У Росії стрімко збільшується дефіцит бюджету. У першому кварталі 2023 року скарбниця недоотримала приблизно 29 млрд дол. І це при тому, що дефіцит на весь рік заклали на рівні 38,5 млрд. Те, що дірка в бюджеті, ймовірно, перевищить прогноз, визнали й в російському Мінфіні. Кажуть, федерації вдалося втримати обсяги експорту нафти та нафтопродуктів, але доходи від цих продажів впали майже вдвічі, а витрати на оборонний сектор продовжують зростати, повідомляє FREEДОМ.
“Чи скорочуються російські грошові запаси? Однозначно! Вони витрачають колосальні суми для утримання на плаву російської економіки. Їхні показники ВВП знизилися, але не настільки, як багато хто очікував. Усе тому, що держава фінансує оборонні запаси та видає зарплати військовослужбовцям. Ці витрати збільшують ВВП. У перспективі такий підхід не дуже продуктивний, але влада продовжує так чинити”, — зазначив глава Управління з координації санкцій США Джеймс О’Браєн.
Насамперед дефіцит російського бюджету позначається на соціальній сфері. Скорочувати фінансування силових структур Кремль буде в останню чергу, вважають експерти, а тому вже сьогодні частина інфраструктурних і соціальних програм уже заморожена. Що довше діятимуть санкції, то менше коштів Москва спрямовуватиме на будівництво шкіл і лікарень, доріг і культурних об’єктів, на освіту, охорону здоров’я та соціальну підтримку.
“Я далекий від думки, що не платитимуть пенсії та не платитимуть зарплати. У державному секторі їх платитимуть, але проблема полягатиме в тому, що активно розкручуватиметься інфляційний маховик. А коли він розкручується, ти можеш продовжувати виплачувати тисячу рублів, але проблема буде в тому, що на цю тисячу рублів не можна буде купити ту саму кількість продуктів, яку ти міг купити, скажімо, ще на початку місяця”, — пояснив радник президента України з економічних питань Олег Устенко.
Щоб утримати економіку на плаву, Росія намагається обходити західні санкції. Сірі схеми експорту нафти та нафтопродуктів із використанням тіньового флоту дають їй змогу продавати енергоресурси за ціною, вищою за граничну. У грудні 2022-го Євросоюз погодив прайс-кеп на рівні 60 дол. за барель.
“У мережу вже потрапила інформація, що низка індійських компаній сьогодні купує нафту дорожче 60 дол. — 61, 62, 65 доларів, завдяки тому, що існує якийсь тіньовий танкерний флот, який забезпечує постачання цієї нафти в Індію для переробки. Одним із напрямів санкційних питань може бути посилення контролю за, скажімо, кораблями, які не мають відповідного трекер-контролю”, — повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Посилити контроль над дотриманням граничних цін на нафту і запровадити ембарго на транспортування російських енергоресурсів до ЄС і Східної Азії пропонує група Єрмака-Макфола. Міжнародна група представила вже другий документ із рекомендаціями щодо посилення санкційного тиску на Росію. Перший план виконано більш ніж на 70%. Вкотре посилити обмеження планує Євросоюз. 11-й пакет санкцій, який, як заявили в Міністерстві закордонних справ Польщі, можуть ухвалити в другій половині травня, буде спрямований насамперед на боротьбу зі спробами Росії обійти раніше введені обмеження.
Читайте також: Невпевненість Бельгії та проблеми з визначенням каменів: що гальмує запровадження санкцій на російські алмази
Раніше повідомлялося, які обмеження можуть включити в 11-й пакет санкцій проти Росії.