Санкціями ЄС не охоплено дві знакові для економіки Росії сфери, але обмеження навряд чи введуть, — Пендзин

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

11-й пакет санкцій ЄС проти Росії буде спрямований на закриття лазівок для обходу вже введених обмежень, на посилення контролю. На цьому етапі є дві великі поки що непідсанкційні галузі країни-агресора: атомна й алмазна. Але щодо атомного бізнесу РФ компромісу швидко досягнуто не буде. Про це сьогодні, 25 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Таким був 10-й пакет. Анонсований 11-й пакет теж передусім стосуватиметься закриття лазівок, що дають змогу обходити вже ухвалені раніше санкції. На сьогодні по суті залишилося дві сфери, які тією чи іншою мірою не охоплені санкційними обмеженнями і є досить знаковими для російської економіки і для російського бюджету. Це — “Росатом” і алмазний бізнес”, — сказав він.

Але, як уточнив економіст, потрібно розуміти, що за цими двома напрямками, особливо за атомним бізнесом, навряд чи буде досягнуто скоро компромісу.

“Тому очікувати, що воно з’явиться в 11-му пакеті — точно ні. Просто потрібно розуміти, що низка країн Європейського континенту, наприклад, Франція досить активно за контрактами з “Росатомом” відправляє до РФ відпрацьовані ядерні відходи зі своїх ядерних електростанцій. Угорці взагалі на своїй території мають атомну електростанцію, яка є прямою власністю “Росатома”. Тому, звичайно, у всій цій ситуації від цих країн точно навряд чи можна чекати підтримки санкційних обмежень, пов’язаних із “Росатомом””, — пояснив Пендзин.

Те ж саме, за його словами, стосується і позиції, наприклад, Нідерландів щодо торгівлі алмазами.

“Тож поки що на сьогоднішній момент європейські лідери, європейські країни концентруватимуться на посиленні контролю за вже ухваленими санкціями, які й так насправді доволі серйозно обговорювали і дуже непросто ухвалювали”, — додав економіст.

Він нагадав, що технології і сам порядок формування санкційних списків у ЄС передбачає повну консенсусну підтримку всіх новацій під час ухвалення санкційних списків.

“На сьогодні з дуже багатьох питань, які були б украй важливими з погляду посилення тиску на РФ, немає такої 100%-ї консенсусної політики. Підхід із погляду посилення контролю за вже ухваленими санкціями найвірогідніший із погляду швидкого узгодження пакета й ухвалення його в найкоротші терміни”, — резюмував Олег Пендзин.

Читайте також: На санкціях наживаються російські корумповані посадовці й самі нафтові компанії, що йде на користь Україні, — Крутіхін

Нагадаємо, Європейська комісія готується представити послам ЄС деталі 11-го пакета санкцій проти Росії, повідомляє Politico. За інформацією джерел видання, напередодні на закритих брифінгах послам дали інформацію про зміст нового санкційного пакета. Як пише Financial Times, майбутній пакет розширить список підсанкційних осіб, а також закриє так звані “лазівки” для обходу обмежень. Але разом із цим наголошується, що санкції проти країни-агресора “досягли своєї стелі”. Єдина галузь, яка залишилася майже недоторканою, — ядерна енергетика.

Прямий ефір