Більшість європейських країн-членів НАТО не витримували вимогу, яка була записана в документах НАТО, про те, що військові витрати мають бути не меншими за 2% ВВП. Виняток становили країни, які перебували близько від Росії. Тепер тривають розмови про те, наскільки потрібно збільшити витрати на оборону. Про це сьогодні, 24 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров.
За його словами, військовий бюджет відповідав вимогам НАТО в країнах Балтії та Польщі.
“У Польщі він буде збільшений до 4% ВВП, і це, загалом, зрозуміло, тому що Польща — це та країна, яка відіграватиме ключову роль в обороні Європи, в обороні НАТО від російської агресії”, — повідомив Федоров.
Він зауважив, що в Польщі планують закупити кілька десятків HIMARS.
“Що стосується інших країн, тут ось яка штука вийшла. Сухопутні війська для більшості європейських країн були, загалом, на другому, а то й на третьому місці просто тому, що особлива увага приділялася тим війнам, які європейці вели або збиралися вести в зоні третього світу, в зоні локальних конфліктів. НАТО потрібна була зовсім інша структура збройних сил. Для цих воєн потрібна зовсім інша зброя”, — пояснив військовий експерт.
Федоров звернув увагу, що тепер у країнах НАТО особлива увага приділяється нарощуванню сухопутних військ.
“І це не випадково. У Росії сьогодні сухопутні війська становлять понад півмільйона осіб. Уся чисельність збройних сил РФ уже перевищила мільйон осіб, за планами в найближчі два-три роки Кремль збирається збільшити чисельність збройних сил до 1,5 млн. А яка чисельність збройних сил у європейських країнах? Наприклад, у Франції — 200 тис., у Німеччині 183 тис., у Великій Британії теж приблизно 200 тис. Але сухопутні війська — та основна сила, яка може протистояти російській агресії”, — зауважив він.
Військовий експерт вважає, що крім нарощування чисельності сухопутних військ, країни НАТО збільшуватимуть кількість бойової авіації.
“Насамперед шляхом постановки на озброєння двох типів літаків — F-35 американський, це літаки п’ятого покоління або Eurofighter Typhoon — це європейський літак. Він трошки поступається за своїми характеристиками F-35, але теж дуже хороший, перевершує за своїми бойовими якостями”, — пояснив Федеров.
Також, за його словами, буде збільшення чисельності танкового парку.
“Якщо говорити про нинішній стан справ, у Росії в наявній армії налічується 1800 танків, а в Німеччині є 320 танків, причому з них сучасні моделі Leopard — приблизно половина, решта — танки, які можна порівняти за своєю якістю і бойовими характеристиками з російськими, це Т-90”, — розповів експерт.
Але найголовніше в модернізації армій країн НАТО і всієї системи оборони Європи і США, на думку Федорова, — це вибудовування потужного потенціалу стримування на східних кордонах блоку.
Читайте також: Оборонний бюджет НАТО істотно зріс, це заслуга Росії, — експерт
Нагадаємо, в Альянсі існує система планування сил, її коригування проводиться щорічно. Зараз НАТО готує додатково 300 тисяч військових.