Буча, Ірпінь, Бородянка — символи російського геноциду українського народу: жителі поділилися спогадами (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Справжнє обличчя російської армії весь світ побачив у перші місяці повномасштабного вторгнення РФ до України. Після деокупації Київської області всі світові медіа написали про факти вбивств і катувань мирних українців. Провідні телеканали показали, на що Росія перетворила колись квітучі передмістя столиці. За даними Національної поліції України, російські військові скоїли на Київщині понад 10 тис. воєнних злочинів, убили 2 290 громадян, поранили 734 людини. Буча, Ірпінь та Бородянка пережили російську окупацію, повідомляє FREEДОМ.

До міста Буча Київської області російські війська увійшли 27 лютого і пробули 33 дні. Після того, як Збройні сили України деокупували Київську область, фото і відео з Бучі облетіли всі світові ЗМІ. У Бучі окупанти вбили понад 400 мирних жителів. Говорити про точні цифри складно досі. Правоохоронці продовжують знаходити братські могили, деякі тіла залишаються невпізнаними донині. Більшість загинули в машинах під час евакуації. Зафіксовано численні випадки розстрілів і катувань мирного населення.

“Обстріли були, снаряди літали, починаючи від шостої години вечора, ми тільки дивилися, що над домом, і молилися. Два під’їзди згоріли наших до 5 поверху, а у нас, звичайно, слава богу. Але було страшно, дуже страшно. Я дивлюся у вікно, вони заходять у двір, а наші люди виходять з підвалу і вони автоматною чергою. Толя, сусід — насмерть, іншому чоловікові прострелило ноги, а інші заховались в підвал. А коли наші 31 числа зайшли, ой, це не передати, це не передати було, яке щастя”, — згадує жителька Бучі Неля Замостян.

“Два тижні ми були під окупацією, ми сховали близько 250 людей з Гостомеля, які біля летовища жили. Всіх — і маленьких дітей, і мамочок. Найменшій дитинці було 2 тижні. Ми з ними зустрілися вже 9 березня, коли виводили людей залізничною колією. Понад 100 осіб, десь близько 120 осіб, виводили їх. Ми йшли пішки, в мене був жахливий досвід війни, і не хотілося б, щоб це повторилося”, — розповів житель Бучі Михайло Скрипкаль.

За 33 дні окупації в Бучі було зруйновано і пошкоджено 2500 будівель. Збитки становили близько 5 млрд грн.

Ще одне місто-герой у Київській області — Ірпінь. 5 березня по вже підірваному на той момент мосту відбувалася евакуація мирного населення. Російські війська зруйнували або частково пошкодили майже 11 тисяч будинків в Ірпені. А це — половина житлового фонду міста.

“Щойно міст підірвали, ми думали, що є ще виходи через Житомирську трасу. Тому що ми розуміли, що, якщо підривають мости, значить, на Київ пруть, і значить не буде потім можливості виїхати. Тому ми одразу ж поїхали через Стоянку, через Житомирську трасу. Виїхали на Київ, на власній машині ще встигли”, — сказала жителька Ірпеня Ольга Судиловська.

Під час наступу та окупації Ірпеня від рук російських військових загинули 269 мирних жителів. Такі дані станом на квітень 2022 року зафіксувала Нацполіція України. За заявами правоохоронців, у місті було виявлено 7 місць, де військові з РФ розстрілювали цивільне населення.

Більше за інші населені пункти Київської області від обстрілів постраждала Бородянка. Для атак російські війська використовували некеровані 250-кілограмові фугасні авіабомби, розстрілювали селище з “Ураганів” і “Смерчів”. З-під завалів на початку квітня 2022 року рятувальники дістали тіла десятків загиблих мирних жителів.

“Це було 1 березня, почалося це з кола, де кільцева. Ми це не бачили, але відчували, ми сиділи у підвалі, коли були перші прильоти. Це був ранок. Нас дуже багато було, діти, люди похилого віку. Стіни здригалися, штукатурка сипалася, хто молився, хто що. І потім, після авіаудару, коли ми повиходили, ми дізналися, що був наліт. Оці переживання, оці моменти. Пам’ять, я стала все забувати, зір в мене впав, але оці моменти, що було пов’язано з війною, це яка б в мене контузія не була, це в пам’яті”, — поділилася жителька Бородянки Ольга Курилова.

“Коли був авіаналіт 1 березня, коли ми забивали вікна вкотре, то вона влучила нам у будинок, вибуховою хвилею дружину дуже сильно відкинуло. Я був на кухні, мені трохи легше було. Я запитав: “Ти жива?” Вона каже: “Жива”. Що казати, яке відчуття… От просто свист, літаки летіли низько і скидали бомби просто на будинки”, — додає житель Бородянки Едуард Курилов.

Буча, Ірпінь, Бородянка — назви цих населених пунктів Київської області стали відомі усьому світу. Після деокупації їх називають символами геноциду українського народу. Тоді весь цивілізований світ зрозумів, що собою являє Росія та її армія.

Сьогодні, рівно за рік після початку повномасштабного вторгнення, попри пережиту окупацію, втрату близьких і масові руйнування, Київська область продовжує жити, відновлюватися і повертається до мирного життя.

Читайте також: Її фото облетіло обкладинки світових ЗМІ — історія пораненої в перший день повномасштабної війни жительки Чугуєва (ВІДЕО)

Прямий ефір