“Голосування” під дулом автомата: жителі Херсона поділилися спогадами про російський “референдум” рік тому (ВІДЕО)

Агітаційний плакат РФ у деокупованому Херсоні. Фото: gettyimages.com

Росія провела чергові псевдовибори на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України і відзвітувала про успішність. Процес відбувався з примусом “голосувати”, вкиданнями та “каруселями”. Рік тому, у тоді ще окупованому Херсоні, за таким самим сценарієм окупанти влаштовували так званий “референдум”. Місцеві жителі поділилися з кореспондентом телеканалу FREEДОМ спогадами, як відбувалося “голосування” під дулом автомата.

Як тоді, так і зараз, сценарії “виборів” були однакові. Тоді у місцевого населення намагалися з’ясувати — чи підтримують вони прийняття Херсонської області до складу Росії. “Голосування” проводили під дулами автоматів. Місцеві жителі кажуть, тоді члени фейкових “виборчкомів” обходили квартири під конвоєм озброєних російських військових.

“Ми поставили засуви на кожному під’їзді, позакривалися і нікого до під’їзду не пускали. Сиділи дуже тихо, наче нікого немає вдома, тому що ми дуже боялися”, — розповіла жителька Херсона Лариса Миколаївна.

“Ми туди не ходили, у центр взагалі навіть не потикалися. Не отримували ні паспорта, ні допомоги, нічого ми не отримували, тому що ми завжди чекали ЗСУ свої”, — поділилася жителька Херсона Людмила Щербина.

Російські окупанти примушували людей “голосувати” вдома, на вулиці, на імпровізованих виборчих дільницях. Такі мобільні пункти облаштовували в найжвавіших місцях.

“Просто столик, там якісь урни в них і музичка. Щоб хтось до них підходив, я особисто не застала цього”, — сказала Лариса Миколаївна.

Так звані “дільниці” були відкриті навіть на ринках. Таємниці голосування в таких умовах, звісно ж, не дотримувалися. Не кажучи вже про інші норми виборчого процесу.

“Ні дільниць, ні списків. Скільки людей поїхало, хто звіряв цих жителів? Ніхто”, — каже жителька Херсона Ліна.

Жителі деокупованих населених пунктів Херсонської області згадують, що псевдодільниці вирішили зовсім не імітувати. З урнами в руках, приїжджі колаборанти в супроводі російських солдатів ходили вулицями і стукали в кожен двір.

“А ми не виходили. Просто не виходили. Ось так вони по вулиці йшли, автоматники в машині були. А звичайні, напевно ж… Не з нашого села, чужі були люди”, — розповіла жителька Херсонської області Вікторія.

“Кого ловили на вулиці, того вже змушували. Принаймні біля мене жоден сусід не вийшов. Вони там і стукали, і тарабанили. Жоден не вийшов і не проголосував”, — додав житель Херсонської області Микола.

Російські окупанти заявляли про “високу явку”. Озвучували захмарні цифри тих, хто “проголосував”. У самих жителів сумнівів у фальсифікації точно немає.

“Ті цифри, які вони озвучували, мовляв, усі підтримують, та ніхто! У селі навіть якщо хтось підтримував, то це одиниці. Одиниці і вони виїхали, їх наразі немає”, — запевняє жителька Херсонської області Любов Кириченко.

За кілька місяців після захоплення Херсона російські окупанти повністю замінили українських мобільних операторів, по телевізору мовили лише російські канали. Тетяна згадує, відправляла з окупації дітям рукописні листи. Після оголошення псевдоголосування думала, що більше ніколи не побачить своїх рідних. Жінку охопили паніка та істерика. Такі емоції відчувала більшість херсонців. Постійний терор і знущання з боку російських загарбників тривали всі 9 місяців окупації.

“Я щодня проїжджала блокпост. Мого сина забирали. Забрали гроші, тримали майже добу, били, під автоматом тримали. Згадую і мурашки йдуть”, — поділилася жителька Херсона Оксана.

Такий сценарій Росія використовувала майже в усіх тимчасово окупованих населених пунктах: введення військ, проведення фейкового референдуму та контроль захопленої території. Херсон наочно показав, що вигадані результати таких “голосувань” нічого і ні для кого не значать, а плани Кремля схожі на мильну бульбашку. Жителі Херсона вірять, що довгоочікуваного визволення дочекається як лівобережна частина області, так і всі ТОТ України.

Читайте також: Ольгине на Херсонщині відновлюють після деокупації: як допомагають сусідні регіони (ВІДЕО)

Прямий ефір