Дерев’яні школи, кредити на дрова, але надфінансування силовиків: як сьогодні живеться в Росії (ВІДЕО)

У Москві. Фото: ТАСС

Росія, на території якої не ведеться загарбницька війна і не вибухають снаряди, стає однією великою зоною гуманітарної катастрофи. У населених пунктах, крім Москви та Санкт-Петербурга, величезні проблеми з лікарнями, дитячими садками і школами. Так, в Іркутській області понад чверть усіх шкіл — дерев’яні, повідомляє FREEДОМ.

Жити в нафтогазовій державі, що претендує на світове лідерство, — непросто. Про це свідчать слова, наприклад, жителів деяких населених пунктів Омської області, де немає навіть питної води. А під Вологдою пенсіонери змушені брати кредит на дрова.

“Я взяла в банку майже 80 тис. руб. (1,1 тис. дол., — ред.) — на дрова. Дрова привезли. Ми потім ще один кредит взяли — вже, щоб прожити. Усі 80 тисяч ми витратили — на дрова і на те, щоб одягнутися”, — ділиться жителька села Стрижневе Олена.

І ситуація Олени — не виняток. Через дефіцит бюджету Кремль скорочує соціальні виплати. Особливо це стосується путінських нацпроєктів — глобальних кампаній, які створювали йому рейтинг.

Так, згідно з даними з відкритих джерел, фінансування знизять на проєкти:

  • охорона здоров’я — на 17%;
  • освіта, крім псевдопатріотичного виховання, — на 7%;
  • житло і міське середовище — на 10%;
  • екологія — на 17%
  • цифровізація економіки — на 35%.

Щоб покрити надвитрати на війну проти України, навіть відкрили Фонд національного добробуту. У нього роками зливали нафтогазові надприбутки та формували запас на “чорний день”. У липні “чорний день” настав. До 2023 року витрачено вже 40% фонду. І за словами експертів, усі ці витрати — прикриття для розпилу.

“Частина пішла на трансферти в регіони, частина пішла на компенсацію інфраструктурних проєктів, частина пішла на підтримку стабільності рубля. Вони ставляться до цієї всієї історії виключно як до своїх кишенькових грошей. Це взагалі властивість чиновників, а в авторитарних режимах (а точніше — у феодальному, в якому ми перебуваємо) — це must have (обов’язково, — ред.)”, — зазначив російський економіст Дмитро Потапенко.

Однак відкриття цих резервів зовсім не означає, що для простих росіян життя хоча б перестане погіршуватися.

У нинішній ситуації Кремль не шкодує грошей тільки на силовиків і пропаганду. Причому вони змішуються воєдино. Наприклад, волгоградські поліцейські марширують у формі НКВС, а самарські школярі реконструюють Курську битву. На цю реконструкцію витратили 2 млн руб., це майже 30 тис. дол.

За словами політологів, такому розподілу ресурсів не варто дивуватися.

“Якщо в Німеччині завтра зникне поліція, держава не розвалиться. Або в Україні, або у Франції — не розвалиться. Так, будуть заворушення і підвищення злочинності, багато негативних моментів. Але держава залишиться. А якщо завтра в Росії зникає поліція, Росгвардія, репресивний апарат Москви — то все починає розповзатися по швах. Саме тому силовики завжди в Росії будуть у привілейованому становищі й з погляду фінансового забезпечення, і з погляду індульгенції на порушення закону, на репресії та насильство щодо громадян”, — пояснив політолог Олег Саакян.

Російський бюджет на цей рік став найсиловішим в історії: понад третину всіх витрат піде на військових і поліцейських. А ще чверть — засекречена. За словами експертів, ця частина також належить силовому блоку.

Прямий ефір