У Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) закликали не допускати росіян та білорусів до Олімпіади-2024. Про це заявив президент ПАРЄ Тіні Кокс під час відкритих слухань щодо відсторонення спортсменів із Росії та Білорусі від участі в Олімпіаді-2024 у Парижі, повідомляє FREEДОМ.
“Російські спортсмени використовуються в пропаганді російської армії, силових структур, а заборона на їхню участь в Олімпійських іграх не є порушенням базових прав людини. Такі аргументи звучали у Страсбурзі під час слухань Парламентської асамблеї Ради Європи щодо можливої участі російських і білоруських атлетів в Олімпіаді-2024”, — сказав спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
“Представники країни-агресора не повинні виступати на міжнародних аренах у будь-якому статусі”, — заявив заступник міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков.
Не всі промовці були згодні з такими доводами. Частина з них посилалася на те, що спорт має бути поза політикою.
“Я висловила серйозне занепокоєння з приводу рекомендації виключити російських і білоруських атлетів і представників, таких як судді, з міжнародних змагань на підставі тільки національності”, — заявила спеціальна доповідачка ООН у сфері культурних прав Александра Ксантакі.
“Водночас, коли українці не мають свого базового права на життя, ми говоримо про базове право росіян займатися спортом. І вони можуть це робити. Вони можуть поїхати до Рязані, до Сочі, до Нижнього Новгорода, і займатися спортом, але бути на Олімпіаді, на головному спортивному подіумі — це не базове право”, — наголосила членкиня постійної делегації Верховної Ради в ПАРЄ Євгенія Кравчук.
Але для багатьох теза “спорт — це не політика” хибна, особливо в умовах авторитарного російського режиму.
“Атлети не повинні розплачуватися за конфлікт, де б він не був”, — сказала голова комісії спортсменів Асоціації національних олімпійських комітетів Африки (АНОКА) Габі Аренс.
“Статут Олімпіади та олімпійські цінності працюють по-іншому, вони не повинні по-різному ставитися до спортсменів через геополітику”, — вважає голова Комісії спортсменів United World Wrestling Арсен Джулфалакян.
“Росія виснажує Україну, Росія вбиває українських атлетів, Росія знищує українську спортивну індустрію. Цей режим не гідний бачити своїх атлетів, що стоять під час нагородження на змаганнях, як представників їхньої країни”, — переконана державна секретарка з культури, ЗМІ та спорту Великої Британії Люсі Фрейзер.
Сумніви в аполітичності російського спорту викликає й той факт, що його часто використовує для власного піару російська влада.
“Вони члени армійських спортивних клубів, які спонсорує ФСБ, Міністерство внутрішніх справ. Під час Олімпіади 2021 року всі російські медалі були здобуті спортсменами з клубу “Динамо”, “ЦСКА”, які є частиною силових органів”, — заявила Кравчук.
“Багато російських атлетів активно підтримували вторгнення”, — наголосила Фрейзер.
Остаточне рішення щодо участі цих атлетів у змаганнях ухвалюватиме влада Франції, на території якої відбудеться Олімпіада.
“Добре, зробіть одну річ, попросіть їх офіційно засудити війну, тому що це — про Олімпіаду. Попросіть їх зробити це офіційно в письмовому вигляді, сказати, що вони проти війни”, — сказав член делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи Олексій Гончаренко.
Перше російське вторгнення в Україну 2014 року відбулося одразу ж після Олімпіади в Сочі, а друге, 2022 року, — після Олімпіади в Пекіні.
Читайте також: Білорусів та росіян не має бути на Олімпіаді, навіть під нейтральним прапором, — Кравчук
Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Міжнародний олімпійський комітет (МОК) заборонив спортсменам із Росії та Білорусі брати участь у міжнародних змаганнях. Однак президент МОК Томас Бах у січні 2023 року виступив за їхню участь в Олімпіаді-2024 у Парижі під нейтральним прапором.
Понад 40 країн виступають проти участі російських і білоруських спортсменів на літніх Олімпійських іграх 2024 року, які відбудуться в Парижі. Національний олімпійський комітет України підтримав пропозицію бойкотувати Олімпіаду-2024.