Депортація під виглядом “евакуації”: як міжнародна спільнота об’єднується задля повернення українських дітей із РФ

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Організація Об’єднаних Націй вимагає від Росії припинити насильницьку депортацію українських дітей. Країна-агресор має надати інформацію про тих, кого вже вивезла, і забезпечити їхнє повернення в Україну, заявили в комітеті з прав дитини ООН. 

Згідно з висновками експертів, міжнародним злочином є не тільки переміщення дітей, а й примусова зміна їхнього громадянства. 

Як РФ викрадає українських дітей

Нещодавно з окупованої російською армією території України виїхали три сім’ї з дітьми. Волонтери розповіли, що одну з дівчаток, яка мешкала вдвох із мамою, росіяни тричі наполегливо “запрошували” навчатися в школі в окупації, але вона не погодилася. Інша сім’я втратила бізнес, бо не захотіла отримувати російські паспорти та платити податки країні-агресору. Третя — пережила численні допити та обшуки. Російські окупанти постійно приходили до них додому, бо старший син — український військовослужбовець.

“Найжахливішим був перший обшук, коли двір оточили “Тигри”, “Урали”, а навпроти будинку засів снайпер і націлився у вікно будинку. Тата допитували кілька годин, змушували роздягатися і показувати, чи є татуювання”, — розповідає Арсен (ім’я змінено), який виїхав з окупованої території.

Виїхати з окупованої Росією території цим сім’ям допомогла благодійна організація Save Ukraine. За неповних 2 роки повномасштабної війни Росії проти України дипломатам і волонтерам за сприяння міжнародних партнерів вдалося повернути близько 520 дітей. З них 388 — це маленькі українці, яких росіяни примусово депортували на територію РФ.

Кількість ідентифікованих і верифікованих викрадених Російською Федерацією українських дітей перевищує 19,5 тисяч. Щоб скоординувати зусилля країн-союзниць і прискорити повернення дітей, наприкінці 2023 року Київ ініціював створення міжнародної коаліції. 2 лютого Україна та Канада запустили її роботу.

“Канада — співголова в четвертому пункті формули миру “Звільнення полонених і депортованих осіб”. Хочу відзначити особливу роль, яку Мелані [Жолі, міністр закордонних справ Канади] і Канада загалом відіграють у поверненні дітей, викрадених Росією. Механізм, який запропонувала Канада для розв’язання цієї проблеми, є дієвим, і ми сподіваємося, що країни братимуть активну участь у зусиллях із повернення наших дітей”, — сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За словами Мелані Жолі, Оттава обговорюватиме з іншими країнами питання повернення незаконно депортованих українських дітей і закликатиме до об’єднання. Також спілкуватиметься з цього питання з тими країнами, які мають прямі відносини з Росією.

“Дітей забрали з власної домівки, від своїх родин і позбавили власної мови. Важливість повернення дітей не можна недооцінити. Це і є справа нашої людяності, саме тому сьогодні Канада та Україна створюють коаліцію для повернення українських дітей”, — заявила міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі.

Київ та Оттава спільно підготували рамковий документ міжнародної коаліції, який визначає її мандат, цілі та принципи. Кожна держава може самостійно визначити сфери, в яких хоче працювати або взяти на себе лідерство. Коаліція зосередиться на координації спільних зусиль, обміні інформацією, зокрема на рівні розвідок.

Припинити насильницьку депортацію дітей з України, надати інформацію про тих, кого вже вивезли, і забезпечити їхнє повернення додому, — такі вимоги Москві висунув профільний комітет Організації Об’єднаних Націй. Експерти ООН заявили: те, що Росія позбавляє дітей українського громадянства, є порушенням їхніх прав.

Парламентська асамблея Ради Європи, своєю чергою, визнала депортацію, примусове переміщення і невиправдану затримку в репатріації злочином геноциду.

Думки експертів

Як міжнародна спільнота може допомогти Україні в поверненні депортованих до РФ дітей? Які механізми розробляються у створеній коаліції? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини;
  • Віра Ястребова, виконавча директорка “Східної правозахисної групи”.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Із 20 тис. викрадених дітей вдалося повернути менше ніж 500

— Російська Федерація точно не піде ні на які зрушення. Вони починали війну не для того, щоб повернутися в русло міжнародного права. У них у цій війні були чітко продумані сценарні плани, які стосуються знищення території, населеної громадянами України. 

Щоб ці території були повністю знищені з точки зору розуміння, хто ми і що ми — тобто з точки зору ідентичності, визначення того, що таке Україна. Для цього були придумані об’ємні програми розселення, депортації, знищення населення на окупованих територіях.

Програма РФ з вивезення дітей передбачала вилучення сотень тисяч дітей по всій Україні. Принаймні, по тих територіях, які вони планували окупувати. І ця програма почала працювати з перших днів війни. 

На сьогодні нами юридично зафіксовано майже 20 тисяч випадків викрадення дітей. Повернулося, на жаль, трохи менше ніж півтисячі дітей. Це, звичайно ж, непорівнянні цифри.

Але Російська Федерація заявляла про те, що вони вивезли з території України до 700 тисяч дітей. Думаю, що це число перебільшене, тому що Росія завжди вирізнялася певною дурістю в пропаганді, і вони думали, що це буде сприйматися як ура-ефект у перші місяці війни. Типу подивіться, ми рятуємо українських дітей від “нацистів”.

Процес повернення дітей дуже складний. Але сьогодні він зовсім інакше сприймається глобальною спільнотою. Ця проблема вважається просто неймовірною у XXI столітті. 

Демократичні країни абсолютно точно не сприймають такі методики чи слова, які говорить Росія, виправдовуючи свої геноцидального типу злочини. І ці країни більш активно про це говорять на дипломатичних, інформаційних, інших майданчиках.

Думаю, що Росія поступово прийде до необхідності юридичної відповідальності за цей вид злочинів. Ми хочемо, щоб це все було об’ємно розслідувано, щоб на лаві підсудних сиділи не тільки умовно Путін, не тільки [уповноважена у справах дітей при президенті РФ] Львова-Білова, а також і ті люди, які стояли за цим масштабним злочином. 

Насамперед, це департамент, яким керує заступник голови адміністрації президента Росії Сергій Кирієнко. Це його департамент займався масштабним плануванням цього злочину геноцидального типу. Хотілося б, щоб усі ці люди сиділи.

І чому Росія намагається всіма силами не допустити своєї поразки? Це тільки тому, що вони розуміють юридичні наслідки за всі ці види злочинів.

КАТЕРИНА РАШЕВСЬКА: Це не евакуація, а геноцид

— Коаліція — це найбільший формат взаємодії, який стосується повернення українських дітей. Звісно, йдеться про політичну підтримку ще, можливо, фінансову та експертну. 

Кожна держава не може бути посередником у цьому питанні, як наприклад, Катар. Формат, про який ми зараз говоримо, дозволяє вибирати країні, що вона може зробити. Приміром, хтось просуватиме питання повернення українських дітей на рівні Генеральної асамблеї ООН. 

Держави глобального Півдня, які, на жаль, мають подібний досвід, можуть поділитися робочими механізмами та надати експертну підтримку щодо повернення викрадених дітей. Деякі держави кажуть, що вони мають ресурси для психологічної реабілітації та надання необхідних медичних і соціальних послуг. 

Не варто забувати і про відповідальність винних осіб. У рамках цієї коаліції є принцип про те, що винні в депортації мають понести відповідальність. 

Автоматичне і примусове громадянство РФ не визнається більшістю держав світу. Багато дітей з окупованих територій отримали російське громадянство. Також їм видавали документи маріонеткових псевдореспублік. 

Діти, які народилися в окупації, на жаль, можуть не мати українських документів. Було б правильно, якби держави домовилися про те, що ці діти все одно за принципом крові мають право на українське громадянство і є українцями. 

ООН давно вимагає від Росії список депортованих дітей та інші дані про них. Комітет ООН з прав дитини півроку вимагає від РФ надати інформацію про дітей. 

Російські представники в ООН не хочуть говорити про українських дітей, бо для них вони громадяни РФ. Приблизно 50 тис. українських дітей мають російське громадянство. Це тільки ті цифри, які вони називають. 

Росіяни погодилися з тим, що вони вивозили українських дітей з окупованих територій з 2014 року і віддавали їх на усиновлення. Фактично, вони не приховують свої злочини навіть на рівні комітету ООН. 

Якусь додаткову інформацію, яка б допомогла ідентифікувати дітей і місце їхнього перебування, росіяни не надають. Вищі особи РФ перекидають відповідальність на Україну, наполягаючи, що саме наша держава має передати список, і потім вони будуть верифікувати та повертати українських дітей.

Не може бути й мови про постійне вивезення дітей на територію Російської Федерації нібито з точки зору безпеки. Діти мали бути вже давно повернуті в Україну і перебувати на безпечних територіях. Саме перебування на цих територіях відповідає принципу найкращих інтересів дитини. 

Зараз ми бачимо, що саме такої позиції дотримуються держави-члени Ради Європи. Ця позиція все частіше починає відображатися у звітах міжнародних організацій, зокрема незалежної комісії з розслідування ситуації в Україні на рівні Ради з прав людини ООН. 

Уже ніхто не вірить міфам, які винайшла Російська Федерація на початку повномасштабного вторгнення. 

Передавати українських дітей у російські сім’ї на усиновлення, змінювати їм персональні дані та нав’язувати громадянство РФ — це протиправні дії. Це не евакуація, а геноцид. 

ВІРА ЯСТРЕБОВА: Робота міжнародної коаліції з повернення українських дітей може бути ефективною

— Коаліція покликана зробити реальний крок у розробці практичного алгоритму повернення дітей в Україну. Насамперед, до завдання коаліції входитиме ідентифікація місцезнаходження маленьких українців, вкрадених злочинним режимом Путіна. ОБСЄ братиме участь у тому, щоб проводити також і переговорні процедури та вирішувати питання щодо забезпечення дітей документами для повернення додому. 

Велика заслуга наших дипломатів полягає в тому, що предмет геноциду і злочинів Російської Федерації у вигляді депортації дітей став об’єднуючим фактором для створення коаліції. Канада активно підтримує Україну, там живе велика українська діаспора. 

Ми покладаємо надії на те, що ця співпраця буде ефективною. Коаліція досить широка і кількість держав не обмежується Україною та Канадою. Близько 18 держав виявили бажання делегувати своїх представників. Україна використовує весь набір механізмів, який на сьогоднішній день доступний. 

Консолідовані зусилля допоможуть реалізувати репатріацію якомога швидше. Робота коаліції, як на мене, буде ефективною, тому що держави-учасниці, по суті, задекларували своє бажання супроводити документальну процедуру фізичного повернення дитини в Україну, тобто сприяти їй з видачею необхідних документів для перетину кордонів. 

Це дуже важливо і це вже крок на шляху вирішення практичного алгоритму переміщення дитини з Російської Федерації.

Коли ми говоримо про відповідальність для Російської Федерації, ми розуміємо, що РФ використовує своє членство в різних міжнародних органах як черговий майданчик для просування ідей путінського режиму. Там вони надають брехливу інформацію. Спікери російської сторони не раз заявляли, що діти нібито самі просили вивезти їх до РФ. Хоча депортації піддавали і немовлят. 

Росія всіляко маніпулюватиме і заперечуватиме свої злочини, які мають усі ознаки геноциду. Не може йти жодної мови про гуманітарну складову, якщо процес вивезення дітей централізований, профінансований і в ньому активно беруть участь російські чиновники. 

Під час депортації дітей не лише позбавляють українського громадянства. Кремлівський режим розповідає їм брехню про Україну і цю війну. 

Головне завдання Кремля — це за рахунок маленьких українців позбавити Україну майбутнього. Що довше вони утримують дітей у себе в заручниках, то більше в них можливості з ними контактувати і віддавати агресивному впливу пропаганди. 

Були випадки, коли РФ при зміні дітям документів про громадянство, змінювала в них персональні дані. Це суттєво ускладнює і процедуру верифікації. 

Читайте також: Діти отримають додатковий захист, але потрібно прискоритися і покарати Росію: експерти обговорили повернення викрадених українців

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір