Путіну дали потужний сигнал — війну “вдовгу” йому не виграти, — політолог про підсумки саміту НАТО

Засідання Ради Україна — НАТО. Фото: nato.int

Вільнюський саміт НАТО надіслав доволі прозорий меседж очільнику Кремля — Україна буде в Альянсі, хоче того Кремль чи ні. До того ж, гарантії країн “Великої сімки”, дані Україні, — потужний сигнал Путіну: війну “вдовгу” йому не виграти. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 15 липня, висловив політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.

“Ми дійсно бачимо зараз де-факто колосальну підтримку України. Вільнюський саміт став важливим якраз із погляду приведення цього де-факто в де-юре, у двосторонні, багатосторонні зобов’язання щодо допомоги Україні. І це один контур забезпечення підтримки. Коли ми те, що маємо, вже фактично вводимо в унормований стан, що дає нам змогу убезпечитися від внутрішньополітичної турбулентності в Парижі, Лондоні, Берліні чи Вашингтоні. Незалежно від того, хто прийде до влади, щоб Україна мала гарантії та зобов’язання щодо допомоги нам озброєнням”, — зазначив політолог.

Ще один важливий момент, на який звернув увагу Саакян, — це меседж Путіну. За його словами, на саміті НАТО було чітко продемонстровано: Україну запросять до Альянсу і вже беруть зобов’язання щодо забезпечення цього процесу.

“Декларують чорним по білому — Україна буде в НАТО. Далі союзники визнають, що ні Альянс, ні Україна поки що не готові до цього. Але є домашнє завдання — політично потрібно бути готовими, щоб союзники могли запросити Україну. Наразі цього консенсусу немає. Україна має бути готова в плані реформ, стандартів. Також є спільне завдання — безпека на умовах, які необхідно створити всім разом. Другий контур — допомога Україні, двосторонні програми. І третій контур — те, що нам гарантують після завершення війни до моменту вступу в НАТО. Україна не буде наодинці в боротьбі з агресором, продовжуватиметься допомога за інституціоналізованою формулою “Рамштайна”, — пояснив політолог.

Це все дає зрозуміти Москві, що війну “вдовгу” виграти не вдасться, вважає Саакян.

“Адже Росія думає, що може затягнути конфлікт і виграти. Що, можливо, десь посиплеться якийсь режим або в якійсь країні настане криза, або катаклізм трапиться в Європі, і, відповідно, їм буде не до України, треба просто дотягнути до цього моменту. Але зараз показано, що ця трирівнева система дає змогу пройти і проскочити будь-яку кризу в окремих країнах, або навіть у групах країн, не маючи критичних викликів для України. З нею все одно буде більша частина держав, і все одно підтримка Києва залишатиметься достатньою, аби протистояти Росії. Путіну надіслали меседж того, що “вдовгу” війну не виграти. У Путіна немає такого шансу. Він програв”, — акцентував гість ефіру.

Саакян також зазначив: світ показав Росії — порахуйте сумарно питому вагу економік, які гарантують допомогу Україні і на зараз, і на потім: Росія ви не витягнете.

“Можливо, військово-промисловий комплекс Росії здатний це витягнути за підтримки Ірану, Північної Кореї і потенційно Білорусі? Підсумовуємо і показуємо: ні, не вдасться. Серед союзників України різні країни з різним потенціалом і різним запасом. Однак сумарно — це набагато більше, ніж можливості російського ВПК”, — доповнив Саакян.

При цьому він вважає, що світ усе ще намагається урезонити Росію і змусити її відмовитися від власних амбіцій без краху путінського режиму.

“Само собою, тут світом керує страх того, що Росія може посипатися, і, відповідно, це може дестабілізувати Середньоазіатський регіон та інші. Світ намагається зробити так, щоб Україна перемогла, Росія програла, але не була розгромлена. І ось на Вільнюському саміті це фактично було останнє китайське попередження Путіну про те, що варіанту виграти в нього немає, варіантів перемоги вже не залишилося абсолютно. Відповідно, або він фіксує свої втрати зараз, або йому доведеться це робити після, або це буде робити вже хтось після нього”, — резюмував політолог.

Читайте також: Саміт НАТО показав — країни Альянсу готові допомагати Україні перемагати Росію, — Юрконіс

Нагадаємо, на полях саміту у Вільнюсі Україна була в центрі уваги. Перспективи вступу до Альянсу, допомога Києву в боротьбі з російською агресією, гарантії безпеки, створення Ради Україна — НАТО — це не повний перелік домовленостей лідерів країн та українського лідера Володимира Зеленського. 

Прямий ефір