Донбас, Запоріжжя чи північ України: де може початися новий наступ армії РФ

Ілюстративне фото: nokta.md

Російська Федерація готується до нового наступу на Україну, який може розпочатися 24 лютого – у річницю повномасштабного вторгнення РФ на територію нашої країни. Як повідомляє Financial Times (FT) з посиланням на джерела в українській армії, Росія може почати новий масштабний наступ в Україні протягом наступних 10 днів.

За інформацією видання, українська розвідка отримала “дуже надійні дані” про плани РФ почати новий наступ. У керівництві України вважають, що метою нового наступу буде повна окупація Донецької та Луганської областей. FT зазначає, що Кремль нарощує свої війська на півдні Донецької області, перекидаючи додаткові сили в населені пункти навколо Маріуполя.

Секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов в інтерв’ю Sky News розповів, що російські війська можуть атакувати Україну з півночі, півдня і сходу.

“Росія готується до максимальної ескалації, збирає всі можливі сили, проводить навчання і тренування. Ми пройшли через великий складний період, але я розумію, що основні бої ще попереду, і вони відбудуться цього року, протягом двох-трьох місяців. Це будуть визначальні місяці у війні”, — зазначив секретар РНБО.

За словами Данілова, РФ може задіяти у другій хвилі наступу приблизно половину з понад 320 тис. мобілізованих у вересні. Першу половину цього особового складу вже перекинуто в Україну для поповнення втрат.

За даними головного управління розвідки Міністерства оборони України, реалізація планів Кремля щодо наступу залежить від оснащення резервістів, а також рівня, якості та темпів надання допомоги Україні від західних партнерів.

“Росіяни намагаються тиснути шляхом зміни в тактиці, за останні п’ять місяців вони поміняли тактику, особливо на сході: маленькими штурмовими групами тиснуть на нашу лінію оборони. Ми все одно очікуємо можливі наступи росіян, ми це розуміємо, тому що лютий, вони люблять символізм.  Захопити Київ — це їхня мрія, вони думають, що Україна тоді впаде. Найближче місце — це з Білорусі, але сьогодні ми не бачимо там сформованих ударних угруповань, які можуть дійти до Києва”, — заявив міністр оборони України Олексій Резніков.

Новий наступ армії РФ на Україну прогнозують і світові лідери. Так, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що в Альянсі не бачать жодних ознак того, що російський диктатор Володимир Путін готується до миру.

“Ми бачимо зворотне. Ми бачимо, що вони готуються до нової війни, що вони мобілізують більше солдатів, понад 200 тисяч осіб, а можливо, навіть більше. Що вони активно купують нову зброю, більше боєприпасів, нарощують власне виробництво, а також купують більше зброї в інших авторитарних держав, таких як Іран і Північна Корея”, — сказав генсек.

Своєю чергою, віцепрезидент американського незалежного дослідницького центру RAND Баррі Павел стверджує, що Україна продовжуватиме контрнаступ, попри всі труднощі.

“Я думаю, ми побачимо багато жарких боїв у найближчі 2-3 місяці. Але потім це призведе до заморожування конфлікту. Крім того, важливо враховувати промислову війну. Західні союзники України виробляють і постачають Україні те, що їй потрібно, швидше, ніж Росія може забезпечити себе озброєннями сама або за допомогою іранців чи інших постачальників, які постачають їй безпілотники”, — цитує експерта “Голос Америки”.

Читайте також: Росія готується до спроби реваншу не тільки проти України, а й проти вільних Європи та світу, — Зеленський

Коли почнеться новий наступ Росії на Україну? Які регіони можуть потрапити під удар? Чи готові ЗСУ до нової повномасштабної атаки російської армії? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • військовий експерт Українського інституту майбутнього, консультант комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Іван Ступак;
  • військовий експерт, волонтер Павло Нарожний;
  • військовий оглядач Денис Попович;
  • генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун;
  • керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко;
  • військовий експерт Сергій Грабський.

Іван Ступак: Луганська область стане базовою точкою нового наступу РФ

— Насправді, всі розуміють, що наступ дійсно буде. Неможливо сказати, звідки точно, з якого саме напрямку, але судячи з тих непрямих даних, які є, це Луганська область.

Мобільний інтернет уклали саме в тому регіоні. Ми розуміємо, що саме в тій частині Луганської області, де немає мобільного інтернету, буде готуватися наступ. Щоб українські партизани, проукраїнськи налаштоване місцеве населення не могло оперативно повідомляти українським військовим і розвідникам про позиції росіян, їхні переміщення, про місця, де складуються боєприпаси й паливо, де розміщуються російські військові та ці всі геолокації…

Такий показовий приклад говорить про те, що Луганський напрямок буде базовою точкою або базовою територією, звідки піде наступ. Крім того, не виключаємо і Південний напрямок.

Фінальна межа, куди російське командування планує добігти – це кордони Луганської та Донецької областей. Тобто хоча б вийти на цю територію, на цей кордон і заявити про свої права на неї остаточно і безповоротно.

Я так розумію, у РФ планують це зробити до березня, але самий крайній період — це буквально за один-два місяці до проведення виборів на території РФ, зокрема, і на підконтрольних їй територіях України: Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей.

Павло Нарожний: У росіян для наступу залишається один напрямок — Донбас

— Суто з військової точки зору було абсолютно логічно Путіну напасти з півночі, але він цього не зробить. Тому що зараз жодних передумов до цього немає — усе угруповання російської армії в Білорусі [становить] приблизно 12 тисяч солдатів, вони там стоять без важкої техніки, без артилерії.

Але, якщо вони підуть, то для них це буде самогубна операція на півночі України. Ліси, болота, річки — все це не замерзло, тому що морозів у нас цієї зими не було. Там є ще три асфальтовані дороги, якими може пройти важка техніка. Усі ці дороги будуть добре охоронятися і добре прострілюватися, а йти бездоріжжям — це самогубство. Відповідно, північний напрямок вкрай малоймовірний.

Що зараз логічно зробити? Якщо подивитися на карту фронту, вона йде таким півмісяцем, і середина цього півмісяця — це приблизно Донецьк, Бахмут, де йдуть зараз найзапекліші бої. І абсолютно логічно наступати їм з боку Донецька для того, щоб зробити коротшою лінію фронту.

Зараз вона дуже довга, близько півтори тисячі кілометрів. Її важко утримувати як Україні, так і Росії. Півтори тисячі кілометрів — це страшно розтягнута логістика. Це територія, на якій знищена інфраструктура, і де немає нічого практично.

Місто Донецьк практично ціле, тому що не піддавалося обстрілам, а в прифронтовій зоні практично нічого немає: ні води, ні газу, ні світла. Тому там украй складно підтримувати все в працездатному стані, обслуговувати солдатів, лікувати їх, годувати тощо.

Нападати з боку півдня теж вкрай складно. Є така штука як річка Дніпро в Херсонській області. Вона там у найвужчому місці, по-моєму, 550 метрів, а в найширшому — кілометр. І вона не замерзає, тому що морозів сильних не було. Коли Радянський Союз штурмував Дніпро під час Другої світової війни, втратили близько 400 тисяч солдатів на цьому штурмі. Відповідно, Росія цього не зможе потягнути.

У Запорізькій області стоять дуже серйозні українські війська, там теж іти вкрай складно, тому що це степ. Немає нічого, за що можна укріпитися, зачепитися під час оборони й нападу. Тому південь теж вкрай малоймовірно.

Залишається один напрямок — це Донбас. Ось там у них хороша логістика, вони можуть через кордон постачати живу силу, снаряди тощо. Але ми там дуже добре зміцнилися, є 7-8 ліній оборони.

Коли кажуть, що ми, мовляв, відійшли від Соледара — українська армія не просто так кудись тікала, панічно кидаючи зброю, а відійшла на добре укріплені й заздалегідь підготовлені лінії оборони. Це окопи, бліндажі, вогневі точки, командні пункти тощо. Ми там можемо маневрувати, відходити та наступати. Тобто ми там почуваємося як удома, якоїсь там проблеми утримувати ці рубежі я не бачу.

Денис Попович: Російська армія буде бити кількістю, а не якістю

— Те, про що ми зараз говоримо, це спроба наступу для вирішення якихось завдань. Найімовірніше, вони будуть пов’язані з остаточним захопленням Донецької, і, можливо, Луганської областей. Спроба повернути ситуацію до положення до початку українського контрнаступу у вересні минулого року, коли це було необхідно, щоб полегшити собі завдання із захоплення Донецької області.

Тому, мова може йти про якісь більш масштабні дії за допомогою мобілізованих, за допомогою людей, яких вони зуміли зібрати. Я так вважаю, що цей процес відбуватиметься і далі, тому що їм потрібно якось компенсувати втрати, які неминучі при цьому.

Росіяни зараз братимуть кількістю, тому що якість у них закінчилася торік, коли вони виснажили всю свою кадрову армію, яка, загалом-то, і являла собою якість. І вся їхня мобілізація орієнтована на те, щоб задавити нас числом.

Найімовірніше, наступ або, можливо, розширення наступальних дій РФ буде в Луганській області — Лиманський напрямок. Це Донецька дуга, сюди я включаю Вугледар, Мар’їнку та Авдіївку, а також, безумовно, Бахмут і Лиман. Вони хочуть створити своєрідні кліщі для захоплення до березня Донецької області, щоб виконати завдання, яке ставить Путін.

Що стосується Запоріжжя і Запорізької області, то там також можливі наступальні дії. На мій погляд, вони будуть носити якийсь зв’язувальний характер, щоб відвернути наші резерви і не дати їм перекинути їх на ці напрямки, які я перерахував вище.

Те ж саме можна говорити про якісь північні райони, наприклад, Сумської області, де також вони будуть імітувати наступальні дії для того, щоб наші резерви зв’язати.

Безумовно, поки що ми не бачимо безпосередньої сухопутної загрози на Київському напрямку і біля білоруського кордону. Я маю на увазі ті маршрути, які йдуть на Луцьк і Рівне. Росіяни теж розглядають цей напрямок як можливий, але поки вони там війська не збирають — це, звісно, плюс. Безумовно, ми маємо звертати увагу і на той напрямок, бо хтозна-що їм там спаде на думку.

Віктор Ягун: Основний напрямок — Донбас, але росіяни хочуть захопити і Запоріжжя

— Я думаю, найімовірніше, що російські війська спробують до 24 лютого не просто активізувати, а масовано спробувати протиснути українську оборону і вийти на кордони Луганської та Донецької областей. Там найбільш для них, як вони думають, сприятлива ситуація, і постійні обстріли навіть цивільної інфраструктури говорять про те, що вони реально готуються до якоїсь ескалації.

Звісно, що їхня проблема — це наявність необхідної бойової техніки для того, щоб забезпечити війська для швидкого пересування. На що вони сподіваються? Ну, не знаю. Піхотні підрозділи фактично стали основою їхніх військ. У них мотострілецькі підрозділи перетворилися на стрілецькі.

Як вони розв’язуватимуть цю проблему? Ну, можливо, концентрацією всього, що тільки можливо, на одній із небагатьох ділянок фронту.

Найнебезпечнішим напрямком залишається Бахмут, тобто донецькі напрямки Авдіївка і Бахмут, і на Луганському напрямку — Кремінна і Сватове, де вони зараз фактично зупинили наше невелике просування і намагаються перейти в контрнаступ.

Ну і не треба забувати те, що зараз на Запорізькому напрямку ведуться невеликі бої розвідувального характеру, тобто російські війська промацують нашу оборону. Вони не полишають бажання вийти до Запоріжжя, тому що це місто нібито перед ними, і якихось природних перешкод росіяни не бачать.

І в них така думка, що вони, якщо сильно натиснуть, то можуть вийти на кордони Запорізької області. Це убезпечить їх від можливості наступу України в бік Азовського моря і зніме загрозу для Мелітополя і Бердянська.

Ось це три основні напрямки.

Олександр Мусієнко: Армія РФ готує наступ за трьома напрямками

— На сьогодні російська військова присутність концентрується на території РФ і на кордоні з Луганською та Харківською областями. Друге — Донецький напрямок, де тривають бойові дії, це Бахмут, насамперед, і не тільки. Третє — це окупована частина Запорізької області.

Ось на сьогодні там фіксується пересування російських військ, прибуття мобілізованих, тобто йде підкріплення. І ми можемо припускати, що Росія готується до інтенсифікації бойових дій і до наступу за цими трьома напрямками.

Один напрямок — це Харківський, район Куп’янська. Мета — блокувати просування українських військ у Кремінну на Луганському напрямку, де не так швидко, але все-таки йде наступ українських військ. Друге — це рух на сході для захоплення Донецької області. І звідси допоміжні напрямки за областю, щоб не дати українським силам розвивати контрнаступ, зберегти за собою сухопутний коридор до Криму.

Це ті плани ворога, які можуть бути. Певні підготовчі заходи вони вже проводять, бойові дії інтенсифікувалися цього тижня, і ще минулого тижня на Запорізькому напрямку. Атаки всі були відбиті українськими військами, російські війська не просунулися, атаки продовжують відбиватися.

Це ті напрямки, за якими можуть активізуватися бойові дії. Усе готується для того, щоб відбивати ці атаки й бути готовими надалі переходити в контрнаступ, щойно у ЗСУ з’являться додаткова техніка і можливості.

Сергій Грабський: Донецька і Луганська області — пріоритет для окупантів

— За тією кількістю військ, яку вже зосереджено, ми визначаємо Луганську і Донецьку область як найбільш імовірну зону проведення можливого наступу в лютому або березні. Саме там противник зосереджує найбільшу кількість своїх сил і засобів. Ми про це знаємо і створюємо ешелоновану оборону в готовності відбити його наступ і перейти в контрнаступ.

Запорізький напрямок, безумовно, теж є для противника важливим. Але там для нього ситуація виглядає ще більш сумно, тому що постійний вплив вогневих засобів ЗСУ не дає їм можливості зосередити достатню кількість військ. Говорити про те, що їх там достатньо для проведення якихось масштабних саме наступальних акцій досить складно.

Що стосується півночі, там противник продовжує обстрілювати переважно цивільні об’єкти. Здебільшого, ми спостерігаємо постійні удари артилерії, мінометів, іноді танкові обстріли, але не більше того.

Виходячи з інтенсивності тих бойових дій, які сьогодні ведуть російські окупанти, можна все-таки припустити, що для них саме Луганський і Донецький напрямки залишаються пріоритетними.

На сьогодні ми можемо говорити про проведення відволікаючих ударів, спроб наступати [на інших напрямках] для того, щоб скувати наші війська і не допустити їхнього переміщення в бік цих областей.

Поки що нічого принципово не змінилося. Ми можемо говорити про очікування тільки за датами. Але все залежить від того, наскільки швидко й ефективно Росія зможе зосередити достатню кількість сил і засобів на тому напрямку.

https://www.youtube.com/watch?v=gY3zpK6FzYY  Читайте також:РФ готується до повторного широкомасштабного наступу — оцінки ситуації (ВІДЕО)

Прямий ефір