Досвід колишньої Югославії допоможе Україні покарати військових злочинців – Павліченко

Правоохоронні органи розслідують 25 165 кримінальних справ щодо воєнних злочинів Росії в Україні. Усі причетні до їх скоєння будуть притягнуті до відповідальності. Про це сьогодні розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

За його словами, слід розглядати кілька аспектів притягнення до відповідальності за скоєні злочини.

Якщо ми говоримо про те, що працюватиме і ухвалюватиме рішення за фактом розслідування Міжнародний кримінальний суд, то я б послався на практику тієї ж Югославії, і суду щодо колишньої Югославії, де кількість притягнутих до відповідальності, це були вищі посадові особи різних держав, здебільшого Сербії, становила 161 одиницю. Тобто 161 особу було притягнуто до відповідальності. Але це найвищі керівники. Водночас на національному рівні тривали судові процеси, які розслідували конкретні злочини, і були притягнуті до відповідальності виконавці нижнього рівня та вже кількість притягнутих на цьому рівні обчислювалась сотнями та тисячами. Тому Україна так само повинна рухатися кількома шляхами, — сказав Павліченко.

Він повідомив, що Україна на сьогодні має зареєстрованих 25 165 заяв щодо скоєння злочину. Стільки кримінальних справ сьогодні розслідується правоохоронцями. Це і Офіс генерального прокурора, і Національна поліція, й інші служби, які уповноважені розслідувати такі злочини.

І ось ця величезна кількість злочинів ставить завдання також мати достатній ресурс на національному рівні для того, щоб ефективно їх розслідувати та притягнути до відповідальності. Це вже друге питання, скільки буде притягнуто до відповідальності: десятки тисяч, тисячі чи сотні. Але ось це залежить від ефективності всіх цих процедур та притягнення до відповідальності безпосередньо тих, хто був причетний до скоєння цих злочинів, — додав правозахисник.

Павліченко зазначив, важливо, що зараз війна йде в новому форматі, практично онлайн, і є дуже багато засобів фіксації, які ще 10-20 років тому були недоступні й не використовувалися як доказ юридичних фактів.

На сьогодні ми знаємо, той же Bellingcat проводить розслідування. Є якісні системи розпізнавання облич, які дають змогу встановити безпосередніх учасників, з посиланням на фотографії, на відео тощо. Є велика кількість інформації з соціальних мереж, які аналізуються, які можуть бути використані, перехоплення телефонних комунікацій тощо. Все це в комплексі дозволяє говорити про те, що буде проведено якісне, на новій методології, розслідування цих злочинів. І крім усього іншого, має бути також і політична воля та позиція тієї самої Російської Федерації сприяти розслідуванню цих злочинів. Як це буде — ми вже дивитимемося після закінчення війни, — пояснив правозахисник.

Глава УГСПЛ нагадав, що воєнні злочини не мають терміну давності й воєнних злочинців буде притягнуто до відповідальності.

Понад 25 тисяч злочинів російських військових зареєстровано в Україні, повідомляють в Офісі генерального прокурора. За даними Моніторингової місії ООН з прав людини, підтверджено загибель 5100 мирних жителів України. Однак реальну кількість на сьогодні встановити складно.

Читайте також:

РФ задіяла у підготовці псевдореферендуму понад тисячу членів “Донецької республіки” — СБУ

Санкції Заходу запроваджуються не проти російського народу, а проти режиму Путіна – Андреа Калан

Вони не хочуть робити сюжети про схід України, у них там родичі – журналіст Роман Супер про російських колег

“Взяти Херсон за будь-яку ціну” для ЗСУ може виявитися пасткою, але гарячих боїв не уникнути — Дикий

Прямий ефір