COVID-сертифікат – як працює і де отримати: “Утро Дома” з Катериною Чорногоренко (ВІДЕО)

Фото з сайта kanaldom.tv

COVID-сертифікат – це цифровий документ, у якому міститься інформація про вакцинацію від коронавірусу. Він захищений цифровим підписом і доступний в додатку “Дія”. Також в Україні доступні паперові сертифікати.

Які види сертифікатів існують в Україні та світі і як його можна отримати – розповіла менеджерка проєктів Міністерства цифрової трансформації Катерина Чорногоренко.

В Україні триває розробка сертифіката, який підтверджує вакцинацію від коронавірусу. Коли вони почнуть працювати, коли українці зможуть виїжджати за кордон з їхньою допомогою?

– Дійсно, протягом останніх місяців Україна поставила собі амбітну мету – запустити діджитал-сертифікати, які зараз є викликом для всього світу.

Європейський Союз ставить таку високу планку. У країнах Європейського Союзу буде запущений цифровий ковідний сертифікат, який дасть змогу українцям перетинати кордон без проблем і, відповідно, туристам з країн Європейського Союзу приїжджати до України й без перешкод потрапляти до нашої країни.

Дуже коротко розкажу, що таке ковідний сертифікат, яких він буває типів і для чого його використовують. Є два види такого сертифіката. Це внутрішній і зовнішній. Міжнародний сертифікат використовується для непріоритетних подорожей, туристичних подорожей. Він буває трьох типів. Це сертифікат, який підтверджує вашу вакцинацію. Тобто коли ви вакциновані двома дозами вакцини. Це сертифікат, який підтверджує, що ви здали ПЛР-тест і він негативний. У них різні терміни дії. І третій сертифікат – це для людей, які перехворіли на коронавірус, вони клінічно одужали, і у них є після закінчення цього захворювання є негативний тест.

Перший сертифікат вакцинації діє 180 днів. Терміни дії в кожній країні свої. Тому що кожна країна дивиться свою епідеміологічну ситуацію, дивиться, які штами коронавірусу поширені, як проходить вакцинація тощо, і напрацьовує свої правила. Тому, коли ми говоримо про те, коли коронавірусні сертифікати запрацюють на міжнародному рівні, ми попереджаємо користувачів про те, що в кожній країні можуть бути різні правила. Тобто, наприклад, в Україні цей сертифікат діє 180 днів, а, наприклад, в будь-якій європейській країні цей сертифікат може діяти 90 днів.

Минулого тижня ми отримали від Європейського Союзу чек-лист, на основі якого ми оцінюємо технічну документацію та розробку. Оцінюємо, чи відповідає вона всім тим вимогам, які виставлені Європейським Союзом. Щойно ми пройдемо цю оцінку, далі буде етап оцінки від Європейського Союзу і далі вже обмін нотами, укладення міжнародних договорів, і вже безпосередньо наші люди зможуть їздити з коронавірусними сертифікатами до європейських країн.

– Для громадянина яка процедура отримання цього сертифіката?

– Якщо людина вакцинована двома дозами, цю інформацію повинен доктор внести до системи. Система називається Медична інформаційна система, яка розгорнута на базі кожного закладу охорони здоров’я.

Пацієнт повинен подбати про те, щоб лікар вніс дані обов’язково і щоб вони були коректні. Тобто номер партії вакцини, назва виробника вакцини та інші деталі, що стосуються вакцинації, повинні бути внесені коректно.

Дані всіх пацієнтів України зберігаються в центральній базі даних. Далі користувач повинен зайти в “Дію”, підписати за допомогою цифрового підпису згоду на обробку його даних. Після цього формується сертифікат і він відображається в “Дії”. Коли формується цифровий сертифікат, на нього наносять QR-код. У цьому коді зашифрована інформація про вакцинацію або про ПЛР-тести, або про те, що людина вже перехворіла.

Коли ви приїжджаєте, наприклад, в австрійський аеропорт, там є прикордонник. Він наводить сканер на цей код і йому відображається інформація про те, що сертифікат валідний, що термін дії достатній. Для того, щоб ми могли розшифровувати QR-коди інших країн, а інші країни могли розшифровувати наші, ми повинні підключитися до великої довірчої мережі для того, щоб надавати одне одному публічні ключі.

Ми обміняємося ключами, і та інформація, яка зашита в QR-код, може бути розшифрована без проблем. Відповідно, які є проблеми? Може бути таке, що сертифікат не сформувався у вас в додатку. Це буває в кількох випадках.

Перше – лікар взагалі не вніс дані щодо ваших двох доз. Друге – лікар не вніс дані щодо однієї з доз, тобто у вас не закрився процес. Якщо лікар вніс некоректну інформацію, зробив помилку в ваших даних, відповідно, ви не пройшли валідацію, і лікар взагалі анулював дані, які він вніс, відповідно, ця інформація не обертається. Тобто ви повинні подбати про те, щоб лікар вніс і ваші дані коректно, і дані про вашу вакцинацію коректно. Тільки в тому випадку “Дія” зможе направити ваш запит до цієї системи, забрати всі дані щодо вас.

Прямий ефір