Більше не ринкова економіка: що втрачає Росія разом зі статусом, отриманим 20 років тому (ВІДЕО)

У Москві. Фото: headtopics.com

Сполучені Штати Америки більше не визнають Росію країною із ринковою економікою. Відповідне рішення ухвалило Міністерство торгівлі США. Посол Росії у Вашингтоні назвав рішення “не відповідним логіці”, передає FREEДОМ.

За формальним статусом неринкової економіки стоять величезні фінансові втрати. Не секрет, що США є найбільшим світовим покупцем усіх груп товарів. І тепер Росія матиме дуже обмежений доступ до цього покупця. Адже рішення американського Мінторгу дозволяє запроваджувати набагато вищі експортні мита на будь-яку продукцію з Росії. Причому, за словами експертів, це — надовго.

“Дуже довго до цього статусу (країни з ринковою економікою, — ред.) йшла Україна. Дуже довго до цього статусу йшли інші колишні союзні республіки. Тому я думаю, що якщо зараз цього статусу позбавили, то на найближчу перспективу — це можуть бути десятиліття — повернути його буде дуже складно. Якщо країна не має такого статусу, то, виходячи з політики мит, виходячи з нетарифних обмежень, виходячи з інших обмежень, дуже складно продукції такої країни пробитися на американський ринок”, — коментує доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков.

Країна має відповідати 6 критеріям спеціального закону про тарифи, щоби США визнавали її економіку ринковою. Усі вони стосуються міжнародної відкритості економіки та ступеня втручання держави у справи бізнесу. Рішення Вашингтона позначиться на всій зовнішній торгівлі Росії, адже на нього орієнтуватимуться більшість розвинених країн. Згадується у рішенні й агресія Кремля проти України.

“Це рішення дає Сполученим Штатам можливість повною мірою застосувати антидемпінгове законодавство США для усунення ринкових спотворень, викликаних посиленням втручання російського уряду в їхню економіку… Міністерство виявило значний регрес у виконанні критеріїв [ринкової економіки], особливо після вторгнення в Україну”, — йдеться у заяві на сайті Міністерства торгівлі США.

Точно прорахувати збитки від цього рішення зараз неможливо. За 9 місяців цього року РФ експортувала до Штатів товарів на 12,5 млрд дол. — удвічі менше, ніж минулого року. При тому, що Росія використала демпінг: дуже занижувала ціни для обходу конкурентів. Тепер використати таку тактику не вийде. Тому варто очікувати на ще більше скорочення товарообігу між країнами.

Про те, наскільки глобальна санкційна політика вдарила по бюджету Кремля, можна судити з того, що голову Центробанку РФ Ельвіру Набіулліну вже відкрито запитують: чи не пішла на дно російська економіка.

“Я так не люблю шукати дно в будь-яких питаннях… Я й раніше говорила і зараз говорю, що на будь-яке погіршення фінансової ситуації ми повинні просто прискорити свою власну структурну трансформацію”, — відповіла Набіулліна під час спілкування з пресою.

США визнали Росію країною з ринковою економікою у 2002 році. Це стало вирішальним чинником прийняття РФ у Світову організацію торгівлі. Тепер російська економіка стане 13-ю у списку неринкових. Він також включає Китай, В’єтнам та низку республік, що входили до СРСР.

Читайте також: Економічний бан для РФ: які обмеження ще потрібні (ВІДЕО)

Прямий ефір