Арешт Путіна — поки що фантастичний сценарій, але ситуація може змінитися і він опиниться в Гаазі, — адвокат

Ілюстративне фото: hubs.ua

Володимир Путін, як верховний головнокомандувач РФ, несе відповідальність за воєнні злочини, за злочинні накази, які він віддавав своїм військам, і дії, що вчинялися за його наказом, — як воєнні злочини, так і акти геноциду. Про це сьогодні, 18 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський адвокат, правозахисник Микола Полозов.

“У цьому сенсі, звичайно ж, ініціатива притягнення Путіна до відповідальності вона, безумовно, здорова”, — зазначив він.

Адвокат нагадав, що ордер на арешт президента Сербії Слободана Мілошевича був виписаний ще в той момент, коли він був президентом. Ніхто не вірив, що він опиниться в Гаазі.

“У випадку з Путіним, так, зараз, можливо, це і фантастичний сценарій, однак, ситуація може змінитися таким чином, що Путін опиниться в Гаазі. Наприклад, у разі кардинальних змін усередині російської влади і в разі, якщо його соратники віддадуть на суд світової спільноти. Ми повинні тверезо дивитися на цю ситуацію. Зараз кремлівське керівництво відгородилося від світової спільноти парканом із ядерних ракет, звісно ж, насильницьке поміщення Путіна до Гааги може призвести до того, що РФ буде його захищати всіма доступними способами. Тому я боюся, що ситуація, за якої ззовні можна, скажімо так, Путіна дістати і привести до Гааги, вона малоймовірна. А в разі внутрішніх змін усередині російських еліт — такий варіант можливий”, — каже Полозов.

Він роз’яснив, що зараз, згідно з нормами міжнародного права, Путін має імунітет як чинний глава держави.

“Водночас в історії світової спільноти були випадки, коли чинних голів визнавали злочинцями, визнавали особами, які скоюють злочини, зокрема й воєнні, і щодо них цей імунітет припинявся”, — додав Полозов.

Зазначимо, що міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн заявив, що цілеспрямовані удари РФ по українській інфраструктурі можуть призвести до розслідування щодо президента Росії Володимира Путіна. Так, глава Кремля може стати об’єктом розслідування Міжнародного суду в Гаазі про злочини проти людяності. І це не гіпотетична справа.

Читайте також: На якому етапі перебуває створення спецтрибуналу над Путіним і його оточенням, розповів міністр юстиції України

Як повідомлялося раніше, Україна наполягає на створенні спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Його створення підтримали Європейський парламент і парламентські асамблеї Ради Європи, НАТО та ОБСЄ. Однак головний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі Карім Хан виступив проти такого рішення, оскільки вважає, що МКС може сам розглядати ці воєнні злочини.

Прямий ефір