Росія готується вивести ядерну зброю в космос — що станеться в разі застосування, пояснив експерт

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Плани Росії про виведення ядерної зброї в космос — це гра на підвищення ставок. Реально жодних дій не буде, проте РФ відчайдушно намагається показати, що вона перебуває на вершині світової політики, що вона такий самий гравець нарівні зі США та Китаєм, і з нею потрібно рахуватися. Йде брязкання зброєю, яку ще не виведено в космос. Погрожуючи такою зброєю, Кремль хоче, щоб усі пішли на його умови і припинили надавати допомогу Україні. Таку думку сьогодні, 18 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив ексрадник голови Державного космічного агентства України, колишній керівник підрозділу агентства з аналітики та прогнозування космічної діяльності Андрій Колесник.

За його словами, коли йдеться про ядерно-енергетичні установки, потрібно підходити дуже обережно, пам’ятаючи про те, що поведінка в космосі має бути дуже акуратною.

“Коли ядерний вибух відбувається в космосі, там буде те ж саме, що і в інших середовищах — на землі, під водою або в повітрі, крім того, що там не буде ударної хвилі. Тоді як усе інше буде. Це буде електромагнітне випромінювання в різних діапазонах — рентгенівському, гамма, це буде потік високо заряджених енергетичних частинок, які можуть збурити ті радіаційні пояси, які є навколо Землі, й у такий спосіб підвищити радіаційний фон узагалі на навколоземних орбітах. Тобто фактично невибірковий ядерний вибух знищить у цій ділянці космічного простору всі супутники, не тільки потенційного супротивника, може, і свої та союзників”, — пояснив Колесник.

Експерт нагадав, що у РФ серед союзників зараз є Китай, а у Китаю вже кілька сотень супутників працюють на навколоземних орбітах.

“Це виведе з ладу і спалить усю електроніку в супутниках, і вони стануть космічним сміттям, що не зможе функціонувати. Тому ця небезпека стосується всіх”, — уточнив він.

Водночас, зазначив експерт, сам ядерний вибух у космосі не вплине на перебіг бойових дій у розв’язаній Росією війні проти України.

“А якщо ядерна енергетична установка на борту космічного апарату, який вони планують запустити, вибірково знищуватиме супутники потенційного супротивника, то, можливо, почнуть тоді робити те, що заявив представник РФ в ООН про те, що супутники, які використовують партнери України в цій війні, будуть законною воєнною ціллю. Тоді можна сказати, що вони спробують таким чином погрожувати. Чи будуть вони проводити дії до знищення конкретних супутників, думаю навряд чи. Тому що буде така сама ситуація, як якщо у Світовому океані, наприклад, якесь військове судно атакує судно іншої держави. Це фактично буде оголошення війни цій державі”, — розповів Колесник.

Також він відповів на запитання — чи може Росія вивести ядерну зброю на орбіту непомітно, щоб не дізналися іноземні розвідки?

“Існує стеження за всіма видами запусків на орбіту Землі. Ці запуски нумеруються. Відомо, які запуски проводяться з цивільною метою, науковою, а які з воєнною. Наприклад, 9 лютого цього року Росія з космодрому “Плесецьк” запустила свій черговий військовий супутник. Ми знаємо, яка приблизно орбіта цього супутника, які взаємозв’язки з іншими супутниками цього сузір’я, і можна припускати, якого призначення цей супутник. Звичайно, про призначення військових супутників ніхто не повідомляє, так само як і є запуски секретних супутників з боку США та інших країн, зокрема Китаю. У цьому разі можна буде говорити тільки про характеристику орбіти цього супутника, її можуть усі одразу обчислити, як він взаємодіє з іншими супутниками, і в такий спосіб непрямим шляхом обчислити його призначення та вживати непрямих заходів для того, щоб робота цього супутника завдавала найменшої шкоди супутникам і тому, що відбувається на Землі”, — каже ексрадник глави Державного космічного агентства України. 

Тим паче, акцентував він, дуже важко говорити, на якому рівні взагалі перебуває ядерна зброя в Росії і наскільки вона операбельна з погляду того, наскільки вона безпечна в її навіть підготовці до використання, не кажучи про виведення її в космічний простір.

“Я не думаю, що Китаю сподобається така поведінка і навряд чи Китай буде мовчати осторонь від таких божевільних дій Росії. Думаю, саме Китай буде тією країною, яка зможе зупинити Росію, якщо раптом вона надумає це робити”, — резюмував Андрій Колесник.

Читайте також: Країна-ізгой: навіть у нескінченному космосі для Росії немає місця

Прямий ефір