Збройні сили України (ЗСУ) вперше зайняли плацдарм на лівому березі річки Дніпро в Херсонській області, який ретельно обороняється.
Мета контрнаступу на півдні — перерізати сухопутний коридор до анексованого Росією Кримського півострова.
Успіхи ЗСУ в Херсонській області
Як повідомляють військовослужбовці 46-ї бригади, яка веде бойові дії на одній з ділянок протяжної лінії фронту, українські війська намагаються взяти під повний контроль село Кринки. Якщо це вдасться здійснити, передові підрозділи отримають базу для початку більш масштабного наступу, спрямованого на поділ російських військ і блокування їхніх ліній постачання, передає ВВС.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) зазначають, що ЗСУ продовжують більш масштабні, ніж зазвичай, наземні операції на східному березі. Про активізацію бойових дій у районі села Кринки пишуть і російські військові блогери.
При цьому, з наближенням зими умови для ведення бойових дій погіршуються для обох сторін. Дощова погода впливає на роботу дронів, розвідувальної техніки та авіації. Але військові не очікують припинення бойових дій.
Зима не стане часом для перепочинку, стверджують бійці.
Своєю чергою, військовий експерт Владислав Селезньов в інтерв’ю ТСН наголосив, що на лівому березі Дніпра на Херсонщині спостерігається просування українських морпіхів неподалік населеного пункту Піщанівка. За його словами, це змушує окупанта перекидати додаткові ресурси на цю ділянку фронту, він змушений контратакувати українських морпіхів.
“Звичайно, ворог дуже нервує через те, що на лівому березі Дніпра діють щонайменше кілька загонів українських Сил оборони. Є відповідний плацдарм неподалік від Антонівського мосту на лівому березі Дніпра, є ще кілька плацдармів уздовж лівого берега на півдні Херсонської області, є відповідне просування українських морпіхів неподалік населеного пункту Піщанівка”, — розповів Владислав Селезньов.
Експерт підкреслив, незважаючи на те, що це просування докорінно ситуацію на полі бою не змінить, росіяни вимушені перекидати додаткові ресурси на цю ділянку фронту і контратакувати українських морпіхів.
“У цьому контексті важливо наголосити на тому, що, по-перше, є прекрасна взаємодія між передовими загонами українських Сил оборони, які діють на лівому березі Дніпра, та українськими артилеристами, які працюють з правого берега Дніпра, які за допомогою артилерійського вогню підтримують дію наших військовослужбовців, які форсують Дніпро”, — зазначив Селезньов.
Він додав, що між правим і лівим берегом є постійна логістична комунікація. Таким чином, українські військові вчасно отримують все необхідне для ведення бойових дій.
Читайте також: ЗСУ успішно контратакують: ситуацію на фронтах від Куп’янського до Херсонського прокоментував експерт
Просування ЗСУ в Херсонській області в розбої експертів
Про ситуацію в Херсонській області та перехід ЗСУ на лівий берег Дніпра в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Наталія Гуменюк, начальник Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України “Південь”;
- Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
НАТАЛЬЯ ГУМЕНЮК: Наша контрбатарейна боротьба серйозно зменшує потенціал окупантів
— Специфіка нашої зони відповідальності все-таки в тому, що лінія фронту — це річка Дніпро, і через неї справді дуже непросто вести наступальні дії і одній, і іншій стороні. І тому основним залишається, звичайно, спосіб боротьби контрбатарейний.
При цьому всьому ми можемо констатувати, що привілеї і прерогативи, перевага ворога очевидні в повітрі. Авіація, використання дронів – усе це превалює зараз над артилерією, оскільки наша контрбатарейна боротьба серйозно зменшує потенціал ворога.
За минулу добу (24 жовтня, — ред.) ми можемо сказати, що на лівому березі стало менше на 81 окупанта. Це вже підтверджені дані. Відмінусовано 23 великокаліберні гармати. Це знову ж таки важка артилерія, яка била по правому березі.
Ще знищено три реактивні системи залпового вогню. Це той потенціал, який ворог підтягнув для можливості нанесення ударів по населених пунктах правого берега.
Однак залишається авіація. І ми спостерігаємо збільшення кількості авіавильотів. За минулу добу зафіксовано 13 вильотів, 35 керованих авіабомб було направлено на правий берег, на села. Ми можемо констатувати, що на одне село припадало від 6 до 8 керованих авіабомб – це неймовірно велика руйнівна сила.
Тому справді є сенс оголосити евакуацію родин із дітьми і так, щоб віддалити їх від тієї небезпеки, яка концентрується постійно навколо населених пунктів правого берега.
Якщо порівнювати співвідношення цифр, то за минулу добу було 60 обстрілів, водночас вони використовували близько 350 снарядів. Якщо раніше на 60 обстрілів у них припадало 500-600 снарядів, то зараз фактично вдвічі менше.
І це очевидно і за результатами нашої роботи, тому що за добу знищується хоча б один польовий пункт постачання боєприпасів. І це зменшує ворожі можливості обстрілювати.
Що стосується погоди, то вона поки що на нашому боці, вона досить суха в нашій зоні відповідальності і сприяють тій контрбатарейній роботі, яку ми проводимо. І в результаті такої роботи, досить точкової і конкретної, є результати. Але нагадаю, що на лівому березі окупанти продовжують використовувати мирне населення як живий щит, і наша робота ускладнюється цим.
Але, тим не менш, ми вже можемо підбити короткі попередні підсумки цього бойового дня (26 жовтня, — ред.): мінус 30 окупантів і мінус 15 одиниць техніки, серед яких великокаліберні гармати та авто, бронетехніка та танки, і навіть човни, на яких окупант намагається маневрувати в тій самій зоні, що характеризується як острови та знаходиться в дельті Дніпра. Там окупанти намагаються розгортати або згортати свої спостережні пости, які ми теж результативно знищуємо.
Основна манера поведінки окупантів із місцевим населенням на Лівобережжі — це політичний і психологічний терор. Вони проводять насильницьку паспортизацію, продовжують примусову мобілізацію, збирають відбитки пальців чоловічого населення призовного віку, формують із них загони територіальної оборони під виглядом того, що потрібно накопати окопів навколо свого села.
Вони збирають їх у команди, вивозять на умовний полігон, проводять короткочасне навчання і негайно відправляють на передову. Тому вони обрали такий спосіб поповнення своїх запасів і такого ресурсу, оскільки підтягувати резерви з тимчасово окупованого Криму їм складно. Фактично залишається один наземний шлях — це траса через Армянськ, який частково теж під нашим вогнем.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Перехід ЗСУ на лівий берег Дніпра дасть змогу звільнити південь України
— Насамперед, ми, звісно, з’ясовуємо, які є позиції противника, де він готовий створити дуже потужні укріпрайони. Перспектива все-таки є, що ми будемо замикати не тільки південний напрямок прямо до Мелітополя, а й заходити на лівий берег Дніпра.
Це, звісно, системні висадки десантом, більш потужні формати сил спеціальних операцій, які можуть зайти на лівий берег і створити передумови замикання угруповання по Запоріжжю, Херсону загалом. Це така стратегічна позиція, яка дасть змогу звільняти Південь.
Але зараз важливим є те, щоб саме і з одного боку, провести операції з виявлення вогневих засобів і сил противника, а з іншого боку, розробити в моделі створення плацдарму. Це ще не той плацдарм, який зараз буде нарощуватися за рахунок нових підрозділів, нових потужних ударів. Але це такий блок, який дає нам змогу подивитися, як діє противник, у якому форматі, виявляти вогневі засоби, проводити контрбатарейні операції, тому що саме противник і зараз намагається завдати ударів по нашому десанту.
І тому ми бачимо, де знаходяться батареї, і проводимо наведення наших ракетних далекобійних систем. Тому насамперед має значення знищення противника, виявлення його сил і засобів, які вони намагаються там додатково розміщувати для недопущення нашої висадки і, звісно, фіксація переміщення військ у різні точки лівого берега.
Ну і третя складова — противник перекинув багато сил на Запорізький напрямок до Токмака, Мелітополя з боку Херсонської області. Зараз противник змушений або повертати, або частково додавати резерви. Резервів у противника дуже мало, але цей напрямок є більш стратегічно важливим, ніж східний напрямок загалом.
Тому, я думаю, що ми і розбалансовуємо сили противника, знищуємо їх і створюємо передумови для формування плацдарму на перспективу.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Висадка українських ДРГ на лівому березі Дніпра розпочалася одразу після звільнення правобережжя
— На правому березі Дніпра в армії РФ є як переваги, так і недоліки. У росіян є перевага за висотами. Перевага полягає в тому, що в них під контролем уся логістика. Вони можуть собі дозволити користуватися важкою і легкою броньованою технікою.
Якщо говорити про сили оборони України, то саме сам фактор русла Дніпра обумовлює неможливість на сьогоднішній день застосування техніки. І якщо ми говоримо про виконання будь-яких бойових завдань, то вони на рівні диверсійно-розвідувальної діяльності, тобто функціоналу ДРГ.
У тому, що на лівому березі висаджувалися наших ДРГ, немає нічого дивного. Це відбувалося фактично відразу ж після того, як було звільнено правий берег. Подібного роду бойові завдання на лівому березі почалися практично відразу.
І те, що зараз ми можемо бачити на лівому березі, це накопичувальний результат усіх цих десятків і сотень бойових завдань, які були виконані за минулий рік з моменту звільнення правого берега.
Цей накопичувальний ефект вилився у створення досить-таки великої за площею “сірої зони”. У те, що росіяни не контролюють цілу низку своїх позицій, особливо в першій лінії оборони. Це вилилося в те, що в росіян виникають певні складнощі взагалі з контролем низки населених пунктів, доріг і так далі.
Тобто, ми на сьогоднішній день бачимо, як вони дійсно повноцінно втрачають контроль над лівим берегом, і не можуть ніяк цьому завадити. Зараз російське командування ухвалило рішення, що частину тих підрозділів, які знаходяться в Запорізькій області зі складу групи військ “Дніпро” повернути в Лівобережну частину Херсонщини.
Частина з цих підрозділів уже перебувають під Олешками, і російське командування відчуває там серйозну загрозу для своєї присутності. Це лише підтверджує, що “сіра зона” так чи інакше в якийсь момент повинна буде змінити своє забарвлення.
ДМИТРО Снєгирьов: ЗСУ можуть перейти в контрнаступ на лівому березі Дніпра
— На Херсонському напрямку спостерігається кардинальна зміна тактики бойових дій. Якщо раніше йшлося про проведення рейдів операцій диверсійно-розвідувальних груп, то тепер ми маємо справу безпосередньо з бойовими діями на лівому березі. Причому збройним силам України вдалося закріпитися, незважаючи на всі зусилля російських окупаційних військ.
Самі росіяни опосередковано підтверджують успішний характер дій Збройних сил України. Йдеться про нанесення ракетно-бомбових ударів у районі населеного пункту Піщанівка, а це глибина проникнення можливого проникнення ЗСУ від Дніпра на відстань близько п’яти кілометрів. Погодьтеся, це вже плацдарм.
Причому йдеться про те, що, незважаючи на всю активність російської сторони в моменті придушення можливої позиції українських збройних сил, ми можемо говорити про те, що на станом на 20 жовтня ЗСУ мають зони впливу на лівому березі не тільки в районі Піщановки. Принаймні, є кілька місць, де зафіксовано активний характер бойових дій. Тобто, йдеться про масове проведення десантних операцій.
Які подальші події? Якщо вже говорять про те, що на Херсонський напрямок перекидають підрозділи ПВК “Вагнер” як найбільш вмотивовані та підготовлені в бойовому плані підрозділи, то це свідчення того, що росіяни визнають низький моральний бойовий дух регулярних частин збройних сил Російської Федерації, і чудово розуміють можливі подальші сценарії розвитку подій.
Правий берег контролюється Збройними силами України. Він вище і опинився під повним контролем з боку ЗСУ. І проведення десантних операцій — це широкомасштабний показник того, що українська армія може перейти в контрнаступ на лівому березі.
А враховуючи активну вогневу підтримку з боку і Запорізького напрямку, і локалізації логістики окупантів на території окупованого Криму, я не виключаю можливості повторення, як кажуть росіяни, непопулярних сценаріїв. Тобто, відведення окупаційних військ з тимчасово контрольованих районів Лівобережжя Херсонщини.
Читайте також: Десятки поранених, зокрема — дитина: росіяни вночі атакували Херсонську область