25 травня відбулося 12-те засідання контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”. На ньому учасники обговорили питання передачі Україні винищувачів F-16, постачання снарядів калібру 155-мм, систем ППО, радарів та іншої амуніції.
Міністр оборони США Ллойд Остін, який відкривав засідання, особливо відзначив Німеччину, яка напередодні оголосила про постачання танків Leopard, Данію — країна взяла на себе зобов’язання щодо систем ППО та Францію — “легкі танки” AMX-10 RC.
Ключові рішення
Особливий фокус уваги глава Пентагону звернув на питання “безпеки неба”. Зокрема, відзначив успіхи української ППО.
“Завдяки сучасним системам Patriot зараз Україна здатна 100-відсотково збивати ворожі ракети. І ми вже бачили це в реальності”, — сказав він.
Вже за результатами засідання стало відомо про створення авіаційної коаліції, яка розпочне роботу з підготовки українських пілотів на літаках F-16. Європейську коаліцію очолили Данія та Нідерланди. Вони у співпраці із США та іншими союзниками мають у найкоротші терміни розробити програму навчання. Українські пілоти повинні вже найближчими тижнями приступити до освоєння F-16.
“Перший же український F-16 стане одним із найсильніших сигналів від світу, що Росія через її ж агресію буде лише втрачати — буде слабшою, стане ще ізольованішою. Це буде сигнал, що російський терор програв, а наш світ, заснований на повазі до незалежних націй і до права народів самим обирати свій шлях, — вистояв. Ми підготуємо всю необхідну базу, щоб наш авіаційний перехід відбувся максимально швидко та ефективно. Наші воїни вже довели, що можуть опанувати сучасну зброю так ефективно, як від нас навіть не очікували. З літаками, я впевнений, буде настільки ж успішно. Головне — швидкість тренування та поставки, тобто час, який пройде між рішеннями та реальним захистом нашого неба”, — заявив напередодні зустрічі “Рамштайн” президент України Володимир Зеленський.
Водночас не всі учасники “Рамштайну” підтримують передачу Україні F-16. Керуються тут фінансовими міркуваннями.
“Коли ми говоримо про F-16, то вартість навіть десятка таких винищувачів дуже висока. А щоб протистояти росіянам у повітрі, потрібно мати дуже багато винищувачів. Підбивши фінансові підсумки, ми розуміємо, що швидше і дешевше вкластися в системи ППО, щоб закрити небо над Україною”, — зазначив Голова Об’єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі.
Також відомо, що на засіданні було обговорено довгострокову підтримку України, зокрема, критичного обладнання. Підтвердження отримав і намір наростити військове та промислове виробництво країнами-союзниками. Однак, про що саме йдеться, залишилося неоприлюдненим.
За результатами “Рамштайну” також може бути збільшено постачання танків Leopard до України. Є домовленість щодо створення центру з технічного обслуговування танків.
Країни-союзники пообіцяли продовжити тренувати українських бійців на своїх полігонах. Наразі розпочалася підготовка екіпажів танків M1 Abrams.
Про виділення окремих пакетів військової допомоги Україні оголосили Фінляндія та Литва. Фінська сторона зміст пакету та способи доставки “з міркувань безпеки” не розкриває. Відомо лише, що вартість цього пакету допомоги — 109 млн євро. Загальна допомога Фінляндії для України на цей час уже становила 1,1 млрд євро.
До пакету від Литви увійдуть безпілотники, боєприпаси, сухі продовольчі пайки та інша підтримка. Поки що вартість пакету невідома.
Зазначимо, станом на травень 2023 року Україна від західних союзників отримала військову допомогу на 65 млрд доларів.
Оцінка експертів
Наскільки результативними та важливими є для України ухвалені під час дванадцятого засідання “Рамштайну” рішення, — в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”;
- Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1 рангу запасу ВМС України;
- Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, екс-заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант запасу;
- Владислав Селезньов, військовий оглядач, колишній речник ЗСУ.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Площадки для F-16 можуть стати ціллю №1 для російських ракетних ударів
— Ми вже фактично перебуваємо на порозі створення повноцінної авіаційної коаліції та підбиття попередніх підсумків, що корисного ця авіаційна коаліція може надати найближчим часом.
Ми чудово розуміємо, що нам через два-три тижні ніхто F-16 не передасть. Як мінімум, ми маємо чекати на завершення підготовки пілотів.
За цей період буде проведена підготовка інфраструктури, буде вирішуватися, хто передасть запчастини, відповідне обладнання, хто здійснюватиме підготовку пілотів, хто відповідатиме за підготовку технічного персоналу, що дуже важливо, а хто буде підтримувати боєприпасами. І, звичайно ж, які країни передаватимуть самі винищувачі.
Прийняти F-16 логістично та технологічно ми на сьогоднішній день ще не готові. Нашим площадкам в Україні потрібна модернізація. Її можна провести, звісно, за чотири місяці, за півроку без проблем при відповідному підході. Інше питання: як на це реагуватиме Росія?
Якщо будуть проводитися робота над площадками на території України, Росія може на них регулярно спрямовувати ракетні удари. Якщо говорити про терміни підготовки цього майданчика, то ці терміни якраз у певному сенсі збігаються із накопиченням у Росії боєкомплекту для масованих ракетних ударів із елементами прориву ППО.
У мене виникають побоювання, що ці майданчики стануть ціллю №1 для російських ракетних ударів, щоб перешкодити розміщенню авіації в нас.
Можливо, це буде розміщення на площадках за межами України. Тобто на території однієї з дружніх країн НАТО. Яке буде ухвалено рішення, дізнаємося вже згодом.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Рамштайн стає виконавчою платформою
— Завданням кожного наступного “Рамштайну” зараз є утримати той рівень, якого було досягнуто, тому що кількість техніки, яку поставлено, була досить велика.
На ті параметри, які говорив Залужний у грудні минулого року, ми вже вийшли і за кількістю танків, і за кількістю артилерії.
Наразі головне забезпечити роботу цієї техніки, бо йдуть бойові дії, вона має пошкодження, потрібні снаряди, потрібні ракети для системи ППО.
Авіація була нашим слабким місцем, незважаючи на мужність наших льотчиків, їхню винахідливість. Літаки, які ми використовуємо — особливо це стосується МіГ-29 і Су-27 — поступаються літакам супротивника і за параметрами виявлення повітряних цілей, і за радіусом використання, і по зброї, що застосовується.
Передача Україні F-16 стане серйозним посиленням. Один такий літак виконує три завдання. Це ведення повітряного бою, це вогнева підтримка сил на суші, та нанесення ударів по морських цілях. Радіус дії його значно перевищує і МіГ-29, і Су-27. І в принципі він може бути інтегрований в єдину систему передачі даних.
Дуже серйозна перевага західних літаків над російськими, навіть новими. Тому що інформація про цілі передається автоматично, комп’ютер її обробляє і дає льотчику рекомендації для завдання ударів.
Рамштайн стає виконавчою платформою, і це добре. Коли приїжджають міністри на це засідання, там уже в принципі є серйозні політичні рішення, які затверджуються на рівні глав держав. Такі, як передача літаків чи ракет. І вони вже обговорюють деталі. Це прискорює процес передачі.
ІГОР РОМАНЕНКО: Дуже важливий авіаційний компонент
— Прийнято важливе рішення щодо посилення як системи протиповітряної оборони — засоби, що знищують аеродинамічні цілі: літаки, гелікоптери, крилаті ракети, безпілотні апарати — так і протиракетної оборони — зенітно-ракетні комплекси з можливістю знищення насамперед балістичних ракет, таких як Patriot PAC-3 останньої модифікації як SAMP/T.
Ці комплекси також мають велику дальність дії з динамічними цілями. Літаки можна знищувати.
Йде дуже напружена робота, наша та наших союзників, щодо постачання боєприпасів.
По натівських боєприпасах допомагають союзники, їх треба якнайбільше. Наші підприємства військово-промислового комплексу займаються переважно випуском для старих радянських систем.
Як наслідок зустрічі 12-го “Рамштайну” дуже важливий авіаційний компонент, літаки не як самоціль, а літаки як засіб застосування авіаційного озброєння, які можна використовувати як у вигляді винищувачів для посилення протиповітряної оборони, так і у вигляді штурмовиків для завдання ударів по наземних цілях супротивника, стаціонарних і рухомих.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Українська дипломатія здійснила диво
— Ще зовсім недавно Ллойд Остін наполягав на збільшенні постачання систем ППО. Але українська дипломатія здійснила диво, і зараз позиція американського міністра оборони трансформувалася.
Остін, як і раніше, вважає, що нам потрібна достатня кількість систем протиповітряної оборони наземного формату, але тепер вже обговорюються питання щодо поставок тих самих бойових платформ F-16.
Це дуже серйозна трансформація, яка допоможе значно посилити бойові можливості авіації і надійніше накрити небо від ворожих ракет.
Я розглядав би нинішній процес як підготовку майбутнього поля бою. Адже зараз проводяться заходи, спрямовані на максимальне виснаження бойових можливостей російської окупаційної армії. Проводиться знищення зосередження ворожої техніки, ворожого складу, важливих інфраструктурних об’єктів, об’єктів енергетичної інфраструктури, командних пунктів, пунктів управління зв’язку.
Наші західні партнери допомагають нам якісно підготуватися до майбутнього масштабного контрнаступу.