Військово-промисловий комплекс (ВПК) Росії наразі працює потужно. Військові витрати держави-агресора збільшуються. Про це сьогодні, 27 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, коментуючи інформацію, що стосовно Російської Федерації використовується термін “перегріта промисловість”.
“Термін “перегріта промисловість” може використовуватися в абсолютно різних значеннях, і кожен експерт сюди вкладає щось своє. Я думаю, що йдеться про те, що сьогодні російська промисловість складається з двох основних блоків. Перший блок або перший сектор — це цивільна промисловість, яка відчуває проблеми. І другий блок — це військово-промисловий комплекс. Так, дійсно, ВПК Російської Федерації сьогодні працює досить потужно. Не всі підприємства, ті, які можна завантажити. І, власне, він є на сьогодні не нормальною такою економічною структурою. Це машина з переробки державних грошей. Державні військові витрати зростають з усіма наслідками, які звідси випливають”, — сказав він.
Плюс армія, плюс безпека, додав експерт.
“З одного боку, добробут людей зменшується, тому що виробництво військової техніки не додає до споживчого ринку. А з іншого боку, виникає ситуація, коли військова промисловість ніби починає пожирати інші галузі. Тобто ті гроші, ті програми, які могли бути використані на підтримку звичайних галузей цивільної економіки, на сьогодні практично працюють не так, як раніше. І тепер Путін періодично збирає своїх друзів олігархів, каже: “Хлопці, ви у 20-му, особливо у 21-му заробили великі гроші, тепер подумаймо, як ви ці гроші повертатимете батьківщині, тому що ми зараз боремося. І давайте шукати можливості підтримати російський бюджет і перш за все, підтримати валютні резерви Центробанку РФ”. Тобто це ненормальна ситуація”, — каже Бураковський.
За словами експерта, ця ситуація чимось нагадує ту, яка склалася в економіці Радянського Союзу під час війни в Афганістані.
“Економіка Радянського Союзу була, здавалося б, така супер, усі розповідають про те, що літали в космос тощо. Це все було, але це був невеликий відносно сектор економіки. А ось тривала майже 10-річна війна в Афганістані дуже сильно підірвала всі наші можливості, економіка і перед цим технологічно відставала від розвиненого світу. І сьогодні фактично Росія йде таким радянсько-афганським шляхом”, — резюмував Ігор Бураковський.
Зазначимо, що економісти від початку цього року говорять про бюджетні ризики як про одні з головних для російської економіки. За підсумками червня, зокрема, дефіцит бюджету становив 2,6 трлн рублів. Це менше, ніж за минулі місяці, але досить величезні цифри. Причини рекордного дефіциту ті самі: падіння доходів від продажу нафти і газу, і рекордні витрати.
Читайте також: У великих компаніях серед олігархів і не тільки почалося змагання зі зміни своєї біографії, — Бураковський про вплив санкцій на росіян
Нагадаємо, раніше Бураковський розповів, що дія санкцій проти Росії повільна, але впевнена. Обмеження мають кумулятивний ефект. Крім того, Росія потрапляє в дуже непрості економічні відносини, наприклад, з Індією.