Лідери Гагаузії раптово попросили РФ про допомогу: що задумав Кремль, пояснив експерт

Віталій Кулик. Скріншот: uatv.ua

Після Придністров’я лідери Гагаузії раптово попросили РФ про допомогу. Керівники Гагаузії побували у російській столиці, де звернулися за підтримкою. Візит відбувся практично відразу після аналогічного прохання, озвученого “депутатами” з “Придністровської молдавської республіки”. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ говоримо з директором Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталієм Куликом.

“І у Придністров’ї, і зараз у Гагаузії використовується ситуація для політичної дестабілізації у самій Молдові. У країні чекають президентські вибори та референдум про євроінтеграційні перспективи Молдови. А щоб не допустити проведення референдуму та зміцнення проєвропейських політичних сил, Москва використовує якраз дестабілізацію та провокує конфлікт між Тирасполем і Кишиневом, провокує конфлікт між Кишиневом та Комратом, створює певні точки напруги, порушує старі питання про “волевиявлення”, як це було і з Придністров’ям”, — пояснив Кулик.

Він нагадав, що у 1990-х роках з боку КДБ вже були спроби дестабілізувати ситуацію.

“Тоді Кишиневу вдалося локалізувати ситуацію в Гагаузії, тому що наступним етапом після Придністров’я мала бути Гагаузія у 1990-х роках. Зараз, схоже, така сама схема розглядається. Ескалація відбувається у Тирасполі”, — сказав Кулик.

Експерт також наголосив, що якщо до влади у Молдові прийде проросійська політична фігура, то це буде загрозою зокрема й для транспортних комунікацій України.

“У Європейський Союз через Молдову зараз проходить досить сильний трафік і військової підтримки, товарів подвійного призначення, продовольства, промисловості. Тобто вибивання Молдови з логістичного ланцюжка буде критично важливим ударом по Україні. Крім того, існування постійної загрози інформаційній кампанії, провокацій, військових провокацій з боку Придністров’я створює загрози для Одеси, півдня України та впливає на військову ситуацію в Україні. Мати такий нарив під боком, як на мене, надто ризиковано”, — додав Кулик.

Читайте також: “Захист” від Молдови: звернення невизнаної ПМР до Москви в огляді експертів

Прямий ефір