Президент України Володимир Зеленський днями здійснив низку поїздок країнами Європи. Глава держави привіз кілька хороших новин з Бельгії, Іспанії та Португалії.
Особливо значущими стали поїздки на тлі кількох важливих питань, які Україна продовжує обговорювати із західними партнерами: постачання зброї та техніки, можливість використовувати їх для ударів по території РФ, а також підготовка до Глобального саміту миру.
Іспанія стала десятою країною, з якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду на виконання положень Спільної декларації, ухваленої Україною та членами “Великої сімки” (G7) у Вільнюсі 12 липня 2023 року. Бельгія стала одинадцятою, а Португалія — дванадцятою.
Загалом до Спільної декларації вже приєдналися 32 держави. До цього Україна підписала двосторонні угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією та Латвією.
Візит до Іспанії
27 травня, у Мадриді президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес підписали двосторонню Угоду про співпрацю у сфері безпеки.
Документ закріплює зобов’язання Іспанії підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно для відновлення її територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року.
Фіксується готовність країни продовжувати надавати всебічну підтримку протягом усього 10-річного терміну дії угоди, а цього року Мадрид надасть Києву 1 млрд євро військової допомоги.
“Ми бачимо безпеку інтегрованою, тому є кілька сфер — фінансова, військова, виробництво між Україною та Іспанією, підтримка, реконструкція, відновлення та розмінування — це теми, які охоплює договір. Іспанія надала велику підтримку за два роки і зобов’язується ще підтримувати на мільярд євро, щоб посилити намагання України”, — сказав прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес.
Окремі блоки документа присвячені питанням підтримки Української формули миру, посиленню санкцій проти РФ, впровадженню механізму відшкодування збитків та притягненню агресора до відповідальності.
Володимир Зеленський під час офіційного візиту до Іспанії провів зустріч із головами Конгресу депутатів і Сенату Генеральних кортесів Іспанії Франсіною Арменголь і Педро Ролланом, а також із головами фракцій іспанського парламенту.
Зазначається, що всі фракції парламенту Іспанії підтримали подальше надання всебічної допомоги Україні, а також висловили повну підтримку її суверенітету і територіальної цілісності.
Іспанія працює з іншими країнами щодо постачання в Україну систем ППО Patriot.
“Ми вже підготували ще одну постачання танків “Леопард” в Україну. І також гармати, яких потребують Збройні сили України. Ми продовжуємо працювати з командою президента для того, щоб знати, які альтернативи є, для того, щоб допомогти повітряній безпеці України”, — сказав Санчес.
Візит до Бельгії
Ще одну безпекову угоду президент привіз до Києва з Брюсселя.
Бельгія виділить на військову допомогу Києву щонайменше 977 млн євро цього року. Таке зобов’язання, а також готовність надавати підтримку Україні протягом десятирічного терміну дії угоди закріплені в цьому документі.
В угоді про безпеку вперше вказано конкретну кількість військових літаків, які нададуть Україні, — 30 F-16 до 2028 року. При цьому перші винищувачі мають бути передані цього року.
“Ми продовжуватимемо підтримувати сили оборони України за допомогою навчання, наприклад, у морському секторі, розмінуванні та управлінні F16. Це все буде в другій половині року. Також ми надамо для цих літаків технічне обслуговування. Я хочу чітко сказати: робити треба більше, робити треба швидко і краще”, — заявив прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо.
Західні винищувачі F-16, які Бельгія планує почати передавати Україні вже поточного року, можуть бути використані ЗСУ на українській території, заявив прем’єр-міністр.
“Щодо питання про використання літаків: усе, що входить у нашу угоду, чітко там прописано. Збройні сили України можуть їх використовувати на українській території”, — заявив де Кроо.
Під час робочого візиту до Бельгії президент України Володимир Зеленський мав аудієнцію в Його Величності короля бельгійців Філіпа.
Також Зеленський ознайомився з процесом підготовки літаків F-16 для України на бельгійському аеродромі “Мельсбрук”.
Президент під час пресконференції з прем’єр-міністром Бельгії у Брюсселі закликав усіх партнерів дати Україні дозвіл на використання західної зброї, щоб відбивати російські атаки на території РФ. Він навів як приклад ситуацію в Харківській області, коли в середині травня російські військові під прикриттям авіації почали наступ. Також президент нагадав про віроломні удари окупантів по мирних об’єктах, як, наприклад, обстріл гіпермаркету в Харкові.
“Дайте нам можливість відбивати відповідні удари по їхніх військових”, — сказав Зеленський.
Також у Брюсселі глава Української держави провів телефонну розмову з президентом Європейської ради Шарлем Мішелем, під час якої сторони обговорили підготовку Саміту миру.
Візит до Португалії
28 травня, у Лісабоні президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Португалії Луїш Монтенеґру підписали двосторонню Угоду про співпрацю у сфері безпеки.
Угода закріплює зобов’язання Португалії підтримувати Україну для відновлення її територіальної цілісності в межах кордонів 1991 року, включно з територіальним морем.
Португалія надасть щонайменше 126 млн євро військової підтримки цього року.
Також вона підтверджує участь у коаліції F-16, міжнародній коаліції спроможностей морської безпеки, а також у програмі закупівлі боєприпасів великого калібру, зусиллях із розмінування та зміцнення морської безпеки.
Окремі блоки угоди присвячені двосторонньому співробітництву в галузі оборонної промисловості, розвідці, боротьбі з організованою злочинністю і пропагандою, а також протидії хімічним, біологічним, радіологічним і ядерним ризикам.
“Хочу особливо відзначити участь Португалії в оборонних ініціативах, які допомагають нам вистояти проти російських ударів, а також роботу з тренування наших пілотів для F-16. Дякую і за підтримку України в європейських та євроатлантичних інституціях”, — сказав президент.
Під час зустрічі обговорили підготовку саміту миру та кроки, які можуть наблизити завершення російського вторгнення.
“Ми чекаємо на саміті миру різні нації, різні держави, всі континенти, щоб кожен міг проявити саме своє лідерство в захисті спільних цінностей і миру”, — зазначив Зеленський.
Монтенегру наголосив, що на Глобальному саміті миру будуть присутні президент і міністр закордонних справ Португалії.
“Португалія продовжуватиме допомагати з усіма зусиллями, контактами на всіх рівнях, щоб мотивувати більше країн брати участь у цій зустрічі”, — сказав він.
Думки експертів
Про те, наскільки вагомими для України є безпекові договори з різними країнами, серед експертів точаться суперечки. Одні стверджують, що це рамкові угоди, які несуть у собі більше символіки, інші ж кажуть, що навіть такі угоди корисні Україні. Детально на цю та інші теми в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи;
- Антон Кучухідзе, політолог;
- Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник.
- Олег Лісний, політолог.
ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: F-16 прибудуть в Україну, але нескоро
— З Бельгією підписано приблизно такі самі угоди, які було підписано з Британією, Францією та іншими країнами. Тобто там прописані базові речі, серед яких зобов’язання допомагати Україні. У даному випадку йдеться, найімовірніше, про військово-технічне співробітництво, яке дає змогу Україні підтримувати військовий потенціал і розвивати власні технології.
Формула Зеленського вже проголосована в Генеральній асамблеї ООН, вона вже є частиною міжнародного права і немає необхідності імплементації. Тобто Бельгія, яка голосувала за це, в принципі, підтвердила підтримку української формули миру, тому що в ній ідеться про виведення всіх військ із території України, репарації тощо.
А на саміті миру ми подивимося, як, з якими підсумковими документами вони вийдуть. Тоді вже можна буде говорити, чи потрібна якась імплементація з боку парламентів країн-учасниць.
Напевно, звучатиме цинічно, але я думаю, ми отримаємо дозвіл стріляти з далекобійної зброї по території РФ раніше, ніж у F-16.
Адже вже лідери країн і організацій заговорили про те, що це можна робити і потрібно. І це за правилами війни. Тому що Україна веде оборонну війну, тобто вона обороняється від представника ядерної держави, який все одно ще в Радбезі ООН перебуває і в інших світових організаціях. І, на жаль, ніхто з Росією не розриває дипломатичні відносини.
Усе, що зараз відбувається, мені здається, це тиск на президента США Джо Байдена.
АНТОН КУЧУХІДЗЕ: Угоди про безпеку дають змогу країнам швидко реагувати на виклики і допомагати Україні
— З Іспанією було підписано вже 10-й договір подібного характеру про безпеку та співробітництво у сфері оборони. Цей документ, звичайно ж, потрібно і можна вітати.
Візит президента є однозначно ефективним і результативним. Я не можу сказати, чим цей безпековий договір відрізняється від інших. Я б сказав, що він є логічним продовженням попередніх.
Раніше прозвучала заява України разом із країнами “Великої сімки” про те, що створюватиметься юридична та політична база для взаємного співробітництва у сфері безпеки та оборони. І якраз цей документ — логічне продовження всіх тих зусиль, яких докладає безпосередньо сам президент України і вся українська дипломатія.
Подібні документи відкривають можливості якраз для більш швидкого ухвалення рішень щодо принципових питань у сфері військово-технічного співробітництва. Наприклад, ракети для Patriot планує передати Іспанія. І це один із тих яскравих прикладів, що подібні договори полегшують.
Ці договори відрізняються від Будапештського меморандуму якістю і механізмами реагування. До того ж, вони в рази розширили географію партнерів, які будуть з Україною для гарантування безпеки й оборони не тільки України, а й усієї Європи.
Я нагадаю, що Україна сьогодні фактично є східним флангом НАТО або ж щитом безпеки для Європи. Тому ці документи — історично сильні й закладають глибші механізми, на відміну від ранніх оборонних угод.
МАКСИМ НЕСВІТАЙЛОВ: Угоди про безпеку — не вступ до НАТО, але теж важливі
— Іспанія — 15-та економіка світу, країна з хорошими розробками у сфері оборонки. Тому я впевнений, що візит Зеленського був не тільки символічний крок.
Про Іспанію дуже рідко говорять, коли згадують ключових союзників України. Але, напевно, незаслужено, бо Іспанія, може, не настільки голосно, але підтримує Україну послідовно.
Підписання безпекових угод — це важливий тимчасовий етап перед тим, як Україна стане повноправним членом НАТО, і всі ці додаткові домовленості вже не будуть потрібні. Тобто це перехідний етап до членства в НАТО.
На поточний період це справді важливо, тому що найбільше, звісно, говорять про гроші — які суми ми отримаємо на оборонку зараз, найближчими роками тощо.
В угодах дуже багато моментів, які стосуються навчання українських військових. Обмін розвідданими, обмін технологіями — це все дуже важлива компонента для стратегічного розвитку оборонної промисловості України, зокрема.
Я не скажу, що це повноцінна альтернатива НАТО, це абсолютно не так. Але я не поділяю скепсису деяких колег, які кажуть, що це просто символізм.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Угоди про безпеку не стануть для нас ляпасом, як Будапештський меморандум
— Я розглядаю кожну угоду, це як елемент безпекової парасольки над Україною до моменту її вступу в НАТО. І чим ця парасолька більша, тим краще. І чим конкретніша угода, тим краще.
Тому що, я думаю, для кожного українця, і не тільки українця, Будапештський меморандум звучить майже як ляпас. І ми не повинні і не йдемо цим шляхом, щоб нам давали папір за конкретні наші дії. Ні, скрізь мають бути прописані конкретні дії.
Якщо ми беремо кейс винищувачів від Бельгії, так, в угоді прописано точну кількість і, на жаль, конкретні терміни. Їх буде 30, але нескоро. Але якщо кожна країна буде розуміти логіку, хто дасть, які літаки, коли дасть, то можна вибудувати логістику так, що їхня кількість буде достатньою. І бажано, щоб, це було вчасно.
З огляду на те, що ці візити були заплановані раніше, мені здається, що це паралельні кейси, але які все одно перетинаються в плані риторики. Не можна, бувши в тих країнах, які відвідав Зеленський, не говорити про саміт миру. Тому що саміт це те, що буде дуже скоро. Це те, що стосується всього світу.
Насправді те, що ми зараз спостерігаємо, це формалізація того, що ці країни вже робили. Вони вже допомагали Україні. Але це була джентльменська допомога, не закріплена юридично.
У більшості угод зазначено, що вони перестають діяти з моменту того, коли Україна вступає до НАТО. З іншого боку, є відмінності. Формуються вже і гарантії на випадок ще однієї війни. Усі підозрюють або мають на увазі, що Російська Федерація залишиться у своїх кордонах і що вона все одно становитиме загрозу для України.
Кожна з цих угод має відмінності у сфері допомоги, розвитку нашого оборонного комплексу або співпраці в цій сфері. Або в передачі певних технологій Україні. І тут все прекрасно, тому що одна сторона може умовно робити чіпи, інша — кораблі, третя — літаки.
У моєму розумінні, коли цикл замкнеться, коли ми всі угоди підпишемо, ми отримаємо не тільки парасольку безпеки, а й повноцінний технологічний цикл для багатьох видів озброєння, яке ми зможемо виготовляти разом із партнерами чи в партнерів, чи самі.
Читайте також: Заборона на використання західної зброї по РФ позбавляє сенсу передачу Україні F-16 — думка