У жовтні цього року в Молдові мають відбутися президентські вибори, а також референдум щодо закріплення в Конституції європейського майбутнього країни. Кремль уже почав дестабілізувати ситуацію в Молдові, щоб домогтися потрібних йому результатів голосування або зірвати референдум і вибори. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.
Реалізовувати свої сценарії Кремль намагається, зокрема, через молдавського олігарха-втікача Ілана Шора, який переховується в Москві. Шор у Молдові засуджений до 15 років ув’язнення у справі про виведення 10% ВВП з банківської системи Молдови (справа про “крадіжку мільярда”). Також у країні заборонено його партію “Шор” через фінансування з Росії.
“Шор намагається отримати в Кремлі підтримку на радикальні сценарії з повалення влади в Республіці Молдова. Він намагається переконати своїх московських кураторів і фінансистів, що саме в такий спосіб потрібно діяти в Молдові, щоб Кремль досяг своєї мети”, — зазначив Нантой.
“Так, на жаль, є певний сегмент суспільства, люмпенізоване населення, яке готове за гроші брати участь у різного типу провокаціях. І ми бачили першу пробу пера 2023 року, коли шляхом демонстрацій спробували похитнути чинну владу. У них нічого не вийшло”, — додав спікер.
Також Шор намагається впливати на ситуацію через проросійський анклав у Молдові — Гагаузію.
“Він її просто-напросто купив і намагається використовувати Гагаузьку автономію шляхом перетворення на щось подібне до українського “Донецьк-2″. Серед пересічних жителів автономії наростає тривожність. Вони не хочуть бути гарматним м’ясом Ілана Шора і кремлівської камарильї. І тому я впевнений, що цей сценарій Кремля провалиться”, — сказав депутат.
Звісно, Кремль тиснутиме на офіційний Кишинів і через невизнану “Придністровську молдавську республіку”.
“Гадаю, що лівий берег Дністра (Придністров’я, — ред.) — одне з великих упущень нашої влади. Це недостатня інтенсивність діалогу з людьми, які живуть на лівому березі. Тому що пересічні жителі Придністров’я — це заручники ситуації, цього режиму. Звичайно, там є угруповання [“ПМР”]. Але я вважаю, що цей сценарій Кремля [щодо дестабілізації Молдови через “ПМР”] провалиться”, — додав Нантой.
Він наголосив, що більшість громадян Молдови усвідомлює, що європейський шлях — це шанс на мир для країни. А наразі єдина гарантія безпеки Молдови — “це український народ, українська армія, яка героїчно чинить опір агресії путінського режиму”.
Читайте також: “Захист” від Молдови: звернення невизнаної “ПМР” до Москви в огляді експертів
Нагадаємо, невизнана “Придністровська молдавська республіка” (“ПМР”) — частина Молдовської Республіки, що від’єдналася 1990 року, контролюється Росією, при цьому Росія за 33 роки так і не визнала “ПМР”. У “республіці” мешкає 465 тис. осіб. Конфлікт між Кишиневом і Тирасполем офіційно вважається “замороженим”. Але з повномасштабним вторгненням в Україну Росія намагається розхитати ситуацію, влаштувавши в “ПМР” серію провокаційних вибухів.
Гагаузія — автономне територіальне утворення у складі Республіки Молдова. Населення — 135 тис. осіб, половина з яких — гагаузи. Гагаузія офіційно підконтрольна Кишиневу, проте цей регіон схильний до сильного впливу Кремля.
Як повідомлялося раніше, 28 лютого “депутати” невизнаної “Придністровської молдавської республіки” (“ПМР”) звернулися до Ради Федерації та Держдуми РФ з проханням про “захист” в умовах “посилення тиску” з боку Молдови. Представники Тирасполя такі дії мотивують “економічною блокадою” з боку Кишинева.
Слідом за Придністров’ям допомоги Росії попросили лідери Гагаузії.