З першого дня повномасштабного вторгнення Росії українські журналісти документують звірства окупантів. Завдяки їхній роботі глядачі всього світу змогли побачити реальне обличчя російської армії — військових злочинців, яких президент Путін відправив для вбивства української нації, інформує FREEДОМ.
Артем Джепко — український журналіст. На початку повномасштабної війни Росії проти України він робив матеріал про евакуацію мирних жителів із міста Ірпінь Київської області. Тоді в цей регіон вторглася російська армія.
“Переміщатися потрібно дуже швидко, летить абсолютно все. Чути і артилерію, і міни”, — з особистого архіву журналіста.
“Камера пише постійно, як кажуть оператори “поливає”. Іншого виходу немає, якщо ви хочете отримати матеріал, якщо ми хочемо щось привезти, то по-іншому бути не може. Тоді ми зробили матеріал, і в принципі я не курю, але після цієї зйомки закурив”, — розповідає Джепко.
З 24 лютого 2022 року всі журналісти, які працюють в Україні, стали своєрідними архіваторами злочинів путінської військової машини. Особливо небезпечно було, якщо журналісти віч-на-віч стикалися з представниками російської армії, які, потім, уже в українському полоні, розповідали про те, що їх нібито не попереджали про напад на сусідню державу.
Завдяки роботі українських та міжнародних журналістів увесь світ дізнався про реальний образ російського солдата — не визволителя, яким його зображували пам’ятники радянського періоду, а мародера, ґвалтівника та справжнього вбивці.
“Мене дуже сильно вразило те, що коли ми заходили в Стоянку, ми чудово бачили, що на відібраних машинах цивільних уже були намальовані “Z” і “V”. Ми коли проходили, вони були розстріляні і були підняті багажники, там були і мобільні телефони, і ноутбуки. При чому мобільні телефони зовсім старенькі, аж до кнопкових NOKIA або Siemens. Вони прийшли сюди мародерствувати, вони прийшли сюди красти і вбивати”, — каже Джепко.
Село Мощун у Київській області навесні 2022 року стало однією з найгарячіших точок у битві за столицю. Під час наступу на Мощун російські військові не шкодували сил і накривали село градами, мінометами, ствольною артилерією та авіацією. За два тижні вони знищили тут 2 тис. будинків. Навіть у таких умовах українські журналісти твердо стояли на лінії фронту і правди.
“І ти йдеш цим селом, реально гарне село, гарні дороги, гарні будинки. Минуло десь хвилин двадцять і просто всі ці будинки один за одним починають горіти. Хаос. Танки йдуть в один бік, ті їдуть туди, ти не розумієш, що відбувається. І ми прийняли тактичне рішення звідти вийти”, — розповідає військовий журналіст Олександр Соловій.
У битві за правду українські журналісти віддають не лише своє здоров’я, а й життя.
Під час звільнення півночі України від російських окупантів 1 квітня поліція знайшла загиблим фотографа і документаліста Макса Левіна. Міжнародна організація “Репортери без кордонів” після розслідування дійшла висновку, що Макса стратили російські військові в Київській області.
Показувати війну документаліст почав ще під час окупації Росією територій українського Донбасу, він вважав це своїм обов’язком.
“У мене троє дітей, дружина і в 2014 році була маленька дитина, але я розумію, що те, що відбувається на сході нашої країни — це важливо для мене особисто. Якщо я буду не там, я буду відчувати себе не в своїй тарілці”, — сказав Левін в одному з ефірів на українському телебаченні.
У період окупації путінською армією Київської області загинув під час обстрілу міста Ірпінь і наш колега Павло Лі — актор і ведучий телеканалу “Дом”. Він допомагав евакуювати людей.
А у квітні 2022 року на Чернігівщині, у селі Ягідне, російські військові вбили Романа Нежиборця — відеоінженера чернігівського каналу “Дитинець”.
У приціл російських військових злочинців потрапили і західні репортери.
Брента Рено — документаліста та кореспондента американського журналу Time росіяни розстріляли 13 березня 2022 року в Ірпені на блокпосту.
Олександра Кувшинова — журналістка і продюсерка американського телеканалу Fox News загинула 14 березня 2022 року разом із П’єром Закржевським — оператором Fox News — під час артилерійського обстрілу російськими військами в селі Горенка Київської області.
За даними Інституту масової інформації, з 24 лютого 2022 року у війні Росії проти України було вбито 8 журналістів під час виконання професійних обов’язків. З них троє українських і п’ятеро іноземних.
Проте багато українських і зарубіжних медіа продовжують працювати в Україні та забезпечувати свою аудиторію повною і неупередженою інформацією про те, що відбувається на полях битв.
Читайте також: Жахи окупації на Київщині: реальні історії українців (ВІДЕО)