Таллінн знайшов можливість закупити для України мільйон артилерійських снарядів, повідомив міністр оборони Естонії Ханно Певкур. Купувати боєприпаси планують переважно за межами Євросоюзу. Журналісти The Wall Street Journal припускають, що частина потенційних продавців можуть бути навіть союзниками Росії, інформує FREEДОМ.
У лютому 2024 року президент Чехії Петр Павел заявив, що його країна знайшла 800 тис. артилерійських снарядів для української армії. Незабаром ішлося вже про мільйон боєприпасів, пізніше — про півтора мільйона. Купують озброєння в третіх країнах — за межами ЄС. Профінансувати чеську ініціативу виявили готовність близько 15 держав, серед них Естонія, яка тепер і сама знайшла мільйон снарядів та ракет для України.
“Якщо ми об’єднаємо цей мільйон снарядів, потенційні закупівлі чехів, наші можливості щодо закупівель, а також британців, які повідомили, що в них є деякі відомості [про те, де можна купити боєприпаси], я наважусь сказати, що за наявності фінансування можна було б відправити Україні 2-2,5 мільйона снарядів цього року. Ці 2-2,5 мільйона снарядів уже будуть співмірні з тим, що можуть поставити росіяни”, — заявив Певкур у коментарі виданню Postimees.
“Естонія не сама оплачуватиме ці колосальні кількості снарядів, але шукатиме гроші. Це важливо, тому що Естонія каже, що у нас такий же дефіцит зараз із грошима, як в України зі снарядами, тому ми повинні всі об’єднатися. І ось тут важливість кількості учасників зростає в рази”, — сказав віцепрезидент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.
Естонія має доступ до різних пропозицій з усього світу. Це і ракети калібру 122-мм для реактивних систем залпового вогню “Град”, 122-мм артилерійські снаряди для гаубиць, а також 152-мм й 155-мм снаряди. Усе разом, за словами міністра оборони Естонії, може коштувати до 3 млрд євро. Інформацію про постачальників не розголошують: як і у випадку з ініціативою Праги, експортери уникають публічності.
“Протидії будуть з боку Росії, вони використовуватимуть і дипломатичні, й економічні, й інші засоби тиску, до цього потрібно бути готовими. Будь-яка подібна операція з купівлі зброї Україні — це складна дипломатична акція, яка потребує серйозної підтримки, і не гарантовано, що вона успішно здійсниться, тому що у Росії є інструменти, як тиснути на ті чи інші держави”, — сказав політолог, доктор політичних наук Петро Олещук.
Країни Балтії, зокрема Естонія, є активними лобістами України в ЄС і НАТО. Влада відчуває пряму загрозу від сусідньої Росії. У МЗС Естонії прямо заявили — якби не членство в Північноатлантичному альянсі, то Таллінн міг би вже стати жертвою агресії Кремля.
“Не можна виключати, що без членства в НАТО наша незалежність уже була б під загрозою. Не виключено, що якби Естонія залишилася в так званій сірій зоні, те, що ми зараз спостерігаємо в Україні, могло б статися і на нашій території”, — цитує телерадіокомпанія ERR міністра закордонних справ Естонії Маргуса Цахкну.
Таллінн активно готується до відбиття можливого нападу. Командувач Сил оборони Естонії Мартін Герем заявив, що в наступні 2 роки держава має подвоїти витрати на оборону. За цей час Естонія зможе накопичити достатньо ресурсів, щоб завдати рішучої поразки агресору.
Читайте також: Близько 1 млн снарядів для України знайшла Естонія — що відомо