Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 14 травня, з візитом у Німеччині. Він приїхав подякувати німецьким колегам за підтримку України. Напередодні уряд Німеччини оголосив про новий черговий пакет військової допомоги для України, планує передати танки, зенітні установки та боєприпаси. Під час візиту Зеленський провів зустріч із членами Кабінету з питань безпеки Німеччини, обговорили оборонні потреби України, серед яких винищувачі. Про це з Берліна розповів шефредактор телеканалу FREEДОМ Олексій Мацука.
Міністерство оборони Німеччини напередодні офіційно оголосило про надання військової допомоги Україні в розмірі 2,7 млрд євро, що є найбільшим пакетом з моменту вторгнення Росії на територію України.
Це вже другий цього тижня надпотужний пакет військової допомоги, першим було підтвердження Міністерством оборони Великої Британії передачі Україні далекобійних ракет Storm Shadow (“Шторм”). Експерти вважають, що надання Україні такого озброєння значно посилить її можливості на полі бою.
Переліт Володимира Зеленського з Риму, де він був напередодні, до Берліна супроводжували спеціальні винищувачі.
“Ми зараз працюємо над створенням коаліції винищувачів. І частково мої візити до європейських столиць спрямовані саме на це. Гадаю, ми матимемо успіх. Я звертатимуся і до німецької сторони, щоб нас підтримали в цій коаліції. Для нас вкрай важливо скоординувати свої зусилля і отримати, якщо не перевагу в небі, поки вона є в Росії, то наше завдання — бути потужними в повітряному просторі”, — сказав президент України.
Україна не завдає ударів по території Росії. Про це вкотре заявив український лідер. Каже, що на такі операції немає ні бажання, ні часу.
“Ми звільняємо нашу законну землю, ми не атакуємо російську територію, ми в цьому не зацікавлені. У нас немає на це часу, у нас немає на це сил. І немає для цього зайвої зброї. Ми зосереджені на підготовці контрнаступальних дій з деокупації суто нашої української, усім світом визнаної території”, — зазначив Зеленський.
Він також прокоментував матеріал американської газети The Washington Post, у якому журналісти стверджують, що президент України нібито пропонував окупувати або проникнути в російські села для отримання важелів впливу на Москву.
“Я, як президент України, коли хочу кудись приїхати, я приїжджаю офіційно і нікуди не проникаю”, — відповів український лідер.
Уже цього року Україна разом із партнерами може завдати поразки Росії у війні. Канцлер Німеччини Олаф Шольц уважно слухав Володимира Зеленського. За словами українського лідера, зараз саме час, щоб світ уже цього року відзначав завершення війни.
“Час для дій саме зараз. Ми всі хочемо, щоб ця війна нарешті закінчилася, але закінчилася справедливим і чесним миром. Україна і вся Європа мають бути вільні. Наша територіальна цілісність і безпека, так само, як і територіальна цілісність і безпека всіх народів Європи, мають бути гарантовані”, — заявив Зеленський.
Відповідаючи на запитання каналу FREEДOM щодо можливого мирного плану, президент України і канцлер Німеччини висловилися майже однаково: ніхто не має права вирішувати майбутнє України без України.
“Перш за все, війна відбувається на території нашої країни. І тому будь-який план щодо миру базуватиметься на пропозиціях України. Це наша чітка позиція. План України — це наша формула миру, яку я представив ще на засіданні “Великої двадцятки” в Індонезії минулого року. Ми його проговорювали з канцлером. Мені здається, у нас однакове бачення. Що стосується інших країн, які бажають проявляти, вже проявляють ті чи інші ініціативи, нам не потрібно багато різних планів, тому що в нас одна Україна, і війна одна, і вона тільки на нашій території. Ми всі віримо в успіх і не думаємо про якісь інші речі. Правда на нашому боці, підтримка на нашому боці. Ми мотивовані, й мені здається, що ми майже готові до цього успіху”, — продовжив Володимир Зеленський.
Олаф Шольц наголосив, що всі дискусії мають точитися навколо того, що Росія має вивести свої війська з України, “без цього взагалі нема про що говорити”.
“І цей меседж я намагаюся передати іншим країнам — країнам глобального Півдня, Азії, Африки. Немає подвійних стандартів, і всі проблеми, що виникають у цей час, стосуються всіх нас. Сильна могутня країна нападає на слабшу країну. І це може статися з кожним. Ми маємо подбати й про безпеку продовольчої сфери, оскільки є країни, які страждають від цього. Тому дуже важливо, щоб інші країни робили кроки в бік миру. Але вони мають пам’ятати: без України це неможливо. І насамперед Росія має відвести свої війська”, — сказав він.
Німеччина оголосила себе другою після США країною за розміром надання допомоги Україні. І це в період після початку агресивної війни Путіна у 2022 році. Олаф Шульц додав, що Київ повинен мати можливість захищати Донбас, а Росія повинна відповісти за всі свої злочини.
“Збройні сили України отримують від нас “Леопарди”, бронетранспортери, системи ППО, IRIS-T. Ми бачимо всі ці жахливі новини і розуміємо, що ті, хто несе відповідальність за цю війну, повинні сісти на лаву підсудних. Жодна країна у світі не має права нападати на іншу країну, не має права вбивати, викрадати дітей. Тому ми спільно з нашими партнерами виступаємо за те, щоб Росія була притягнута до відповідальності за ці злочини”, — заявив Шольц.
Читайте також: Ми готові до дискусій, але тільки на нашому майданчику, — Зеленський про підготовку до “Саміту миру”