Дають автомат Калашнікова, а ззаду стають “кадировці” з кулеметами: про мобілізацію на окупованих територіях говоримо з представниками місцевої влади

Російські солдати. Фото: gur.gov.ua

Після проведення так званих референдумів Росія розпочала мобілізацію і на окупованих територіях України.

Якщо раніше під мобілізацію попадали лише мешканці захоплених до 24 лютого 2022 року районів Донецької та Луганської областей, то зараз примусово забирають чоловіків Херсонської та Запорізької областей.

Крім того, призов продовжать і на окупованих з початку повномасштабної агресії територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму.

Мобілізованих з цих територій російська влада планує кидати в бій перед росіянами, яких активно забирають до армії з 21 вересня, після оголошення Путіним “часткової мобілізації”.

Яким чином мешканців окупованих регіонів забирають до лав російської армії? Чи є шанс уникнути мобілізації? Як зберегти життя, якщо відправили на фронт? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко;
  • голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай;
  • депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань;
  • глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаро;.
  • постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева.

Петро Андрющенко: Завантажать в автобуси та повезуть на фронт

Мобілізаційні заходи йдуть на повним ходом. Вже відбувається бронювання людей, які не підлягатимуть мобілізації: йшлося про лікарів однієї з лікарень. Крім того, навіть до “референдуму” ми знаємо про факти вилову чоловіків у Мангуському та Нікольському районах. Збирають селами, будинками, везуть на фронт. У Маріуполі це буде орієнтовно з 10 жовтня, якщо відштовхуватися від документів, до яких ми отримали доступ. Звичайно, повісток ніяких не буде. Мобілізаційного обліку у його розумному розумінні теж не буде. Схему відпрацьовано у Донецьку. Завантажать до автобусів і повезуть на фронт. Ситуація справді сумна.

Технічно організаційно зібрати 10 тис. маріупольців чоловіків можна протягом одного дня. Справа в тому, що всі о 7-й ранку приблизно збираються у відомих точках до початку роботи — на комунальних підприємствах, для розбору завалів на комбінаті Ілліча.

Ми розуміємо, що там переважно чоловіки, великою компанією приїжджали, відвозили. Питання лише — вивезти автобусами. На прикладі мобілізації у Донецьку, у Луганську українського населення, ми розуміємо, що організаційно-технічних проблем у окупаційних властей із цим точно не виникне. А враховуючи, що вже пішли повідомлення, що, наприклад, мобілізовані севастопольці та кримчани вже перебувають у Донецькій області на передовій, ми розуміємо, як швидко вони закінчаться, власне, треба буде поповнювати запас, насамперед, за рахунок, як вони кажуть, “приєднаних територій”.

Були факти у селах Новоазовського району, які були підконтрольні Україні усі вісім років.

Виглядає все дуже просто. Людям дають автомат Калашнікова, гвинтівку Мосіна, а ззаду стають “кадировці” з кулеметами. І вибір у тебе невеликий.

Там ніхто не покладається на свідомість. І насправді російське командування чудово розуміє, кого і навіщо вони набирають.

Наші військові говорять про те, що перша хвиля атак після обстрілів — це завжди мобілізовані з так званих Л/ДНР. Тобто кидають гарматне м’ясо, і лише за ними йдуть росіяни.

Історія є абсолютно зрозумілою: бажання закидати наших військових спочатку трупами мобілізованих українців, а потім — і трупами росіян. Тому чіткі інструкції, які поширюють усі державні органи щодо того, як здатися в полон Україні, — єдиний вихід для людей, які опиняться на передовій, щоб урятувати своє життя та здоров’я.

Сергій Гайдай: Забирають медиків

У них там загалом біда з медициною. Ми зараз можемо в інтернеті побачити величезну кількість відеороликів, як мобілізовані з усієї Росії вояки знімають умови, в яких вони знаходяться: свої аптечки, які набагато гірші за звичайні автомобільні, а також списки того, що їм потрібно з собою взяти на фронт.

Наші можуть взути, одягнути цілий підрозділ  їхні волонтери із задоволенням роздають іконки. Цим ми вирізняємося.

Щодо мобілізованих медиків. У них проблема і з цим. Медиків забирають до військових польових шпиталів, бо окупанти після обстрілів зазнають величезних втрат саме через те, що просто не можуть врятувати поранених. Вони везуть їх бозна-куди, аж до Луганська, багатьох не довозять.

Сергій Хлань: Окупанти заблокували виїзд чоловіків віком 18-35 років

Указ, якщо можна назвати указом підписаний Сальдо папірець про створення добровольчих батальйонів у Херсонській області, з’явився понад тиждень тому. Усі розуміють, що ніхто туди не міг мобілізуватися. Але разом із цим окупанти справді заблокували виїзд чоловіків віком від 18 до 35 років. Виїзд заблокований і у бік Василівки, й у бік Криму.

Є побоювання того, що після цієї псевдодії (так званого «референдуму», — ред.) Херсонська область буде оголошена частиною Російської Федерації чи самостійним суб’єктом. Вони тоді наполягатимуть на тому, що за пропискою на Херсонщині змушені будуть мобілізувати людей. Знаєте, я таки не розумію, як це відбуватиметься.

Якщо уявити, що вони підуть будинками виловлювати чоловіків призовного віку і дадуть їм зброю, щоб на “передок” відправити, то ті одразу перейдуть на бік України. Залишити в тилу — вони розстріляють окупантів.

Я просто не розумію намірів окупантів, бо настрої херсонців абсолютно патріотичні та проукраїнські.

Рефат Чубаров: До 90% мобілізованих зараз кримські татари

Окупаційний голова Криму Аксьонов заявив про те, що план мобілізації виконано. Нам видається, що ця заява зроблена для того, щоб збити те накал, який наростає і в кримському суспільстві. У списках мобілізованих громадян України, які мешкають на окупованій території, етнічних кримських татар непропорційно більше — відповідно до населення всього Криму.

Від 80 до 90% мобілізованих зараз кримські татари. Один із основних підходів мобілізації, яким користується Кремль: заклик розширюють на територіях, де мешкають представники неросійської етнічної спільноти. І тому ми бачимо в Україні більше представників інших етносів, ніж етнічних росіян, які мешкають у Росії.

І ось щось подібне відбувається у Криму, де ще домішується 10-річна ненависть та небажання до повернення кримських татар, які вирощувалися у кримській спільноті. Представники окупаційної влади використовують мобілізацію також для того, щоб суттєво вдарити по корінному кримськотатарському народу. І це не що інше, як свідчення геноциду щодо кримських татар.

Ми закликаємо всіх мешканців Криму виходити із протестами. Але рівень пригніченості, страху репресій за ці вісім років настільки проник у кожну душу… І зараз говорити про те, що слід очікувати великих протестів, годі й говорити.

Тисячі людей зараз виїжджають із Криму, щоб уникнути мобілізації.

Вже два дні Меджліс кримськотатарського народу займаємося координацією груп людей, які через територію Росії в’їжджають до третіх країн.

Таміла Ташева: Упор робився на кримських татар

Здебільшого відправляють кримських татар на війну. Я б сказала навіть не відправляють, а намагалися мобілізувати кримських татар на війну, роздаючи їм повістки, влаштовуючи облави у населених пунктах, де мешкають кримські татари.

Точну кількість вже відправлених на війну кримських татар ми не можемо поки що називати. Але те, що ми бачили з роздачею повісток, наголошувалося на кримських татарах.

Окупаційні адміністрації заявляли, що мобілізуватимуть вони лише тих, хто був у резерві, хто має бойовий досвід… За фактом відбувається все інакше.

Ця мобілізація виглядала як хаотична роздача повісток, коли людину зупиняють прямо на вулиці в населеному пункті, або на ринку, опитують її і записують у повістку, віддають її людині і кажуть, щоб вона з’явилася у військкомат.

Відповідно, немає жодних критеріїв і так званих списків, які мають підлягати такій першочерговій мобілізації. Тому під цю мобілізаційний каток потрапляють різні люди, у тому числі, які не мали б потрапляти. Це обмежений вік 60 років. Це, зокрема, були молоді люди, яким роздавали повістки понад 25 років. Тому це повсюдна проблема. І таких випадків дуже багато. Коли з хронічними хворобами людей намагаються відправити на фронт, і представники військкоматів не беруть це до уваги.

Я ще раз повторюся, що це є порушення норм міжнародного гуманітарного права та Женевської конвенції.

Не має права Росія закликати наше українське населення на окупованій території для своїх збройних сил.

Читайте також: Росіяни тікають від мобілізації, Кремль зазнає поразки на всіх фронтах: як успіхи ЗСУ впливають на плани Путіна (ВІДЕО)

Прямий ефір