Нова загроза з боку Росії. Цього разу в космосі. Американська розвідка говорить про протисупутникову ядерну зброю. Найімовірніше, йдеться про технологію, яка одночасно зможе виводити з ладу сотні супутників, що обертаються навколо Землі. Захід схвильований такими даними про російську розробку протисупутникових технологій, повідомляє FREEДОМ.
Зараз на різних орбітах близько 8 тисяч супутників. Половина відповідає за зв’язок. Серед них і Старлінки Ілона Маска. Ще понад дві тисячі, зокрема й сотні військових, ведуть спостереження за Землею. Плюс понад 300 навігаційних супутників.
Кожна людина в повсякденному житті користується даними супутників. Вони допомагають спрогнозувати погоду і забезпечити точність карти GPS у мобільному телефоні. Супутники надають доступ до території за лінією фронту — відстежують рух противника, переміщення техніки та наслідки атак.
“Будь-які протисупутникові засоби мають викликати загальну тривогу. Оскільки навколо Землі щодня кружляють приватні та державні супутники. Вони роблять багато речей. Ми говорили про деякі з них, — зв’язок, командування і контроль, транспорт, метеорологія. Є багато речей, які супутники роблять для всього населення Землі. Тому будь-яка технологія, що порушує цю роботу і має вплив на діяльність цих служб на Землі, має хвилювати всіх”, — сказав речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
Перший супутник, який так і назвали “Супутник-1”, вийшов на навколоземну орбіту 1957 року. Його запустив СРСР. Апарат працював від хімічного акумулятора, як і інші ранні космічні апарати. Але зараз практично всі використовують сонячні батареї. Росія ж хоче повернутися до застосування ядерного реактора. Радянський Союз запустив у космос 33 ядерні супутники. Щонайменше три з них впали на землю, решта з відпрацьованими ядерними реакторами так і залишаються дрейфувати на орбітах космічним сміттям. Від 1988 року СРСР більше не запускав ядерні супутники, але проєкт не закрили.
“Ми знаємо, що росіяни відновили програму ядерних супутників 2014 року. Виходить, що саме тоді заснували цей суперсекретний ядерний проєкт протисупутникової зброї”, — розповів експерт з російської військової космічної програми Барт Гендрікс.
На Заході занепокоєні, що новий російський ядерний супутник завдяки потужному заряду енергії зможе послати пульс електромагнітної енергії. А вона “підсмажить” проводку сотень, якщо не тисяч космічних апаратів і виведе їх з ладу. Шкоди може завдати і Міжнародній космічній станції. Три роки тому, перед повномасштабним вторгненням до України, галасу наробило збиття росіянами власного супутника. Він був старим і недієвим. Таким чином Москва показала, що має протисупутникову ракету, і може вивести війну в космос, якщо вважатиме це за необхідне.
“Якщо Росія зможе зробити нас сліпими в плані збору інформації з супутників, то немає практично жодних сумнівів, що це було б актом війни, тому що це б загрожувало нашій національній безпеці”, — заявив ексміністр оборони США, ексглава ЦРУ Ліон Панетті.
І якщо протисупутникових ракет потрібно багато, і США зможуть оперативно реагувати на такі збиття завдяки резервним супутникам, то ядерний двигун зміг би забезпечити одночасне виведення з ладу великої кількості об’єктів.
“Як ви знаєте, космос став більш завантаженим і змагання за першість у цьому не припиняються. А у світлі загрози, що зростає, від стратегічних суперників у космосі, кілька років тому ми заснували Космічне командування Повітряних сил і Космічні сили США, щоб зберегти прицільну увагу на цій життєво важливій сфері та забезпечити наявність натренованих і готових космічних професіоналів, завданням яких є захист американських інтересів у космосі”, — прокоментував речник Міністерства оборони США Пет Райдер.
Понад пів століття тому в космосі вже пролунало кілька ядерних вибухів. Спочатку у верхніх шарах земної атмосфери випробування провели американці. Потім Радянський Союз. 1963 року Вашингтон і Москва підписали договір про заборону ядерних випробувань в атмосфері, космосі та у воді. А 1967 року Кремль разом зі 130 іншими країнами офіційно домовилися про заборону на розміщення зброї масового знищення в космосі. Поки що в Білому Домі наголошують, що йдеться тільки про ядерний заряд, а не ядерний удар.
У Штатах впевнені, що безпосередньо загрози для США, України чи інших держав немає. І поки що Москва лише готується до розміщення ядерної зброї в космосі. Але це свідчить про те, що загроза війни в космосі стає дедалі реальнішою.
Читайте також: Росія готується вивести ядерну зброю в космос — що станеться в разі застосування, пояснив експерт
Нагадаємо, політолог, віцепрезидент аналітичного центру “Політика” Олег Лісний висловив думку, що Російська Федерація створила інформаційний привід про те, що готова розмістити в космосі ядерну зброю. Чи так це — правдиво не відомо. Але в теорії США могли вести перемовини з РФ, щоб донести про наслідки, якщо подібне трапиться.