Авіаційна коаліція чотирьох європейських країн: чи захистить небо України новий союз – думки військових експертів

Винищувач F-16. Фото: lockheedmartin.com

Україна домовилася з Великою Британією, Францією та Нідерландами над створенням авіаційної коаліції. Це дозволить захистити українське небо від атак російських літаків і безпілотних літальних апаратів (БПЛА).

Крім цього, триває активна робота з надання Україні винищувачів F-16 та інших видів літаків, що вже створює паніку в російських засобах масової інформації.

Авіаційний союз України та європейських країн

Під час свого візиту до Німеччини президент України Володимир Зеленський заявив, що наразі триває робота з питання отримання Україною західних винищувачів.

“Це непросте питання, ми зараз працюємо над створенням коаліції винищувачів, і частково мої візити до європейських столиць спрямовані саме на це. Я думаю, ми матимемо успіх. Я звертатимуся і до німецької сторони, щоб підтримали в цій коаліції. Для нас це вкрай важливо – скоординувати свої зусилля і здобути якщо не перевагу в небі, поки що вона в Росії… то наше завдання бути потужними в повітряному просторі”, — розповів глава держави.

Зі свого боку, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба впевнений, що так звана “авіаційна коаліція” буде сформована вже цього року. За його словами, низка країн уже заявили про те, що готові розпочати навчання українських пілотів.

Крім цього, є держави, які вже готові надати Україні бойові літаки.

“Це все результат міжнародних контактів президента і всіх нас, хто працює на дипломатичному фронті. Нашим пріоритетом є F-16, але ми не скасовуємо інші опції літаків. Це, як із танками – зараз ця танкова матриця повторюється на авіаційній матриці. Знову Франція і Велика Британія ухвалюють перші рішення, які спонукають і ведуть до ухвалення основного рішення. Це все частина одного зусилля, яке ми докладаємо і (яке) обов’язково дасть результат”, — заявив Дмитро Кулеба.

Він додав, що авіаційний союз буде створено набагато раніше, ніж думають громадяни України.

“Авіаційна коаліція сформується цього року. А коли конкретно західні літаки з нашими пілотами контролюватимуть українське небо, це потребує додаткової відповіді. Але, коли сформується коаліція, все відбуватиметься дуже швидко”, — зазначив очільник українського МЗС.

Дмитро Кулеба додав, що Україні вдасться вирішити питання надання західних винищувачів, зокрема, F-16.

“Це станеться, скажімо так, скоріше раніше ніж пізніше. І зараз усі працюють на результат. У президента це одна з ключових тем. Тому це відбудеться раніше, ніж українське суспільство очікує. Результат обов’язково буде”, — резюмував Дмитро Кулеба.

Своєю чергою, про свою підтримку створення “коаліції винищувачів” заявили також президент Франції Еммануель Макрон, прем’єр-міністри Великої Британії Ріші Сунак і Нідерландів Марк Рютте.

“Ми маємо пам’ятати й те, яких зусиль коштує така зброя для України. Скільки часу, енергії, аргументів, зустрічей, інформаційної роботи дозволили нам будувати таку систему ППО. Це колосальна робота… Колись ми чули, що Patriot — це нібито нереально. А зараз ось вони, Patriot. І це ще не все, що ми забезпечимо для України! Ми — разом із партнерами України — зробимо захист від терору максимально міцним”, — написав на своїй сторінці у Facebook Володимир Зеленський.

Раніше Польща та Словаччина заявляли про надання Україні винищувачів МіГ-29. Зокрема, Словаччина готова надати 13 таких винищувачів. Ще 20 має у своєму розпорядженні Польща, яка у 2022 році передала Україні майже весь резерв запчастин та озброєння для цих літаків.

Думки експертів

Чи зможе захистити небо України участь нашої країни в новому союзі, і як західні літаки можуть допомогти в боротьбі з російським агресором, в ефірі телеканалу FREEДОМ розбиралися:

  • Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України;
  • Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. О. Богомольця;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці;
  • Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України.
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.

ЮРІЙ ІГНАТ: Перемога на землі кується в небі

— Якби ми не були в цьому впевнені (у постачанні винищувачів F-16 в Україну, — ред.), ми б цим не займалися. І ми впевнені в тому, що партнери нам все-таки нададуть ті винищувачі, про які ми так багато зараз говоримо.

Так, президент заявив на весь світ про створення коаліції винищувачів. Ну, ми раніше називали її авіаційна коаліція.

15 березня верховний головнокомандувач на симпозіумі командувачів повітряних сил країн НАТО в режимі онлайн заявив про те, що він закликає своїх колег по Альянсу створити авіаційну коаліцію під девізом “Перемога на землі кується в небі”.

Це дещо перефразований термін узятий від інженерно-авіаційної служби. Там трохи навпаки: “Перемога в небі кується на землі”. Але тут вийшло так, що сенс цього девізу в тому, що для того, щоб перемогти і звільнити території, потрібна все-таки перевага в повітрі.

А без неї дуже складно говорити про успішні наступальні та оборонні операції. Перевага в повітрі може також гарантувати успішне застосування такого ракетного озброєння, як, скажімо, штурмовики.

Тому коаліція країн може все-таки ухвалити потрібне рішення для України, щоб якнайшвидше винищувач F-16 потрапив на озброєння ЗСУ.

Якщо таке рішення буде ухвалено вже зараз, то цими днями, одразу ж, увімкнеться старт навчання наших пілотів, інженерів та офіцерів бойового управління. Тож чекаємо з нетерпінням, що країни все-таки об’єднаються, і всім світом допоможуть здійснити мрію кожного українця.

ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Винищувачі F-16 набагато вигідніші, ніж британські літаки Eurofighter

— Літаки F-16 мають практично більшість сусідів України, і крім того, більшість країн НАТО. А крім того, F-16 набагато дешевші в експлуатації і дещо простіші в обслуговуванні.

Якщо ми отримуємо F-16, ми можемо їх ремонтувати в Польщі, а там посильну допомогу нададуть Норвегія, Данія, Бельгія, Нідерланди. Ці літаки там є, і там їх можна взяти.

Зараз усі ці країни, крім Польщі — Польща теж має ці літаки, але поки що не знімає їх з озброєння — знімають F-16 з озброєння і замінюють на F-35. Тобто їх можна отримати з деякою кількістю запасних частин, запасними двигунами, з комплексами озброєння.

І в разі бойових пошкоджень або необхідності ремонту можна отримати кваліфіковане заводське обслуговування цих літаків. Тобто всі плюси.

А якщо ми отримуємо Eurofighter — припустімо, Британія нам дасть ці винищувачі, а вони ледве не вдвічі дорожчі — це машина, яка є на озброєнні тільки Великої Британії, Німеччини, Італії. І літак досить складний, досить дорогий і не безпроблемний, скажімо так.

ІГОРЬ РОМАНЕНКО: Для української авіації найбільш вигідні саме F-16

— Говорячи про авіаційну коаліцію, ми відштовхуємося від танкової, і бачимо, що там були такі самі посили на технічні підходи.

Я завжди відстоюю позицію, що є інтереси України та українців. І є інтереси союзників України, і треба знаходити точки дотику з ними для того, щоб зміцнювати нашу обороноздатність і рухатися в бік перемоги.

Для цього нам потрібні базові літаки покоління 4+. Найбільш вигідні в цьому сенсі F-16. Тому цього року, я думаю, утвориться така авіаційна коаліція. Низка країн уже збирають гроші на закупівлю F-16, і готові їх поставити.

Але американці тримають усе це на контролі. Тому що навіть на поставку в будь-яку іншу країну вони повинні давати добро на реекспорт.

АНДРІЙ РИЖЕНКО: Західна зброя дуже дорога, але ефективна

— Я думаю, що фінансовий фактор є основним, тому що передача багатофункціональних винищувачів F-16 — це пакет, який може коштувати понад 10 млрд доларів тільки на першому етапі.

Тому, коли передається така зброя, то партнери, насамперед США, хочуть переконатися, що країна, якій ця зброя передається, може потім її утримувати, експлуатувати, використовувати, щоб вона не стала якоюсь поламаною купою металобрухту.

Тому ці питання теж враховуються, і ми бачимо, що західна зброя насправді дуже дорога. Ось було оголошено про пакет Німеччини на 2,7 млрд євро.

І коли ми бачимо, що, наприклад, систем Patriot нам треба не дві, а 20, а одна система коштує 7 млрд доларів — у нас бюджет Міністерства оборони на зброю максимум виділяв менше ніж 1 мільярд, розумієте? Це в найкращі роки. Тому це дуже дорого коштує.

І цей фінансовий аспект теж прораховується, тому що хтось за це має платити. Слава богу, що нам зараз у більшій частині це ніби датується. Це дуже добре, тому що самі ми за свої кошти стільки б не змогли б придбати.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Створення коаліції винищувачів стане першим кроком до передачі Україні сучасних літаків

— Якщо говорити про авіацію, що спільного? Спільне — Eurofighter Typhoon. Велика Британія, Італія, Німеччина. Eurofighter Typhoon може стати авіаційним Challenger 2. Чому саме так?

Тому що саме заява Великої Британії про готовність передати Challenger 2 значною мірою простимулювала цей процес активізації всієї решти танкової коаліції.

Не виключаю, що саме намір передати Україні Eurofighter Typhoon може значною мірою вже активізувати ту частину міжнародної спільноти, яка може нам надати F-16. Тобто потрібен якийсь перший поштовх. Можливо, саме цим поштовхом буде коаліція цих країн.

Але якщо ми говоримо про підготовку, то це до півроку для досвідченого пілота на отримання базових навичок. Але вони не передбачають того, що це буде вже рівень аса. Рівень аса — це зовсім інші терміни. Тобто базово — це до півроку для саме досвідченого пілота.

Що стосується Італії, то це дуже гарний сигнал, оскільки у цієї країни є, чим з нами поділитися. Франко-італійський ЗРК SAMP/T нітрохи не гірший за ЗРК Patriot. І, скажімо так, завдяки комбінації ЗРК Patriot і SAMP/T ми можемо досягти, наприклад, нашої дуже важливої мети — це закриття комплексами великого радіусу дії такого типу міст-мільйонників. Хоча б почнемо з цього.

А далі формування вже ешелонованої ППО. Ми бачимо, наскільки ефективно зараз працює ППО в Київській області та Києві, яка прикриває саме столицю.

І саме такий формат ППО необхідно створювати вже по всій території України.

Читайте також: Створення коаліції винищувачів: яку роль для України може зіграти Eurofighter Typhoon, розповів Коваленко

Прямий ефір