Саміт у Китаї з президентами країн Центральної Азії свідчить про те, що з позицією Москви вже не рахуються, — дипломат

Руслан Осипенко. Скріншот: uatv.ua

Китай розуміє, що Москва є молодшим партнером для Пекіна. Тому Китай сміливо і проводить саміт із центрально-азійськими країнами. Таку думку сьогодні, 18 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

Так він прокоментував старт саміту в Китаї глав Центральної Азії. Очолює його глава КНР Сі Цзіньпін. У гості до нього приїхали колись близькі до президента РФ Володимира Путіна президенти Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану.

“Навіть проведення саміту в Китаї з цими президентами свідчить про те, що з позицією Москви вже не рахуються. Це молодший партнер Китаю. Китай уже гарантував раніше тому ж Казахстану безпеку і суверенітет, давав гарантії безпеки, сміливо заявляючи про це”, — сказав Осипенко.

Експерт підтвердив, що не випадково саміт відбувається не в Пекіні, а китайському місті Сіань, звідки починався великий “шовковий шлях”. І напевно Сі має намір його відродити, і запропонувати цим президентам якісь великі економічні проєкти.

“Ця ініціатива діє від 2013 року, вона є центральною в новій стратегії Китаю, так званого мирного піднесення. Для того, щоб запропонувати партнерам і сформувати такий пул партнерів-фоловерів Китаю, було запущено цю економічну ініціативу 2013 року, яка дає змогу не тільки приєднатися до торгівлі та стабілізувати, розвивати свої економіки, також вона дає змогу отримати китайські інвестиції на розвиток національних проєктів, що не менш важливо. У цій ініціативі беруть участь уже понад 100 країн”, — розповів він.

Таким чином Китай сформував такий пул фоловерів на п’яти континентах.

“Тому ця ініціатива дуже стурбувала США, вони розуміють, що поки вони опікуються правами людини і демократією, Китай пішов іншим шляхом — через фінанси і торгівлю, і сформував пул своїх фоловерів. Тепер на G7 обговорюватимуть, як із цим бути і яку стратегію США і ЄС виробити щодо Китаю, щоб її протиставити цій ініціативі”, — уточнив Осипенко.

За словами дипломата, у Путіна було два інструменти впливу на країни Центральної Азії: силовий, тобто тиск; і гроші, які він заробляв на енергоносіях у Європі.

“І міг підтримувати там режими частково корумпуючи їх грошима. Усе, жодного проєкту великого майбутнього в Росії немає, вона не може це продемонструвати. Китай дає проєкт до 2050 року і люди знають, що ці відносини будуть стабільними, і що Китай виважено підходить, вибудовуючи міжнародні відносини, і він більш надійний партнер, ніж Росія. Тому ці президенти і поїхали до Сіаня”, — резюмував Руслан Осипенко.

Читайте також: Посилення санкцій проти Росії: остаточно перекрити експорт енергоресурсів мають намір лідери G7 (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, глава КНР Сі Цзіньпін збирає саміт глав Центральної Азії 18-19 травня. Головне завдання зустрічі — формування кола дружніх Китаю держав.

Прямий ефір