Україна не проводить вибори через розв’язану Кремлем війну. Якби не російська агресія, президентські вибори в Україні мали відбутися 31 березня 2024 року. Однак під час повномасштабної війни провести волевиявлення у державі неможливо. Водночас російські спецслужби хочуть використати відсутність виборів, щоб зруйнувати легітимність центральної влади в очах громадян, повідомляє FREEДOM.
Наприкінці лютого цього року Комітет з питань розвідки при президенті України повідомив, що навесні 2024 року спецслужби РФ кинуть максимум сил та ресурсів на дестабілізацію ситуації в Україні. Це — завершальний етап російської спецоперації “Майдан-3” вартістю 1,5 млрд дол. Один із головних інформаційних ударів спрямований на політичне керівництво України.
РФ робить все можливе, щоб змусити українців сумніватися у легітимності центральної влади після 20 травня, а потім і у легітимності ухвалених нею рішень, занурити Україну у внутрішній хаос і, скориставшись цим, завдати їй військової поразки на сході.
До повномасштабного російського вторгнення вибори в Україні проводились регулярно та були ефективним інструментом ротації влади. З 1991-го по 2022-й у країні відбулися сім президентських та вісім парламентських кампаній. Жоден із президентів, окрім Леоніда Кучми, не затримувався на посаді довше за один термін. На відміну від багатьох пострадянських держав, Україні вдалося уникнути довготривалої диктатури та зберегти конкурентне політичне середовище. В умовах усталеної демократії опозиція в Україні завжди має вплив і реальні шанси перемогти на виборах.
Саме через російське вторгнення електоральні процеси в країні поставлені на паузу. А повернутися до звичного ритму політичного життя Україна зможе після закінчення дії воєнного стану.
Проведення виборів президента України в умовах воєнного стану прямо заборонено законом “Про правовий режим воєнного стану”.
Іноді звучать голоси, що юридично розблокувати президентські вибори можливо, якщо Верховна Рада не буде продовжувати дію воєнного стану. Проте такий крок може мати катастрофічні наслідки для держави, пише ресурс “Справді”. Адже закон “Про правовий режим воєнного стану” регулює безліч питань та процесів, які безпосередньо пов’язані з обороноздатністю країни. Тому призупинення його дії навіть за лічені тижні зробить величезний подарунок Російській Федерації.
Російська ж пропаганда намагається переконати українців, що відтермінування виборів із посиланням на воєнний стан — нібито ознака диктатури, яку буцімто вибудовує чинна влада.
Ще у листопаді 2023 року глави українських парламентських фракцій підписали меморандум про те, що майбутні вільні та чесні національні вибори — як парламентські, так і президентські — проводяться після завершення війни.
З цим погоджується і громадянське суспільство. У вересні 2023-го Громадянська мережа “Опора” оприлюднила відповідну заяву про те, що вибори та повномасштабна війна є несумісними. Під документом підписалося понад 100 громадських організацій та рухів.
Не підтримують проведення виборів під час воєнного стану й громадяни України. Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, проведеним восени 2023 року, 81% респондентів вважають, що вибори слід проводити після завершення війни.
Крім того, під час проведення виборів за умов війни неможливо гарантувати безпеку громадян. Великі скупчення людей на виборчих дільницях можуть стати мішенню для атак російської армії, а засекретити адреси десятків тисяч дільниць неможливо. Також неможливо знайти необхідну кількість приміщень для голосування з надійними укриттями, які витримають удар безпілотника, балістичної ракети чи снаряда ствольної артилерії.
Читайте також: Розхитати внутрішні протиріччя: російські плани з дестабілізації всередині українського суспільства обговорили експерти