Депортація українських дітей — злочин Путіна, який найлегше довести для суду, — Павліченко

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Судді Міжнародного кримінального суду, які ухвалили рішення про видачу ордера на арешт президента Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, пішли найбільш раціональним шляхом. Оскільки депортація українських дітей — це злочин із вже доведеним матеріалом. Про це сьогодні, 19 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

“Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан і судді пішли найбільш раціональним шляхом. Чому насамперед виникає питання не про, скажімо, Бучу, Маріуполь чи розстріляний вокзал у Краматорську, а саме про депортацію дітей? Тому що це злочин зі стовідсотково доведеним матеріалом: пресконференція [російського омбудсмена], записана на телебаченні, є фактично доказом і підтвердженням вчинення злочину, як і указ Путіна про спрощену процедуру надання громадянства депортованим українським дітям у травні 2022 року”, — сказав він.

Експерт зауважив, що такі докази є достатніми, щоб МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Тоді як в інших справах, наприклад, обстрілах цивільної інфраструктури України, важче встановити ланцюжок винних — від людини, яка віддавала наказ, до безпосереднього виконавця. 

“Ситуація з депортацією дітей є класичною в юридичному сенсі, тому для всього світу досить очевидно не виникає сумнівів щодо вчинення такого воєнного злочину, як це зараз і класифікується”, — пояснив він. 

Крім того, справа про депортацію українських дітей у результаті розгляду може бути перекваліфікована і на злочин проти людяності, додав експерт.

“Про це заявляли в незалежній комісії ООН з розслідування війни РФ проти України. Там є окремий розділ, присвячений цій темі, також дана тема може навіть бути піднята на рівні злочину геноциду залежно від зібраних фактів”, — підсумував Олександр Павліченко.

Читайте також: Клеймо злочинця і суд у Гаазі: чим загрожує ордер на арешт Путіну — детальний розбір

Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт президента Російської Федерації Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини при президентові РФ Марії Львової-Бєлової.

Путіна і Львову-Бєлову обвинувачують у відповідальності за викрадення і незаконну депортацію цивільного населення з окупованої території України в Росію. Переважна більшість депортованих — українські діти.

Вердикт МКС означає втрату Путіним імунітету як глави держави, позбавлення можливості подорожувати більшістю країн світу та блокування міжнародних перемовин із Росією.

Читайте також: Депортація українських дітей до РФ і передача їх у російські сім’ї кваліфікується як воєнний злочин і елемент геноциду, — експертка

Прямий ефір