Ботсад імені Фоміна – оранжерея, яка дозволяє опинитися на декількох континентах одночасно (ВІДЕО)

Фото UATV

У краях помірних широт, де літо дуже швидкоплинне, є куточок теплого й вологого субтропічного клімату. Протягом 180 років екзотичні мешканці, розширивши свої ареали, приживаються в оранжереях Ботанічного саду імені академіка Фоміна – володіннях Київського національного університету. Він вважається однією із найстаріших ботанічних установ в Україні.

Досить невеликі площі та науковий підхід до організації різних кліматичних зон і природних умов дозволяють відвідувачам опинитися відразу на декількох континентах.

Тут відчуваєш себе в субтропіках Японії, Китаю або Південно-східної Азії. Ця, схожа на деревостан, вічнозелена трава була посаджена ще до Другої світової війни, і колоситься донині. В Україні така велика куртина в закритому грунті – єдина.

Бамбук – потужна й сильна трава, але в оранжереях приживається не завжди. У тутешніх субтропіках цей злак адаптувався та досить швидко росте, як і належить бамбуку.

“Але росте він не цілий рік, а лише протягом місяця. Щойно з’являється пагін, за місяць він одразу ж набирає свою висоту – в залежності від виду. У нас – до 10 метрів, а є види й під 40 метрів у тропічних країнах”, – розповідає Тетяна Коломієць, кандидат біологічних наук, провідний фахівець Ботсаду ім. академіка Фоміна.

За її словами, скелетні тканини бамбука дуже міцні, це чудовий будівельний матеріал. Для Південно-східної Азії він незамінний, тому що інші матеріали у цих спекотних і вологих умовах просто починають гнити.

“У стародавні часи в Китаї була страта, коли засудженого прив’язували нового паростка бамбука, який проростав просто крізь нього, це була жахлива смерть”, – говорить Тетяна Коломієць.

Окрім бамбука в ботанічному саду є багато унікальних рослин, які можуть похвалитися своєю історією. Наприклад, японський субтропічний банан.

“В Японії він поширений і як декоративна рослина, і як прядильна культура. Волокна цього банана дуже міцні й використовуються для виготовлення мотузок і канатів”, – розповідає наша героїня.

Більше про інших екзотичних рослин, які вдалося зберегти після Другої світової війни в ботанічному саду, дивіться у повному випуску програми.

Більше випусків програми “Незвідана Україна” дивіться за посиланням.

Прямий ефір