Десять пунктів: Зеленський на саміті G20 озвучив формулу миру

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Формулу миру із 10 пунктів озвучив президент України Володимир Зеленський, виступаючи в режимі онлайн на саміті G20. Однією з головних умов припинення російсько-української війни лідер України назвав виведення військ РФ на кордони 1991 року, повідомляє FREEДОМ.

Звертаючись до учасників зустрічі, Зеленський назвав саміт G19, тобто виключив із його членів Росію.

“Я хочу, щоб ця агресивна російська війна закінчилася справедливо і на основі Статуту ООН і міжнародного права, а не “абияк” — за точним формулюванням пана генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша. Не варто пропонувати Україні компроміси з совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми — люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, нехай доведе це діями”, — сказав президент України.

Не менш важливим пунктом Володимир Зеленський назвав припинення Росією шантажу світу ядерною зброєю, а також негайне звільнення росіянами території Запорізької АЕС та передачі її під контроль МАГАТЕ та українського персоналу.

“На очах у всього світу Росія перетворила нашу Запорізьку атомну станцію на радіаційну бомбу, яка може вибухнути будь-якої миті. Куди ж піде радіаційна хмара? Може бути, на територію ЄС. Може, на Туреччину. Може, на Близький Схід. Я вважаю злочинною навіть гіпотетичну можливість такого сценарію!”, — сказав президент України.

Вже понад місяць Росія знищує енергетичну систему України, намагаючись залишити без тепла та світла мирних громадян. Для захисту від російських атак Володимир Зеленський закликав лідерів передати Києву ще більше систем протиповітряної та протиракетної оборони. А також запропонував направити місію ООН на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури для оцінки руйнувань та потреб у відновленні.

“Росія може вже завтра почати демілітаризацію Запорізької АЕС, якщо справді готова відновити порушену нею радіаційну безпеку. Те ж саме стосується шалених погроз ядерною зброєю, до яких вдаються російські чиновники. Немає і не може бути жодних виправдань ядерного шантажу… Ударами російських ракет та іранських дронів, які використовують окупанти, зруйновано близько 40% нашої енергоінфраструктури. Щотижня Росія підриває наші електростанції, трансформатори, лінії постачання електрики. Супутня мета цього терору — не дати експортувати нашу електрику сусіднім країнам, що могло значно допомогти їм стабілізувати енергетичну ситуацію і знизити ціни для споживачів. Росія зацікавлена в енергокризі. А ми всі маємо бути зацікавлені у припиненні терору”, — заявив Володимир Зеленський.

Серед інших пунктів безпеки президент України назвав повернення справедливості, а саме створення спеціального трибуналу щодо злочинів Росії проти України та створення міжнародного механізму для відшкодування всіх збитків, завданих війною. А також протидія екоциду, звільнення всіх полонених та депортованих, продовольчу безпеку, недопущення ескалації та зрештою фіксацію закінчення війни.

“Ми потребуємо дієвих гарантій безпеки. Тому підготували проєкт договору Kyiv Security Compact і вже запропонували його партнерам. Тому маємо провести міжнародну конференцію для фіксації ключових елементів післявоєнної архітектури безпеки в євроатлантичному просторі, включаючи гарантії для України. Коли всі антивоєнні кроки будуть реалізовані, коли безпека та справедливість почнуть відновлюватися, сторони мають підписати документ про фіксацію закінчення війни”, — сказав глава держави.

Війна в Україні має закінчитись повним вигнанням російських окупантів, вважають українці. А світові лідери мають надати свої гарантії, на основі яких подальша російська агресія буде неможливою.

“Позитивно, звичайно, ми підтримуємо повністю всі 10 пунктів. Єдине, що їх важко буде здійснити… Припинення війни — це те, чого ми прагнемо, про що мріємо. Мріємо про мирний час, як і всі українці”, — кажуть жителі Дніпра Валентина та Олександр.

“Я вважаю, що домовлятися з Росією, напевно, не має сенсу. Все-таки, як правильно каже Зеленський, потрібно спочатку відвести війська з усієї території України, а потім лише про щось говорити. Але, знову ж таки, ніхто нам не дає жодної гарантії, що знову не розпочнеться наступне вторгнення”, — вважає мешканець Дніпра Богдан.

“Гарантії має дати практично весь світ. Тому що якщо навіть росіяни відступлять на свою територію, це все одно не є гарантіями нашої повної безпеки. Тому світ має дати нам гарантії, але не такі, як були до 2014 року”, — переконаний житель Дніпра В’ячеслав.

“Зеленський все робить правильно, він наш президент. І я думаю, що всі окуповані території повернуться до України”, — вважає мешканка Львова Наталія.

“Щоб вийшли на кордон 1991 року, без ядерної війни та без умов Росії — цього дуже хочеться, і я думаю, так і буде”, — каже переселенець із Херсонської області Ярослав.

Згідно зі спільною заявою, підготовленою для саміту G20, більшість країн “Великої двадцятки” мають намір засудити війну Росії в Україні. Очікується, що комюніке буде офіційно ухвалено лідерами в середу вдень. Також у заяві планують закликати до продовження зернової угоди, термін дії якої між Росією, Туреччиною та ООН спливає цими вихідними.

Читайте також: Саміт G20 завершено: головні рішення та заяви (ВІДЕО)

Прямий ефір