Сполучені Штати Америки таємно передали на озброєння Збройних сил України (ЗСУ) балістичні ракети ATACMS. Дальність їхньої дії становить до 165 кілометрів.
Після отримання ракет Сили спеціальних операцій ЗСУ провели на аеродромах тимчасово окупованих Бердянська і Луганська одні з найуспішніших атак по тилових позиціях російських військ, які назвали Dragonfly.
Ракети ATACMS в Україні
Як повідомляє The New York Times із посиланням на двох американських чиновників, США передали Україні близько двох десятків “Атакамсів”, оснащених касетними боєприпасами.
“Після численних повідомлень про те, що було ухвалено рішення про постачання зброї, її доставку здійснювали таємно через побоювання, що вона може бути атакована Росією під час ввезення в країну. Крім того, Україна хотіла спробувати застати росіян зненацька. Два західні чиновники заявили, що США відправили близько 20 ракет в Україну”, — пише видання.
За словами одного з чиновників, серед умов поставок ракет Україні — те, що ATACMS не можуть бути використані для нападу на російську територію.
Раніше президент США Джо Байден не наважувався відправляти ракети ATACMS, побоюючись ескалації конфлікту, пише Politico. У виданні зазначають, що постачання цього виду озброєнь свідчить про те, що розрахунки адміністрації Байдена змінилися з початком послідовного контрнаступу української армії.
На початку жовтня Джо Байден заявив, що в питанні передачі далекобійних ракет ATACMS для ЗСУ виконано все, про що просив його президент України Володимир Зеленський.
Сили оборони України вже встигли перевірити на ділі ці далекобійні ракети. 17 жовтня ЗСУ вдарили “Атакамсами” по аеродромах на тимчасово окупованій частині України.
Згідно з останніми даними, у Бердянську та Луганську російські окупанти втратили:
- дев’ять вертольотів різних модифікацій;
- спеціальну техніку, яка перебувала на аеродромах;
- пускову установку ППО;
- склад боєприпасів.
“Дякую всім, хто воює і працює заради України! Дякую всім, хто допомагає! І сьогодні особлива подяка Сполученим Штатам. Наші домовленості з президентом Байденом виконуються. Виконуються дуже влучно — “Атакамси” себе показали”, — заявив Володимир Зеленський у своєму відеозверненні.
Балістичні ракети ATACMS почали розробляти ще наприкінці 1970-х років, а надійшли вони на озброєння американської армії наприкінці наступного десятиліття. “Бойове хрещення” ці ракети пройшли під час операції “Буря в пустелі” 1991 року в Перській затоці, де вони показали себе як дуже ефективна зброя.
Виділяють два типи цих ракет. Перший — з фугасною бойовою частиною для ураження укріплених цілей, таких як мости і бункери. Другий тип—- ракети з касетною боєголовкою, яка призначена для ураження. Вона розкидає 950 мініатюрних бомб, здатних завдати шкоди на великій території.
Варто зазначити, що касетні боєприпаси заборонені міжнародною угодою, однак Сполучені Штати її не підписали.
Читайте також: США погодили передачу Україні ATACMS, щоб не дати Росії перепочинок, — голова Центру військово-правових досліджень
Огляд думок експертів
Чи зможуть ракети ATACMS істотно змінити хід війни? Скільки ще таких боєприпасів потрібно Україні для успішного ведення бойових дій? Чи наслідуватимуть приклад США в плані надання подібного виду озброєнь інші країни, зокрема, Німеччина? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:
- Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України;
- Іван Тимочко, голова Ради резервістів Сухопутних військ Збройних сил України;
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
- Сергій Грабський, військовий експерт, учасник миротворчих місій у Косово та Іраку.
ЮРІЙ ІГНАТ: Слідом за ATACMS чекаємо від Німеччини крилаті ракети Taurus
— Російські ресурси показали результати цього удару, коли фактично згоріла стоянка авіаційної техніки. Це, зокрема, вертольоти Ка-52, які постійно атакують лінію фронту, практично щодня.
Зрозуміло, що вертольотів у них там достатньо ще для того, щоб виконувати ці завдання. Ті, що вціліли, будуть передислоковані в інші місця. Але сам факт того, що в України сьогодні є балістичні ракети такого рівня, як ATACMS…
Нагадаю, що у нас були і є ще ракети “Точка-У”, оперативно-тактичні комплекси ще радянського зразка, дальність у них до 120 кілометрів, але ATACMS — це вже ракети різної дальності. Вони можуть долати до 300 кілометрів. А це вже можливості, щоб доставляти сюрпризи окупантам на далекі рубежі, вражати не тільки військові летовища, а й стратегічні об’єкти ворога, такі як логістичні центри, центри скупчення техніки, паливні центри – доволі успішно і точно на великій відстані.
У нас зараз використовуються крилаті ракети Storm Shadow, які летять 250, а можливо, і всі 300 кілометрів. Питання в тому, чи будемо ми завдавати ударів по об’єктах на території Росії зразка 1991 року.
Наша влада пообіцяла нашим партнерам, що ми не будемо західною зброєю наносити удари по території Росії, що не заважає, в принципі, українською зброєю це робити. Окуповані Луганськ, Бердянськ, Крим — це українська територія. Ми звільняємо свої землі і пообіцяли союзникам саме там застосовувати ці озброєння, які нам надали.
Ми послідовні у своїх обіцянках, і чекаємо з нетерпінням від Німеччини такого кроку – слідом за ATACMS надати Україні крилаті ракети Taurus.
ІВАН ТИМОЧКО: “Атакамси” у кардинальний спосіб змінять ситуацію на політичній арені
— ATACMS — це не тільки зброя для ведення вогневих зіткнень, вона може розцінюватися, як і політична зброя. Питання ATACMS, звісно, не зникало із заголовків різних ЗМІ, різних заяв, різних форумів. Звісно, воно могло бути в рази ефективнішим.
ATACMS — це певний підсумок усіх подій, тому що дуже багато до цього виникало запитань, чому їх не постачають в Україну.
Розглядалися різні версії, приміром, що просто ще не настав час, не підготували спеціалістів, які мали б ними керувати. Або ж не було відповідних складів, або, принаймні, було дуже складно зберігати їх або ж перевозити.
Були й інші якісь міфічні пояснення, що хтось боїться когось налякати, що Байден боїться налякати РФ. Але насправді все йшло своєю чергою. Для військових цей перебіг подій був зрозумілим. І коли вже було побудовано логістику, коли вже отримали гарантії прикриття носіїв цих ракет, було проведено підготовку екіпажів, тоді й стався удар.
Те, що не спрацювала до цього часу російська розвідка, це вже питання до них. Я впевнений, що після ударів по аеродромах, там уже відбувається “розбір польотів”. Це все буде проходити в дуже жорсткому режимі. Це буде дуже серйозно, і обов’язково через це “полетять голови” не тільки відповідальних за протиповітряну оборону, а й тих, хто має відповідальність за оборону аеропортів і аеродромів.
На відео ударів по цих аеродромах бійці, які знімають, кажуть про те, що оповіщення з приводу цих ударів не було. Системи протиповітряної оборони росіян і технології радіоелектронної розвідки не зафіксували пусків або ж не знали про підготовку до цих ударів.
Нам не варто розглядати якийсь символізм у тому, що, мовляв, Байден довгий час не хотів давати це озброєння, а потім настрій у нього змінився, він побачив, що росіяни активізувалися під Авдіївкою. Або ж Байден мав намір допомогти Україні на тлі стресу з приводу подій в Ізраїлі.
Насправді це все відбувається в рамках певного плану, який був розроблений як українцями, так і американцями для того, щоб зброя надійшла, щоб ATACMS виконали своє завдання, щоб вони проводили бойові ураження ворожих об’єктів і цілей.
Звичайно, попередньо була проведена певна робота, але дуже добре, що ця зброя є. Ми можемо говорити про те, що ATACMS передають великий привіт тому ж самому Шольцу, який не хотів давати “Тауруси”. Але ми знаємо, що іноді, коли тягнуть час виконання запитів з боку України, святе місце порожнім не буває.
Потребу в ракетах у дальності 150-160 кілометрів ми закриваємо “Атакамсами”. І ми знаємо, що виробнику тих самих “Таурусів” буде завдано удару, як і фінансового, як і репутаційного, тому що “Тауруси” виробляє спільне німецько-шведське підприємство.
І ми розуміємо, що їхній ринок збуту, замовлення на їхні ракети також будуть скорочуватися. Але й у Німеччині будуть питання до Шольца з боку виробників їхніх ракет. Це може призвести до того, що Шольц ухвалюватиме рішення на користь України.
Я думаю, що на політичній арені ATACMS змінить ситуацію кардинальним чином, тому що ті країни побачать, що затягування часу може призвести до втрати певних позицій. Але ми, ясна річ, подивимося, що відбуватиметься далі.
Я впевнений, що для цих ракет уже цілі розписані на кілька тижнів уперед.
Якщо російським військам доведеться відтягувати авіацію, це розламає військову доктрину РФ і завдасть великої шкоди окупантам. Чим тепер замінити російську авіацію? Якщо ми говоримо про гелікоптери, вони намагалися не тільки з їхньою допомогою здійснювати вогневу підтримку наземними силами, а й закривати брак артилерії. І якщо вони зараз повинні будуть відтягнути авіацію, отже, за нестачі артилерії вони автоматично не зможуть прикривати постачання інших озброєнь.
Дуже багато проблем виникають у росіян, які поки що навіть не на поверхні.
ІВАН ВАРЧЕНКО: “Атакамси” зроблять Росії війну рамного дорожчою
— Як і очікувалося, те, про що так довго говорили, нарешті, сталося, і дуже несподівано. Приємна несподіванка для українців. Хоча чекали, що з дня на день ми маємо отримати цю високоточну далекобійну зброю. І, звичайно ж, це стало дуже неприємною несподіванкою для російських окупантів. Ми розуміємо, що далі на них чекає ще безліч сюрпризів.
Я впевнений, що разом із цими першими цілями українські Сили оборони вже готові відпрацювати й інші цілі. Найближчим часом ми чекаємо хороших новин.
ATACMS, нагадаю, дає можливість знищувати ворожі цілі на відстані до 300 кілометрів. До цього ми могли ефективно високоточною зброєю працювати на глибину до 80-90 кілометрів. Це були стандартні снаряди для HIMARS. Іноді ми отримували в обмеженій кількості снаряди MLRS (реактивна система залпового вогню виробництва США, — ред.). Вони працювали на відстані до 150 кілометрів.
Але тепер “Атакамси”, звісно ж, дають нам змогу значно далі відігнати, відсунути, примусити ворога приховувати свої основні бази, пункти управління і все те, що сильним чином впливає на лінію фронту. Звісно ж, це робить ворогу війну ще дорожчою, а логістику ще складнішою. І ми обов’язково цим скористаємося.
Я сподіваюся, що ATACMS принесуть нам ще один крок до перемоги, як свого часу відчутно показали себе установки HIMARS.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Нам потрібно набагато більше ракет ATACMS
— Перспективи залежатимуть від кількості ракет, які надійдуть до нас на озброєння. Поки що говорять про два десятки переданих ракет. Це мізерно мала кількість, яка, в принципі, не може змінити ситуацію на полі бою.
Так, звісно, такі демонстративні дії, такі серйозні удари мають оперативну перспективу, але найближчим часом жодних змін ми не побачимо. Адже противник теж протидіє цьому. Тобто фактор часу для нас зараз є критично важливим, тому що ми маємо десятки розвіданих цілей, по яких ми можемо завдавати ударів.
Зараз багато що залежить від того, як швидко ми отримаємо додаткову кількість цих ракет, щоб завдати блискавичних ударів до того, як противник зможе оговтатися. РФ відсуне від лінії фронту запаси і системи озброєння.
Так, ракети показали себе, але не існує універсальної зброї, яка призводить до перемоги. Будь-яка зброя має тенденцію до застарівання і зниження своєї ефективності.
Що стосується ударів “Атакамсами” по двох аеродромах, то оскільки це були тестові удари, тут важливо було завдати одиночного удару, але це моя думка. За тими відео, які демонструє головнокомандувач ЗСУ генерал Залужний, військові випустили три ракети. Ну, може, по одному об’єкту випустили три ракети.
Але з точки зору оцінки ефективності, один удар або розрахована мінімальна кількість ударів дають найбільш ясну картину, наскільки ефективні саме ці засоби ураження. Тобто, яку площу вони накривають за фактом, до яких пошкоджень, знищення якої кількості озброєння, бойової техніки, особового складу вони призводять.
Удар було завдано мінімальною кількістю ракет. Тут же є ще поняття оперативного прикриття, щоб не розкривати позиції, з яких здійснювався цей удар, і не ставити під загрозу самі установки HIMARS.
До речі, ми жодної установки з початку їхнього використання не втратили, що свідчить про високий рівень майстерності українських військових. Тому був одиночний удар: вдарив і поїхав для того, щоб не наражати на небезпеку і життя, і здоров’я наших солдатів, і саму установку. Тому мінімальну кількість ракет було запущено. Вони показали найвищий результат. Але тепер усе залежить від того, як швидко і як багато ми отримаємо наступних ракет.
Це був такий показовий удар, який дозволив нам оцінити можливості саме цієї зброї і як потужно ми можемо знищувати бойові засоби противника. Це дозволяє нам планувати інші удари.
При отриманні досить великої кількості цих ракет, ми можемо перетворити життя росіян, зокрема, в Криму на кошмар. Усім уже час задуматися всерйоз про те, щоб піти з Криму піти.
Читайте також: Через отримання Україною ракет ATACMS у російських окупантів виникає маса проблем — оцінка експерта