На окупованих територіях України пройшов п’ятиденний “референдум” — реакція світової спільноти та місцевих жителів

Мешканці окупованого Донецька "голосують" на незаконному "референдумі". Фото: Telegram

На окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей 27 вересня закінчився так званий “референдум”, незаконно влаштований російськими чиновниками та окупаційною владою, за допомогою якого Росія хоче анексувати ці регіони.

“Голосування” в п’ятий, останній день проходило на “виборчих дільницях”, а в попередні дні можна було це зробити на прибудинкових територіях, куди приїжджали люди з урнами та “бюлетенями”.

На територіях Донбасу, захоплених угрупуваннями “ДНР” та “ЛНР” питання в “бюлетені” звучить так: “Ви за входження до складу Російської Федерації на правах суб’єкта РФ?”. У частково окупованих Запорізькій та Херсонській областях питання таке: “Чи підтримуєте ви вихід зі складу України, утворення області як самостійної держави та входження до складу РФ?”. “Бюлетень” надруковано нашвидкуруч — без відповідних захисних технологій. Підробити такий “документ” не важко.

Фрагмент “бюлетеня” для мешканців окупованих територій Донбасу. Фото: novosti.dn.ua

Рішення про незаконний “референдум” в окупації було оприлюднено в середині вересня, за кілька днів до його проведення та одночасно із заявою російського президента Володимира Путіна про часткову мобілізацію.

“Референдум по-русски”: ще жорсткіший, ще абсурдніший

Мешканці Донецької та Луганської областей, а також автономної республіки Крим вісім років тому вже бачили та частково брали участь у тому, що Росія називає “референдумом”. 2014 року за “голосуванням” стежили фейкові міжнародні спостерігачі, а одній людині можна було проголосувати кілька разів у різних “виборчих дільницях”, і це ніхто не контролював. Це відбувалося під контролем людей зі зброєю — росіян та місцевих членів незаконних збройних формувань.

Процес “волевиявлення” майже не змінили, але додали один прийом, який у Росії з 2020 року називають “голосуванням на пеньках”.

Жителі одного з окупованих міст Донбасу “голосують” у незаконному “референдумі” на капоті авто. Фото: Telegram

Ще один нюанс сьогоднішнього “референдуму” — пильна увага до чоловіків, які досі не мобілізовані на війну проти України. Угруповання “Л/ДНР” ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну розпочали “полювання” на чоловіків-мешканців окупованої частини Донбасу.

Читайте також: Президент РФ та його оточення думали про загальну мобілізацію, але їх зупинили, — Романенко (ВІДЕО)

Окупаційна влада Криму відправляє чоловіків на війну, замовчуючи скандальні випадки, наприклад, загибель солдатів-строковиків на крейсері “Москва”. А чоловіки з частково окупованих Херсонської та Запорізької областей стануть мішенню російських військкомів одразу після того, як Росія оголосить “легітимність референдумів” та анексує ці території.

“Окупанти в окупованій (частині) Херсонської області обмежили пересування чоловіків віком від 18 до 35 років не лише на виїзд, а й пересування усередині області. Тобто вони вважають для себе потенційними військовими чоловіками в цьому віці. Вони готуються до мобілізації, яка, можливо, пройде після визнання Росією “референдуму”. Вони на це й сподіваються, розуміють, що у них провалено створення добровольчих батальйонів, які анонсували колаборанти. Напевно, їм буде достатньо прописки для того, щоб примусово мобілізувати категорію чоловіків від 18 до 35 років”, — розповів депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань в ефірі телеканалу FREEДОМ.

У Луганській області під час поквартирного обходу в рамках проведення так званого “референдуму” окупанти шукали чоловіків, щоб мобілізувати їх. Про це повідомив голова Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай.

“Поквартирний/подворовий обхід — це виключно для перевірки житла для виявлення чоловіків. Окупанти просто шукають “гарматне м’ясо”, — розповів він, зазначивши, що противник закрив захоплені ним міста на виїзд. Людей, як він стверджує, не випускають, щоб не втрачати “голоси”.

Жителі одного з окупованих міст Донбасу “голосують” у незаконному “референдумі” на столику біля житлових будинків. Фото: Telegram

Донеччани розповіли журналістам FREEДOM, що принципів справедливого, вільного та таємного голосування ніхто не дотримувався. Так, у Донецьку люди ставили галочки у “бюлетені” на столиках та лавках у дворах, а також на сходових майданчиках будинків.

Людей, які взяли участь у “голосуванні”, нерідко знімали на камери. Фото: Telegram

Деякі фотографувалися з “бюлетенями”, а це заборонено. Окупанти ж лише забороняють обговорювати у соцмережах та знімати на фото/відео процес “голосування” виїзні комісії, які ходять по квартирах, супроводжують люди зі зброєю. Тобто відмітка ставиться під пильним наглядом людей з автоматами.

Люди зі зброєю обов’язково були присутні на “референдумі”. Фото: Telegram

За повідомленнями місцевих жителів, “виборчі дільниці” розташували навіть у магазинах та кафе.

В окупованому Луганську біля пам’ятника Дзержинському людям довелося стояти у черзі на “референдум” під зливою. Фото: Telegram

“Проголосувати” можна не лише за себе, а й за тих родичів, які вже давно не живуть на окупованій території — достатньо того, що людина, як і раніше, там прописана (має реєстрацію). Особливо активно окупаційна влада використала цей прийом на нещодавно захоплених територіях. На відміну від Донецька та Луганська, у Херсоні та Запоріжжі, Маріуполі та Сєверодонецьку окупаційна влада не має повної бази даних місцевих жителів.

Тим часом угруповання “ЛНР” заявляє про “велику активність виборців” на території Луганської області. Приміром, вже на третій день “референдуму” в Луганську заявили, що проголосували майже 80% внесених до списків людей, тобто понад 1 мільйон осіб. В Донецьку заявили на третій день, що явка склала 77%, тобто понад 1,5 мільйона осіб.

Читайте також: Псевдореферендуми не мають юридичної сили навіть за законами Росії, — Коваленко (ВІДЕО)

А так радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко описав процес “голосування” у нещодавно захопленому місті:

“Основним засобом примусу для голосування є поквартирний обхід. Комісія у складі двох осіб з урною та бюлетенями, та два автоматники. Стукають у двері квартир/будинків, змушують голосувати. У терміновому порядку окупаційна влада жене під камери на ледь готові ділянки у приміщенні центру надання адміністративних послуг Центрального району, шкіл № 4, 5, 41, “бюджетників” та інших колаборантів”.

В окупованому Херсоні працівників бюджетних організацій обманом зігнали на референдум. Першого дня, 23 вересня, працівників вишів, шкіл, лікарень попросили відвідати концерт біля музичного училища. Але виявилося, що концерт — на честь “референдуму” окупантів. Присутнім видали російські прапори, розважали піснями. У цей час частина людей запускали всередину, щоб вони проголосували. Так було зроблено “потрібну” картинку для російських ЗМІ, які попередньо туди приїхали.

“Обманний” концерт у Херсоні. Фото: novosti.dn.ua

А спостерігачі — хто?

До спостереження за так званим “голосуванням” на псевдореферендумах на окупованих українських територіях Кремль залучив нібито незалежних іноземних спостерігачів, які мають прямі зв’язки з російськими структурами. Видання Тhe Insider пише, що всі залучені “незалежні спостерігачі” або навчалися у російських вишах, або пов’язані з кремлівськими структурами.

Зокрема, в одному із пропагандистських телесюжетів з’являється “міжнародний спостерігач з Італії” на ім’я Елізео Берліозі. Він молодший науковий співробітник прокремлівського Інституту перспективних досліджень у галузі геополітики та допоміжних наук, кореспондент інформаційного агентства “Росія сьогодні”.

Ще один “іноземний незалежний спостерігач” — француз Андре Мішель Клод Шанклю. Він — лідер асоціації “Франція-Росія” (France-Russie), виступав із критикою антиросійських санкцій після приєднання Криму. У 2015 році він заявляв, що конфлікт на сході України спровокував Вашингтон і НАТО, і “якби Росія хотіла взяти ситуацію в свої руки, то російські війська вже були б у Києві”.

Також у матеріалах пропагандистів фігурує спостерігач зі Словаччини — президент Словацької асоціації випускників російських та радянських вишів, політолог Любіця Блашкова. Вона закінчила російський виш, також її називають “великим другом Росії”.

Любіца Блашкова. Фото: Telegram

Ще один “іноземний спостерігач” — німець Томас Репер. Він був у складі делегації “західних журналістів”, яких окупанти привозили до Оленівки після загибелі українських військовополонених. Репер живе у Росії вже понад 20 років.

Позиція України та світу

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк наголошує: сьогодні на окупованих територіях немає жодної юридичної дії під назвою “референдум”.

За його словами, на захоплених військами РФ територіях України окупанти сьогодні роблять “пропагандистське шоу для проведення z-мобілізації”.

Українські правоохоронці попередили, що на організаторів псевдореферендуму серед громадян України чекає покарання. У міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій України наголосили, що імена цих людей уже відомі правоохоронцям. Проти них буде введено санкції, ініційовано їхнє кримінальне переслідування, призупинено соціальні виплати, заарештують їхнє рухоме та нерухоме майно.

Представник президента України у Верховній Раді, член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Вениславський нагадав, що українські парламентарі звернулися до лідерів західних країн та міжнародних організацій з проханням оцінити черговий випад Росії та відреагувати на нього належним чином.

“Я прогнозую, що надалі дії Кремля матимуть дуже суттєве збільшення санкційного тиску, консолідацію всього західного світу, усіх наших західних партнерів довкола жорсткішої позиції у взаєминах із Путіним. Росія продемонструвала, що є країною, яка сама себе ізолює та яка живе у абсолютно вигаданому світі”, — сказав Веніславський в ефірі телеканалу FREEДOM

Міжнародні партнери України також дали чітко зрозуміти, що не визнають “референдуми” легітимними, а подальшу анексію українських територій — законною.

“Російські референдуми — це бутафорія, помилковий привід для спроб анексії частин України силою, що є кричущим порушенням міжнародного права, у тому числі Статуту Організації Об’єднаних Націй”, — заявив президент США Джо Байден.

Реакція українців

Маріупольці-вимушені переселенці у різних містах зібралися із синьо-жовтими прапорами біля центрів “ЯМаріуполь”, щоб висловити протест.

Мітинг переселенців із Маріуполя. Фото: 0629.com.ua

А мешканці захопленої військами Росії Снігирівки на Миколаївщині вийшли на мітинг проти “референдуму”.

“Ми, мешканці Снігирівки, сьогодні зібралися на акцію протесту проти незаконного проведення референдуму у місті Снігирівка та прилеглих селах. Снігирівський край завжди був і буде Україною. У Російську Федерацію ми ніколи не хотіли і не хотітимемо”, — завили мітингувальники.

Мітинг мешканців Снігирівки. Скриншот відео: news.pn

Одеса теж проти псевдореферендумів Путіна.

Росії вдалося провести псевдореферендум лише на частині території Донецької області. Журналісти FREEДOM поцікавилися у жителів вільних міст регіону, що вони думають про те, що відбувається в окупації.

Краматорськ

Слов’янськ

Бахмут

А ось, що думають жителі Маріуполя, які втекли від російських військ із рідного міста:

Читайте також: Україна має повне право звільняти свої території: реакція світових лідерів на псевдореферендуми РФ

Прямий ефір