО)

Прямий ефір