Авіакатастрофа МАУ, пандемія коронавірусу: що сталося в Україні в 2020 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

У 2020 році Україна разом з усім світом починає боротьбу з пандемією коронавірусу. Особливо запам’яталася евакуація українців до Нових Санжар. Загалом цього року усі дізналися, що таке карантин, локдаун, “дистанційка”, та навчилися берегти себе й близьких.

Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

8 січня з Тегерана до Києва вилітає “Боїнг” Міжнародних авіаліній України. Але на третій хвилині польоту літак падає. Гине 167 пасажирів – більшість – громадяни Канади іранського походження, які поверталися додому після новорічних свят. Дев’ять членів екіпажу – українці.

Через три дні Іран, який спочатку це заперечував, підтверджує: літак упав не самостійно. Його збили дві іранські ракети, вважаючи за ворожу ціль.

“Золотий” екіпаж зустрічають на батьківщині, щоб провести в останню путь.

Іран обіцяє сім’ям компенсацію по 150 тисяч доларів. Але й через півтора року переговори про неї будуть тривати.

Незабаром стало відомо, що в китайському місті Ухань вже місяць вирує якийсь дивний вірус, який дає ускладнення на легені. Подейкують, що почався він з місцевого ринку – там продають тварин для екзотичної кухні, на кшталт кажанів. Першим про вірус світові повідомляє місцевий доктор Лі Веньлян. Незабаром сам помре, підхопивши його на роботі. Світові ЗМІ про те, що відбувається в закритих китайських містах, дізнаються від співвітчизників. І українці, виявляється, є навіть в Ухані, про який мало хто в країні раніше взагалі чув. Як і інші жителі поставленого на карантин міста, вони повинні залишатися вдома і в момент втрачають роботу. Україна починає готувати евакуацію своїх громадян із Китаю.

Незабаром трапиться драматичний момент, який прославить смт Нові Санжари в Полтавській області на весь світ. Коли колона автобусів з евакуйованими в’їжджає до селища, їх закидають камінням. А зовні сталася справжня бійка з поліцією.

“У нас троє дітей було в автобусах, дітей поклали між сидінням на підлогу, щоб захистити від каменів, жінок від вікон відсадили й зашторили вікна, щоб якщо камінь залітав, то він до салону не міг потрапити”, – каже журналіст Олександр Махов.

Тоді затримали 20 протестувальників.

Евакуйовані проведуть в обсервації два тижні, протягом яких всі трохи заспокояться.

“Якісь малюнки підтримки, листи приходили, люди від руки писали ці листи”, – згадує Махов.

Тим паче, що хворих серед евакуйованих не виявиться.

Слідом за більшістю країн ЄС Україна вирішує закривати кордони. Охочим пропонують повернутися до країни за тиждень – до 17 березня. Потім дату будуть рухати – стільки охочих повернутися. Українські “заробітчани” масово втрачають роботу.

Вірус приходить до України не зі сходу, а із заходу – з туристичної поїздки до Італії. Офіційно перший хворий – Олександр із Чернівців – повернувся з дружиною з подорожі.

Перша жертва вірусу – 70-річна жителька Радомишля, яка самоізоляції не дотрималася.

У перші тижні епідемії з аптек зникають до цього нікому не потрібні маски. Не тільки вони – спочатку дефіцит. ВООЗ рекомендує мати для виходу на вулицю рукавички, дезінфектор, щоб усе бризкати, а додому придбати пульсоксиметр, який показує рівень кисню в крові. А на підприємствах – мати дистанційні термометри. Все це навесні 2020-го спробуй знайди.

Те, що раніше показували в іноземних новинах, стає реальністю для України в середині березня: карантин, він же локдаун, тобто все необов’язкове закрито, зупиняється міжміський транспорт і метро, ​​закриваються торгові точки й кафе.

Але ефекту “порожніх вулиць”, як у Європі, досягнути не виходить.

В Україні вводять штрафи за порушення карантину від 17 тисяч. Але в більшості випадків обмежиться протоколами – за рік епідемії реально заплатять 3 282 особи.

Кожен п’ятий хворий в Україні – медпрацівник. За рік епідемії в Україні їх помре 796.

На карантині 2020 року українці вивчають слово “зум”. Популярна програма для відеоконференцій раптом стає потрібна навіть тим, хто про неї раніше ніколи не чув. Робота, навчання, навіть вечірки – переходять туди. Українські зірки, за прикладом світових, починають давати онлайнконцерти.

Тим, хто не може працювати онлайн, найскладніше. Перукарні та ресторани намагаються зрозуміти, як їм працювати в умовах, коли як зазвичай працювати не можна.

“Хлопцям та дівчатам повідомляєш, що вони всі йдуть у неоплачувану відпустку, і знаєте, як у бізнесі, ти не знаєш, що у тебе завтра”, – каже рестораторка Віола Кім.

За час весняного карантину оборот ресторанів падає на понад 80%.

“Якби мені 5 років тому сказали, що ти можеш заробляти в ресторані онлайн, я б посміялася. Ось ці 2 місяці ми не провалилися, відпрацювали в нуль, але ми віддали всі борги постачальникам”, – зазначила Кім.

Якщо до коронавірусу в країні працює 18 600 осіб, то через рік залишиться 14 700. Ринок скоротиться на 30%.

Також того року в Харківській області розбився військовий літак Ан-26. На борту були курсанти Харківського університету Повітряних сил. Загинули 19 курсантів і 7 офіцерів.

Прямий ефір