“Досить рідкісне явище”: навіщо Сі їде до Макрона, розповів експерт Української асоціації китаєзнавців

Глава КНР Сі Цзіньпін. Фото: ap.org

Для Китаю важливий розвиток концепції стратегічної автономії Європи, саме з цим пов’язана майбутня зустріч голови КНР Сі Цзіньпіна із президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

Він зазначив, що Китай та Росія підтримують так звану стратегічну координацію, заявлену як основний принцип формування взаємин цих двох країн. Через це між КНР та РФ можна відзначити велику кількість двосторонніх зустрічей, комунікацій тощо.

“Тому цей візит, він дійсно має вигляд на тлі, скажімо, тих зовнішньополітичних активностей, які реалізує Китай, як досить яскраве явище й як досить рідкісне явище. Китайський лідер здійснює, скажімо, відповідний дружній візит до Франції після того, як Макрон побував у Пекіні, і справді, там ішлося про те, наскільки Європа готова розвивати концепцію стратегічної автономії, у чому її хотів би підтримувати Китай”, — сказав Єфремов.

Експерт пояснив, що Китай хотів би, щоб на Європейському континенті відбулася перебудова архітектури безпеки, оскільки зараз ця архітектура спирається на Північноатлантичний альянс, очолюваний Сполученими Штатами Америки.

“У Китаї хотіли б, щоб ця присутність Сполучених Штатів у гарантуванні європейської безпеки була мінімізована або взагалі усунена. Тому Китай підтримуватиме цю лінію в Європейському Союзі. Ба більше, вони вважають, що архітектура європейської безпеки має будуватися на тіснішому діалозі з Російською Федерацією, і вона має враховувати, як це формулюється в багатьох китайських документах, “законну стурбованість” Російської Федерації питаннями її безпеки”, — сказав Єфремов.

На його думку, цей візит стосуватиметься, зокрема, того, що сторони шукатимуть порозуміння щодо забезпечення стратегічної автономії.

“Чи може Китай її підтримувати? Чим він може підтримувати? Які вигоди він може запропонувати для Європейського Союзу? І наскільки позиція самого Макрона зазнала змін порівняно з тим, яка вона була рік тому під час його візиту до Пекіна?”, — окреслив основні питання Єфремов.

Він зазначив, що Китай бачить ті складнощі, які виникли з наданням допомоги Україні з боку США. За словами експерта, у КНР розуміють, що в разі повернення до влади Дональда Трампа можна очікувати більшого ізоляціонізму Сполучених Штатів або ж підриву тих традиційних партнерських відносин у сфері безпеки з європейськими країнами.

“І скориставшись ось цими розбіжностями, Китай може, знову ж таки, просувати свої інтереси, пов’язані з тим, щоб домогтися нарощування так званої стратегічної автономії Європейського Союзу в сфері безпеки. Ось це його головний інтерес. Зараз дозрів хороший момент — Америка демонструє слабкість, й Китай цим користується”, — сказав Єфремов.

Читайте також: За перемовини і проти санкцій: чи може Китай зіграти ключову роль у припиненні війни Росії проти України (ВІДЕО)

Нагадаємо, голова КНР Сі Цзіньпін планує на початку травня зустрітися із президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі, пише Politico. Це буде його перша подорож до Європи після початку пандемії COVID-19. За інформацією видання, французький та китайський лідери обговорять війну Росії проти України та майбутній Глобальний саміт миру в Швейцарії. Водночас, за словами французьких дипломатів, однією з центральних тем переговорів будуть двосторонні економічні відносини.

Прямий ефір