Абсолютно вирішена подія: додаткову емісію від МВФ обговорюємо з Олегом Устенком

Фото з сайта apostrophe.ua

Уже в серпні Міжнародний валютний фонд (МВФ) ухвалить рішення про додаткову емісію, з якої Національний банк України очікує отримати 2,7 млрд дол. Очільник Національного банку Кирило Шевченко розповів, що коштами поповнять золотовалютні резерви та бюджет України.

“Уже є рішення Ради директорів фонду, ще має бути рішення Ради керуючих фонду. Згідно з регламентом, голосування триває до 2 серпня. І ми сподіваємося, що протягом декількох тижнів відбудеться перерахування коштів на рахунки… Щодо переговорів за новою програмою, хочу сказати, що ми з боку Національного банку таке питання не обговорювали, і ми сфокусовані на реалізації чинної програми”, – сказав він.

Детальніше про взаємодію України з МВФ у програмі “На самом деле” телеканалу UA говорить радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

– Чого нам очікувати від МВФ найближчим часом? За прогнозами, до кінця серпня можемо отримати черговий транш.

– Ми перебуваємо в очікуванні відразу двох подій від МВФ. Перша, схоже, абсолютно вирішена подія – це 2,7 млрд дол. Чому вони мають зайти до країни? Тому що країна є акціонером МВФ, як і багато інших.

У нас в акціонерному капіталі МВФ є своя квота. Згідно з цими квотами, збільшення, яке відбувається в капіталі усього Фонду (це близько 650 млрд дол.), розподіляється між усіма акціонерами – країнами-членами МВФ. Чому не всім порівну? Тому що Міжнародний валютний фонд – це не Організація Об’єднаних Націй, де одна країна – один голос, тут розподіляється згідно із квотами, тими частками, які є у кожного в акціонерному капіталі.

– Правильно я зрозуміла, що фактично ми, як члени та донори МВФ, ці гроші беремо самі у себе? Чи доведеться нам їх віддавати? І, якщо так, то кому?

– Ні, це гроші, які були зароблені, вони вливаються додатково. Уявіть, що ви маєте підприємство, ви отримали прибуток, і далі ви його пускаєте на купівлю нових активів – обладнання, верстатів, будинків, споруд. Ось так само тут працює. Зароблені гроші – вони вливаються у капітал і розподілятимуться між усіма країнами-учасницями. Тому, звісно, їх не треба буде повертати.

2,7 млрд дол. – це вирішене, схоже, питання. Тепер питання тільки – коли ці гроші надійдуть до України.

Що стосується другої події, в очікуванні якої ми перебуваємо – це підписання угоди з Міжнародним валютним фондом, яка розблокує наступний кредит або транш для України на 700 млн дол. Зрозуміло, що 700 млн дол. на тлі 2,7 млрд дол. – вони згасають у своїй красі й актуальності. Але для нас вони важливі не стільки як гроші, а більше як знакова подія, яка показує, що макроекономічна ситуація в Україні під контролем, ми зайшли в траєкторію стійкого економічного зростання. Нагадаю, ми очікуємо зростання [ВВП] цього року трохи більше як 4%, і ми вже маємо попередню позитивну статистику за II квартал.

Загалом ситуація динамічна, позитивна, й ці 700 млн дол. – це підтвердження того, що ми перебуваємо, з точки зору макроекономічної стабільності, у стійкому стані.

Наскільки критичні/не критичні ці вливання в економіку? Ані перші, ані другі гроші не критичні для нас, у нас достатні золотовалютні резерви, вони перевищують 28 млрд дол., це досить багато. Вважається добре, коли ти можеш перекрити три місяці імпорту. У цьому разі ми перекриваємо мало не п’ять місяців нашого критичного імпорту, тому ми в стійкому фінансовому стані.

– Щодо “страшилок” про співпрацю з МВФ. Про те, що там із нас вимагають просто дуже багато, що й тарифи у нас через цей новий транш підвищаться, й певні законопроєкти змушують ухвалювати, і щодо впровадження якихось агентів іноземного впливу, які все контролюватимуть тут. Що ми фактично “продаємося” за ці гроші. Ваша відповідь на це?

– Зобов’язання, які ми беремо за програмою з Міжнародним валютним фондом, – це не те, що від нас хтось вимагає, ось просто “вичавлює” з України. Якщо ви подивитеся програму ще тоді кандидата у президенти Зеленського, він говорив про необхідність проведення судової реформи, він говорив про зменшення або ліквідацію корупції, він говорив про необхідність забезпечення сталого рівня економічного зростання, життя “по кишені”.

І ось меморандум, який є з Міжнародним валютним фондом, він мало не слово в слово дублює те, що говорилося і Зеленським, і “Слугами народу” під час їхньої виборчої кампанії. Та й, загалом, і практично всіма політичними партіями, які зараз представлені у Верховній Раді України.

Тому це точно не якась здача українського суверенітету. Програми співпраці з МВФ в Україні існують мало не з 1993 року. І Україна, відкриваючи програму з Міжнародним валютним фондом, завжди не доводила її до кінця. Тобто ніколи ми не вибирали той обсяг фінансування, який був. Брали зобов’язання найрізноманітніші, обіцяли й одне, й інше, й усередині країни, й за її межами, але робити особливо ніхто нічого не хотів.

Чому для нас важлива ця судова реформа, чому для нас важлива боротьба з корупцією? Тому що, коли ви запитаєте у будь-якого інвестора і будь-якого підприємця, який працює в Україні, він вам скаже дві основні проблеми, які у нього є під час роботи тут. Перша – це недостатня захищеність прав власності. А якщо у тебе права власності недостатньо захищені, то, найімовірніше, тобі доведеться відстоювати їх у судах. А суди корумповані, неефективні – друга проблема. Тому судова реформа потрібна нам, а не Міжнародному валютному фонду.

Стосовно того, хто і що з когось “вичавлює”. Я б сказав, що це більш дотичне до сфери політичних спекуляцій, ніж до реальної економіки, економічної ситуації та тих політичних програм, які були зокрема й у правлячої партії в країні.

– Після надходження цих 2,7 млрд дол. чого нам очікувати від осені? Що буде з курсом валют, зарплатами та пенсіями, зростанням цін?

– Я б сказав про кілька речей. Перше – озвучена ініціатива президента, що 150 тис. дітей із багатодітних малозабезпечених сімей отримають додаткові кошти для підготовки до школи, до навчального процесу. Це 2 тис. грн на дитину.

Хтось може сказати, що хотілося б більше, але ми діємо в тих обсягах, які маємо. І ось скільки була можливість заощадити на інших напрямах – ці кошти підуть для діточок, які йдуть до школи.

Друге – стосовно курсу валют. Це багатьох турбує. Я б сказав, що курс перебуває у більш ніж керованому діапазоні. Я не бачу причин, щоб курс гривні вийшов за межі, скажімо, плюс-мінус 5% коливання щодо 26,5 грн за долар.

Прямий ефір