Депортація дітей до РФ: чому примусове вивезення неповнолітніх є воєнним злочином, розповів експерт (ВІДЕО)

Олексій Лазаренко. Скріншот: uatv.ua

Депортація дітей з України до Росії є воєнним злочином, і винні у цих діях мають покарати. Про це сьогодні, 19 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив віцепрезидент Всеукраїнської фундації “Захист прав дітей”, кандидат педагогічних наук Олексій Лазаренко.

За його словами, дуже складно встановити особи всіх дітей, яких представники Росії депортували з України до РФ.

“Це ускладнюється тим, що даних немає ніде, немає жодних списків. Якщо у нас діти вирушають на оздоровлення, то на кожному рівні виконавчої влади на рівні обладміністрації існують підрозділи, де збираються відповідні списки, знають про кожну дитину, яка виїхала чи на територію України, чи на оздоровлення за кордон”, — пояснив Лазаренко.

Він зазначив, що через це процес повернення дітей дуже складно провести. Крім того, жодних угод між Україною та Росією щодо повернення дітей не було і до війни.

“Процедура вивезення дітей — незаконна та злочинна. Це підпадає під конвенцію про міжнародне викрадення дітей”, — зазначив експерт.

Лазаренко звернув увагу, що одна справа, коли діти виїжджають до Росії разом із батьками, і зовсім інша, коли вивозять сиріт зі спецустанов.

“Дуже важливо дивитися з погляду міжнародного гуманітарного права, тому що евакуація як така це не примусове вивезення. Це добровільне переміщення людей із зони, де їм небезпечно. А розлучати дітей з батьками категорично забороняється. Тобто якщо ми говоримо про евакуацію, то потрібно евакуювати сім’ї. А не евакуювати лише дітей. Розлучати батьків із дітьми взагалі не можна. До речі, у міжнародному гуманітарному праві навіть є така категорія дітей — діти, яких розлучили з родичами, розлучили з батьками”, — каже він.

Експерт наголосив, що примусове вивезення дітей — це воєнний злочин.

“А якщо ми говоримо про дітей-сиріт — це взагалі злочин, бо опікунами дітей-сиріт є директори установ, у яких ці діти перебувають. Знову ж таки, зауважу, дітей-сиріт у нас дуже невелика кількість. І тих закладів, де перебували діти-сироти, на окупованих територіях практично не залишилося, тому що дитячі будинки, інтернати евакуювалися у першу чергу, за винятком тих небагатьох установ, які залишилися у зв’язку з тим, що просування окупаційних військ було дуже швидким, особливо на півдні Херсонської та Запорізької областей”, — сказав він.

Олексій Лазаренко додав, що розслідувати воєнні злочини через примусове вивезення дітей мають компетентні органи, міжнародні організації.

Читайте також: Росія викрадає українських дітей: чи можна повернути юних українців додому (ВІДЕО)

Прямий ефір